Sledujte nás aj na

Rakúsko sa pripojí k zoznamu krajín, ktoré plánujú začať regulovať kryptomeny. Ako vzor pre vytvorenie nových regulácií použije existujúce pravidlá platné pre obchodovanie so zlatom a derivátmi.

Podobne ako v ostatných štátoch, ktoré zvažujú regulácie kryptomien alebo nejaké už dokonca zaviedli do praxe je hlavným záujmom rakúskej vlády obmedziť používanie kryptomien na pranie špinavých peňazí. Rovnako tak chce rozšíriť dohľad nad tradičnými finančnými produktmi o kryptomenové aktíva.

„Kryptomeny si  získavajú naozaj veľkú dôležitosť v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu,“ uviedol rakúsky minister financií Hartwig Loeger a ďalej pokračoval: „Potrebujeme v nich mať väčšiu dôveru a bezpečnosť.“

Loeger načrtol niekoľko opatrení, ktoré vláda plánuje implementovať, vrátane požadovania, aby všetci účastníci kryptomenového trhu (burzy aj jednotlivci) identifikovali všetky obchodné subjekty a aby boli pripravení zverejniť finančným úradom všetky obchody vo výške 10,000 EUR ($12,300) a viac.

Nariadenie sa budú týkať aj ICOs (Initial Coin Offerings), povedal Loeger. Vláda bude uplatňovať existujúce pravidlá týkajúce sa manipulácie s trhom, obchodovania s dôvernými informáciami či insider trading-u. Organizátori týchto ICOs budú musieť predložiť svoje „digitálne prospekty“ úradu pre finančný trh (FMA – Financial Market Authority).

Regulácie pre Rakúsko, ale aj pre Európsku úniu

Rakúsko sa tak stane najnovšou krajinou, ktorá sa zaviazala sprísniť pravidlá týkajúce sa tejto formy virtuálnych peňazí, ktoré sa vytvárajú bez dozoru centrálnych bánk, obchodujú sa s malým alebo žiadnym dohľadom a presúvajú sa po celom svete anonymne. Táto anonymita jednoducho umožňuje svojim majiteľom vyhnúť sa daniam alebo sa podieľať na zločinoch. Legislatíva je potrebná nielen v Rakúsku, ale aj v Európskej únii, vyjadril sa Loeger vymenovaním všetkého, čo robí kryptomeny kryptomenami.

Loeger navrhol, aby Európska únia čím skôr implementovala potrebné kryptomenové regulácie. To sa môže stať skutočnosťou, pretože Európska komisia vo štvrtok oznámila, že sa najvyššie centrálne banky a dozorné orgány stretnú budúci týždeň, aby opäť diskutovali o tejto záležitosti.

Medzi hlavných rakúskych účastníkov tohto rozvíjajúceho sa odvetvia patria napríklad miningová spoločnosť HydroMiner GmbH, ktorá sa usiluje o zapojenie veľkých vodných elektrární v krajine do kryptomenovej ťažby. Samozrejme nesmie chýbať obľúbená obchodná platforma Bitpanda, ktorá sa v Európe teší relatívne veľkému záujmu a snaží sa o rozšírenie svojej pôsobnosti v Londýne.

Rakúske úrady momentálne vyšetrujú firmu, ktorá údajne „stratila“ až 12,000 Bitcoinov.

Zdroj: bloomberg.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...