Sledujte nás aj na

Atomic Swaps sa v poslednej dobe tešia veľkej pozornosti. A niet sa čomu čudovať, keďže so sebou prinášajú možnosť decentralizovanej zámeny kryptomien medzi sebou. V takomto prípade už nebude potrebné nakupovať kryptomeny cez burzy a tretie strany, ale zmena prebehne priamo na blockchaine. Tento týždeň sa týmto spôsobom podarilo úspešne zameniť Bitcoin Cash (BCH).

4. novembra 2017 bol na platforme Decred otestovaný BCH atomic swap – výmena Bitcoin Cash (BCH) práve za menu Decred (DCR) bez použitia externej zmenárne. O tento úspešný test sa postaral vývojár vystupujúci na GitHube pod menom Deswurstes. V kóde, ktorý naprogramoval sa píše: „Uskutočnil sa prvý Bitcoin Cash atomic swap.“ Je to jeden z prvých príspevkov tohto vývojára do Bitcoin Cash kódu a už plánuje ako túto zmenu spraviť viac priateľskou pre bežných používateľov.

Sám Deswurstes sa vyjadril, že aj keď existuje mnoho zmenární, kde svoje kryptopeniaze môžete zamieňať medzi sebou, vždy sa môže stať, že sa burza alebo zmenáreň vyparí aj s vašimi peniazmi. Preto sú atomic swaps takou zaujímavou témou, môžeme eliminovať neistotu, ktorú burzy predstavujú.

„Keď som sa prvýkrát dopočul o atomic swaps, bolo to pre mňa ako kúzlo. Pomyslel som si, že by bolo skvelé keby túto možnosť umožňoval aj Bitcoin Cash. Opýtal som sa developerov, či planujú podporu pre BCH, tí však boli veľmi zaneprázdnení. Pustil som sa do toho sám, no a o týždeň alebo dva som mal v rukách úspešný test na atomic swap pre Bitcoin Cash.“

Kryptoburzy budú musieť podporovať atomic swaps inak ich nikto nebude používať

Deswurstes verí, že jediné čo atomic swaps potrebujú je jednoduché a intuitívne užívateľské rozhranie, ktoré dokáže používať každý. Potom by už nič nemalo brániť používaniu atomic swaps vo veľkom. V súčasnosti už existujú dva startupy, ktoré pracujú na zlepšení UI pre spomínaný spôsob výmeny kryptomien. Sú to BarterDEXAltcoin.io.

„Skôr či neskôr začnú všetky burzy používať atomic swaps. Jednak kvôli bezpečnosti a jednak preto, lebo je to viac pohodlné. Neexistuje žiadny dôvod prečo by ho zmenárne nemali používať. Ak na atomic swaps neprejdú, stratia svojich používateľov,“ dodáva ešte Deswurstes.

Ako atomic swap prebieha?

Aby mohla byť výmena pomocou atomic swap úspešná, musia sa dve strany, ktoré si chcú medzi sebou vymeniť kryptomeny, dohodnúť – ústne alebo akokoľvek inak. Dohoda môže vyzerať napríklad takto: Ja ti dám 5 BCH za 1 BTC. Táto výmena musí nastať v istom stanovenom časovom horizonte. Ak sa tak nestane, prostriedky sa vrátia naspäť svojím majiteľom do peňaženky. Takto to zjednodušene prebieha, samozrejme po technickej stránke je to oveľa zložitejšie.

To či uvidíme rozmach atomic swaps v budúcnosti ukáže až čas. Viaceré kryptomeny tento spôsob výmeny už skúšajú. Litecoin a Decred sa momentálne zdajú byť o krok napred voči svojím konkurentom. Ak by bola takáto funkcionalita zabudovaná do klasických kryptopeňaženiek čaká nás zaujímavá budúcnosť. Odstránenie služieb tretích strán v tomto smere by bol obrovský skok tým správnym smerom.

Teraz sa musíme spoliehať na nejakú službu či sprostredkovateľa a veriť im, že naše peniaze sú u nich v bezpečí. Súčasne sa vzdávame kontroly nad našim kryptomajetkom keď nevlastníme privátne kľúče. Toto určite nie je tá pravá decentralizácia akú môžu kryptomeny poskytovať. Zatiaľ to vyzerá tak, že práve atomic swaps môžu túto decentralizáciu kryptomenám navrátiť.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...