Sledujte nás aj na

Ruská vláda vyhlásila, že plánuje testovať efektivitu blockchain technológie počas lokálnych volieb v krajine. Pôjde o prvý test, ktorý má urobiť program „Aktívny občan“ ešte viac transparentnejším.

Vyhlásenie publikované 4. decembra 2017 tvrdí, že vláda už vytvorila pilotný systém pre monitorovanie hlasovania počas volieb pomocou blockchainu.

Časť vyhlásenia uvádza:

Zavedením tejto technológie sa ešte viac otvorí hlasovanie v iniciatíve „Aktívny občan“. Odteraz to bude zložitejšie tvrdiť, že administratíva nesprávne interpretuje odpovede, mení výsledky hlasovania, keď si občania budú môcť overiť informácie sami. 

Navyše, vláda taktiež uvoľnila kód, ktorý na pilotný program používa a vytvorila open-source repozitár pre všetkých, ktorý by do neho chceli prispievať. Repozitár publikovala na webovej  službe GitHub.

Predchádzajúce vládne pokusy s blockchainom

V roku 2016 ruskí úradníci oznámili, že posudzujú možné použitie technológie s cieľom znížiť alebo eliminovať riziko podvodu počas hlasovania o otázkach riadenia mesta.

Tvrdili, že potenciálny projekt by bol súčasťou vládneho programu „Aktívny občan“. Táto iniciatíva sa zaoberá niekoľkými oblasťami, v ktorých sa skúma blockchain, ale aj nový systém katastra v krajine.

Súkromný sektor prejavuje záujem

Napriek neistote, či projekt bude úspešný a zrealizovaný, ohlásený pilotný program pritiahol záujem súkromného sektora. Medzi stranami je napríklad centrálny depozitár cenných papierov v krajine, ktorý už v roku 2016 testoval systém hlasovania založený na blockchaine. V rámci systému môžu akcionári vydávať tzv. proxy hlasovania o rozhodnutiach týkajúcich sa zainteresovaných podnikov.

V Estónsku sa už volí pomocou blockchainu

Adaptácia blockchainu už Estónsku umožnila spustiť hlasovací systém, ktorý bol použitý v národných voľbách, zatiaľ však fungoval iba fyzicky, nie online. To znamená, že sa nedalo voliť z pohodlia domova, volič musel osobne prísť do volebnej miestnosti. Hlasovanie a vyhodnotenie volieb však už zabezpečoval spomínaný systém. Krajina sa tiež podieľa na rôznych projektoch verejných služieb, ktoré využívajú blockchain, vrátane medicínskych služieb ako aj pôvodne plánovanej vlastnej digitálnej meny. Nápad vlastnej estónskej kryptomeny bol však rýchlo zamietnutý Európskou centrálnou bankou.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...