Sledujte nás aj na

Bitcoin Core vývojár Gregory Maxwell v januári opustil renomovanú vývojársku spoločnosť Blockstream, aby sa zameral na prácu s tzv. deep prokotolmi. Pred pár dňami Maxwell spolu s ďalšími vývojármi odhalil ambiciózny projekt s názvom Erlay.

Erlay bol predstavený Bitcoin Core vývojárom z Univerzity Britskej Columbie Glebom Naumenkom, ktorý tento projekt opísal takto:

„Hlavnou myšlienkou Erlay je, že namiesto preposielania každej transakcie každému uzlu (peer), ako je to teraz, sa oznámenia posielajú priamo cez malý počet pripojení (iba 8 odchádzajúcich pripojení). Ďalší prenos sa dosahuje periodickým spúšťaním nastaveného protokolu pre každé spojenie medzi súbormi zadržaných oznámení (withheld announcements), a to v oboch smeroch. Výsledok: Znížime šírku pásma, ktorú uzol konzumuje na polovicu, a tým umožníme zvýšenie konektivity, a to takmer zadarmo. Ako vedľajší efekt sa zlepší celková stabilita siete a jej schopnosť odolávať časovým útokom (timing attacks). Ak by sa počet odchádzajúcich peerov zvýšil na 32, Erlay v porovnaní so súčasným protokolom ušetrí až 75 % celkovej šírky pásma.“

Jedným z kľúčových problémov Bitcoin siete je práve šírka pásma (bandwidth), ktorú uzly spotrebujú, aby mohli byť nepretržite aktuálne. Požadovaný bandwidth je jedným z najväčších nákladov operátora kompletného uzla (full node). Samotný Bitcoin blockchain v súčasnosti predstavuje viac ako 200 GB, čo znamená, že prvotné stiahnutie blockchainu pre založenie uzla môže niekedy trvať dni alebo dokonca až týždne, v závislosti od rýchlosti pripojenia.

V predvolenom nastavení je uzol spojený s približne ôsmimi ďalšími uzlami, od ktorých neustále čerpá dáta a informácie. Zástancovia Erlay hovoria, že ak by sa tento počet zvýšil na 32, množstvo spotrebovaného bandwidthu jedným uzlom by sa mohol znížiť až o 75 %.

V nasledujúcom videu vývojár Luke Dashjr vysvetľuje, prečo sú veľké bloky pre Bitcoin škodlivé:

Erlay: Zvýšená bezpečnosť, zlepšená celková účinnosť Bitcoin siete

Autori protokolu prirovnávajú podstatu Erlayu k difúzii informácií. Naopak, súčasný protokol je obdobne prirovnaný k silnej záplave informácií. Ďalšou výhodou prijatia Erlay protokolu je vylepšenie latencie Bitcoin siete.

Hrozba určitých typov útokov sa implementáciou protokolu Erlay značne zredukuje, a to v dôsledku efektívnejšej a väčšej vzájomnej prepojenosti. „Časový útok“ je typ kryptograficého útoku, pri ktorom útočník môže kompromitovať kryptografický protokol meraním času potrebného na jeho výpočty. Protokol Erlay zavádza náhodné načasovanie, a preto by umožnil Bitcoinu „lepšie odolávať takýmto druhom útokov“.

Záver

Doposiaľ nebol Erlay protokol formalizovaný do oficiálneho návrhu na vylepšenie Bitcoin blockchainu. Avšak mali by sme sa toho dočkať už čoskoro. Vývojári avizovali, že v tejto fáze projektu sú otvorení diskusii.

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...