Sledujte nás aj na

Ruský prezident Vladimír Putin sa na margo kryptomien už dávnejšie vyjadril, že predstavujú vážne riziko. Aktuálne však poveril úrady, aby začali pracovať na špecifickom regulačnom rámci, ktorý by jasne definoval nakladanie a obchodovanie s kryptoaktívami. Rusko v rámci zavedenia jasných pravidiel týkajúcich sa digitálnych aktív plánuje vydať aj vlastnú kryptomeny krytú ropou.

Vladimír Putin vydal naradenie, ktorým stanovil 1. júl 2019 ako najneskorší termín kedy majú „federálne zákony zamerané na rozvoj digitálnej ekonomiky“ vstúpiť do platnosti. Cieľom je zdigitalizovať ruské hospodárstvo, zregulovať otázky týkajúce sa kryptomien a do digitálnej podoby preniesť aj viac finančných zdrojov.

Rozporuplné názory na bitcoin

Postoj Ruska ku kryptomenám bol však dlhodobo nejednoznačný. Začiatkom roku 2018 Vladimír Putin vydal pokyny na obchodovanie s kryptoaktívami ako bitcoin a ether, zaviedol reguláciu ICO, no už v októbri tohto istého roku charakterizoval kryptomeny ako:

Možnosť pre pranie finančných prostriedkov získaných z trestnej činnosti, daňové úniky ako aj financovanie terorizmu a šírenie podvodných systémov. Videli sme, ako sa bitcoin za krátky čas pretransformoval z platobnej jednotky na aktívum (majetok). Toto je definícia pyramídy.

Názory v radoch najvyšších ruských predstaviteľov sa však zásadne líšia. Naproti Putinovým rozporuplným vyjadreniam, Aleksey Moiseev (zástupca ministra financií) počas ekonomického summitu Gaidar Forum, ktorý sa konal minulý mesiac, uviedol:

V minulosti som naznačoval, že by v prípade bitcoinu mohlo ísť o akúsi finančnú pyramídu. Za tento názor som bol často kritizovaný, no teraz viem, že táto kryptomena sa nevyznačuje žiadnymi znakmi finančného podvodu.

Prvé náznaky regulácií začali v 2018

Počiatky regulácií kryptomien v Rusku sa začali črtať v máji minulého roku. Do Štátnej dumy boli podané tri návrhy zákona, ktoré mali byť zavedené do praxe o mesiac neskôr.

Ruskí zákonodarcovia sa však nedokázali zhodnúť na vhodnom právnom rámci. Štátna duma ich tak plánuje opätovne preskúmať tento mesiac. Oleg Nikolayev, člen komisie pre hospodársku politiku pritom potvrdil, že diskusia je v záverečnej fáze vývoja.

Rusko poprelo správy, že chce nakúpiť Bitcoiny v hodnote $10 miliárd

Štátna kryptomena po vzore Venezuely

Podľa bývalého ministra energetiky, Igora Yusufova, je Rusko v poslednom štádiu rozhodovania o vydaní štátnej kryptomeny naviazanej na ropu. Zástupca Energy Fondu uviedol, že týmto korkom sa snažia obísť obchodné a iné finančné obmedzenia. Krajiny produkujúce ropu ako Rusko, Irán a Venezuela, čelia v súčasnosti hospodárskym sankciám uloženými americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Uvalené sankcie sa pokúsila už obísť napríklad Venezuela, ktorá vydala štátnu kryptomenu Petro. Trumpova reakcia však nenechala na seba dlho čakať a americký prezident podpísal výkonný príkaz zakazujúci akúkoľvek finančnú transakciu medzi americkým dolárom a Petrom.

Na druhej strane, Rusko je čo sa týka zavedenia vlastnej kryptomeny opatrnejšie. Podľa vyjadrení Yusufova by sa ich krytomena naviazaná na ropu mala obchodovať najskôr iba v rámci Spoločenstva nezávislých štátov. Ide o medzinárodnú organizáciu združujúcu väčšinu z bývalých zväzových republík Sovietskeho zväzu. V súčasnosti ho tvorí 10 nezávislých štátov, medzi ktoré patrí Azerbajdžan, Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Moldavsko, Rusko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan .

Koľko ropy spotrebuje jeden Bitcoin?

Zdroj: newsbtc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...