Sledujte nás aj na

Súd v Moskve schválil požiadavku ruského mediálneho regulátora okamžite zablokovať aplikáciu Telegram.

Správca médií sa snažil zablokovať aplikáciu, pretože firma odmietla odovzdať šifrovacie kľúče, ktoré sa používajú na kódovanie správ. Bezpečnostní úradníci tvrdia, že potrebujú monitorovať potenciálnych teroristov. Spoločnosť však uviedla, že spôsob, akým bola služba postavená, znamenala, že nemá prístup k šifrovacím kľúčom zákazníkov.

Telegram zmeškal lehotu 4. apríla na odovzdanie kľúčov. Hlavná bezpečnostná agentúra Ruska, FSB, uviedla, že Telegram je poslom voľby pre medzinárodné teroristické organizácie v Rusku.

Aplikácia je tiež široko používaná ruskými orgánmi, uviedla agentúra Reuters. Medzinárodný správca médií Roskomnadzor vo svojom súdnom podaní uviedol, že Telegram nedodržal svoje právne požiadavky ako „distribútor informácií“.

Právnik Telegramu, Pavel Chikov uviedol, že oficiálny pokus zastaviť používanie aplikácie v Rusku bol neopodstatnený.

Pavel Chikov uviedol:

Požiadavky FSB na poskytovanie prístupu k súkromným rozhovorom používateľov sú neústavné, neopodstatnené, čo sa nedá splniť technicky a legálne.“

Telegram je široko používaný v celom Rusku ako aj vo zvyšku sveta. Hovorí sa, že má viac ako 200 miliónov aktívnych používateľov. Jeho popularita sa rozrástla kvôli dôrazu na šifrovanie, ktoré prekazuje mnoho široko používaných metód čítania dôvernej komunikácie.

Rusko zaviedlo v roku 2016 prísne zákony o boji proti terorizmu, ktoré vyžadovali poskytovateľov aplikácií na zasielania správ, umožniť dešifrovanie správ medzi jednotlivcami. Telegram koná v rozpore s týmito zákonmi.
Zakladateľ Telegramu a generálny riaditeľ Pavel Durov uviedol:

,,V Telegram-e máme luxus, ktorý sa netýka príjmov alebo predaja reklamy,“ hovorí Durov. „Ochrana súkromia nie je na predaj a ľudské práva by nemali byť ohrozené zo strachu alebo chamtivosti.“

Telegram umožňuje skupinám s 5 000 ľuďmi posielať správy, dokumenty, videá a obrázky bez poplatku a s kompletným šifrovaním. Telegram bol použitý skupinou islamského štátu (IS) a jej podporovateľmi, hoci spoločnosť tvrdí, že sa snažila kanály využívané IS zatvoriť.

Zdroj: bbc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...