Sledujte nás aj na

Máme pár dní po odvolaní hard forku SegWit2x, kontroverzného zdvojnásobenia veľkosti blokov v sieti BTC, a to z 1MB na 2MB. Komunita nedosiahla potrebný konsenzus na spomínané zväčšenie blokov, a tak sa rozhodla, od forku radšej upustiť.

Odmietnutie S2X je dôležitá udalosť a bolo jasné, že to bude mať pre Bitcoin následky. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa od odvolania S2X forku udialo.

Oznámenie o tom, že fork sa nekoná bolo uverejnené v stredu 8. novembra 2017, odvtedy môžeme pozorovať výrazný pokles na cene BTC. Na grafe ceny BTC (v USD) medzi 8. a 11. novembrom vidíme maximum na cene $7776 za BTC. V zápätí bolo zavelené na ústup, a dnes pozorujeme cenu BTC na približne $6600, čo predstavuje pokles o viac než tisíc dolárov v priebehu pár dní. Samozrejme to nie je nič na čo by sme zo sveta kryptomien neboli zvyknutí.

Vývoj ceny BTC medzi 8. a 11. novembrom. Zdroj: coinmarketcap.com

„Bola to bitka medzi investormi a tradermi, ktorí sa zásobovali Bitcoinom, aby im boli pripísané B2X dividendy,“ povedal autor knihy Cryptoassets: The Innovative Investor’s Guide to Bitcoin and Beyond, Chris Burniske pre CNBC.

Veľa bežných ľudí zainteresovaných v kryptomenách, ako aj traderi a investori mali určite nejakú časť prostriedkov uloženú v BTC s vidinou zisku novej meny B2X po forku SegWit2x. Ak by sa B2X uchytila, boli by to prakticky “free money“ pre tých, ktorí držali BTC v čase forku. Fork teda nebude, nebudú ani free money, a tak treba preliať prostriedky niekam inam.

ATH pre Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, ktorý vznikol tiež trošku kontroverzným forkom 1. augusta 2017 sa posledný týždeň teší celkom veľkej pozornosti. Vtedy sa skupinka developerov rozhodla implementovať upgrade siete s vidinou rýchlejších a lacnejších transakcií.

Či už nedavidený alebo milovaný, Bitcoin Cash tento týždeň prekonal svoj ATH (All Time High), pričom sa cena pohybovala nad $1000, konkrétne na $1034 za BCH. Cena sa trochu utriasla, ale stále má rastúcu tendenciu. V čase písania článku sa cena približuje hranici $1200, ktorú dnes s najvačšou pravdepodobnosťou aj presiahne. Nielen cena, ale aj trhová kapitalizácia pekne narastá. Momentálne sa nachádza na úrovni 18 miliárd dolárov, čo predstavuje zdvojnásobenie kapitalizácie v priebehu jedného týždňa. Aspoň niekde sa to zdvojnásobenie udialo 😉

Vývoj ceny a trhovej kapitalizácie BCH medzi 8. a 11. novembrom. Zdroj: coinmarketcap.com

Dá sa povedať, že kapitalizácia Bitcoin Cash narástla z nuly na $18 miliárd za tri mesiace, a to je naozaj obdivuhodný výkon. Pre porovnanie trhová kapitalizácia spoločnosti Twitter je $15 miliárd.

Fanúšikovia BCH chcú prevrat

Podporovatelia BCH by najradšej videli túto menu ako „hlavný“ Bitcoin, odvolávajúc sa na lacnejšie transakcie a rýchlosť. Sieť Bitcoin Cash totiž používa bloky s veľkosťou 8MB, takže je to hneď osemnásobné zväčšenie blokov oproti BTC. Tento prevrat by sa mal odohrať tým, že preberú výpočtový výkon (hash power) zo siete BTC, a postupne aj cenu a trhovú kapitalizáciu.

Sú to všetko veľmi ušľachtilé ciele a ukáže až čas, ktorú sieť si komunita vyberie za ten “pravý” Bitcoin.

Zdroj: bitsonline.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...