Sledujte nás aj na

Digitálne vystavené vysokoškolské diplomy nie sú až taká novinka. Pridajme do toho procesu blockchain technológie a dostaneme niečo zaujímavejšie. Na diplomoch vystavených pomocou blockchainu sa už pracuje. Ďalšími študentami, ktorí budú dostávať diplomy v podobe “privátnych kľúčov” sa stanú študenti vybraných gréckych univerzít.

GRNET, národná výskumná a vzdelávacia sieť v Grécku, pracuje na pilotnom projekte s výskumnou a vývojarskou spoločnosťou IOHK. Projekt je zameraný na overenie diplomov študentov a absolventov s využitím Cardano platformy a ich blockchainu. Cardano ako projekt bol spustený v septembri roku 2017.

Projekt je pozoruhodný tým, že sa jedná o prvé oficiálne použitie platformy Cardano. Cardano obsahuje Proof of Stake kryptomenu ADA a čoskoro sa k tomu pridá aj platforma pre smart kontrakty, ktorú v súčasnosti pripravuje spomínaná spoločnosť IOHK.

Aplikácia GRNET bude postavená na Enterprise Cardano, akejsi súkromnej verzii Cardana. Na rozdiel od verejného blockchainu, kde sa môže ktokoľvek pripojiť a zúčastniť sa, súkromný blockchain umožňuje overovať transkackie iba obmedzenému súboru používateľov.

Momentálne sa na projekte zúčastňujú tri grécke univerzity. Medzi ne patria Aristotelova univerzita v Solúne, Demokritova univerzita v Trácii a Ekonomická univerzita v Aténach (Aristotle University of Thessaloniki, Democritus University of Thrace a Athens University of Economics and Business.). Zatiaľ čo IOHK poskytuje decentralizovanú databázu, GRNET poskytuje webové rozhranie a podporu a chce prilákať ďalšie univerzity, ktoré by sa zúčastnili projektu.

Financovanie projektu je čiastočne dotované z programu Horizont 2020, európskeho programu pre výskum a inovácie.

“Vývoj prototypu už prebieha,” povedal Aggelos Kiayias, vedúci vedecký pracovník IOHK.

Moderný prístup k vysokoškolským diplomom

Vzhľadom na hlboké väzby IOHK a aj samotného Cardana s akademickou obcou nie je vôbec prekvapením, že sa spoločnosť na podobnom projekte podieľa. Ale prečo práve diplomy?

V blockchain svete nie je najjednoduchšie nájsť vhodnú sféru, ktorá by dokázala alebo dokonca potrebovala výhody aké ponúka práve blockchain. Vysokoškolské diplomy sú však vhodný kandidát na túto technologickú revolúciu. Udeľovanie diplomov pomocou blochkchainu môže znížiť byrokraciu a papierovačky, a zároveň uľahčí a zjednoduší kontrolu toho, či niekto vlastní alebo nevlastní akademický titul.

Typicky, keď absolvent splní všetky podmienky na udelenie univerzitného titulu dostáva pekný papier – diplom podpísaný dekanom a dôležitými predstaviteľmi univerzity. Všetky ostatné záznamy o študentoch sú uložené v centrálnej databáze univerzity. Na prípadných pracovných pohovoroch je potom človek nútený predložiť kópiu najvyššieho dosiahnutého vzdelania. Ak sa jedná o striktnejšiu firmu môže na univerzitu zavolať a overiť si pravosť vášho diplomu. To sa stáva skôr zriedkavo, a tak tu vzniká priestor na veľmi jednoduché sfalšovanie takéhoto diplomu.

Ukladanie školských dokumentov a záznamov na blockchain, kde sa raz uložené dáta nedajú zmeniť, odstraňuje príležitosť na podvod. A nie len to, vytvorí sa tak prístupné úložisko pre dokazovanie skutočne dosiahnutého vzdelania.

Kryptografický základ

Na ochranu súkromia študentov sa GRNET rozhodol, že na blockchain nebude ukladať celý diplom, ale iba jeho kryptografický hash reťazec.

Digitálne dokumenty sa ľahko menia spôsobom, ktorý je pre ľudské oko často nebadateľný. Ale pokiaľ bude mať digitálna verzia dokumentu zobrazená zamestnávateľovi rovnaký výstup ako to, čo je uložené v školskom blockchaine, znamená to, že dokument je naozaj originál.

„Na blockchain nemôžeme umiestniť žiadny text, pretože diplomy a školské záznamy sú osobné informácie. Ukladať môžeme iba hash, ktorý si predstavte ako formu šifrovania dát. Týmto spôsobom môžeme zadávať celé diplomy, ale tie budú vždy zašifrované,“ vysvetlil Panos Louridas, konzultant GRNET a docent na Ekonomickej a obchodnej univerzite v Aténach.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

Toto úsilie ukladať diplomy na pomocou blockchainu nepatrí medzi prvé. V októbri oznámila univerzita MIT svoj vlastný pilotný projekt na overovanie digitálnych diplomov s použitím blockchain technológie.

Ale Louridas tvrdí, že projekt GRNET sa líši od predchádzajúcich projektov tým, že sa ukladá celý reťazec overovacích krokov. Každý krok by sa mal zaznamenať ako separátna nemenná transakcia na samostatnom bloku na blockchaine.

„Na ukladanie digitálnych diplomov skutočne nepotrebujete blockchain. Zvládne to aj jednoduchý systém s digitálnymi podpismi,“ povedal Louridas. „Chceme však mať možnosť zaznamenať, že niekto požiadal o doklad o absolvovaní diplomu, že bol dôkaz udelený, že bol dôkaz postúpený overovateľovi a že overovateľ môže jasne povedať, či je diplom platný a nikto nemôže spochybniť niektorý z vyššie uvedených krokov.“

Vidieť reálne použitie blockchainovej platformy na riešenie skutočných problémov vždy poteší. Pre Cardano je to veľký krok vpred a môžeme sa tešiť aké výsledky to prinesie.

Zdroj: bitcoinmagazine.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...