Sledujte nás aj na

Od vzniku Bitcoinu a predovšetkým blockchainu, ktorý k nemu neodmysliteľne patrí, získala táto technológia množstvo pozornosti naprieč rôznymi odvetviami. Kým drvivá väčšina v nej vidí revolučný prínos v podobe transparentnosti, Stuart Madnick, profesor z Massachusettskej technickej univerzity (MIT), spochybňuje jej bezpečnosť.

Madnick, ktorý je mimo iného aj zakladajúcim riaditeľom oddelenia kyberbezpečnosti na MIT, sa spolupodielal na štúdii vyhodnocujúcej 72 prípadov narušenia bezpečnosti v rôznych blockchain projektoch v období od roku 2011 do roku 2018. Podľa jeho záverov práve vyzdvihovaná transparentnosť, distribuovaná kontrola a anonymita prispeli k zraniteľnosti blockchainu.

Podľa Madnicka sú centralizované systémy pružnejšie

Hlavná výhoda transparentnosti blockchainu spočíva v skutočnosti, že ktokoľvek si môže pozrieť zdrojový kód a overiť či v ňom neexistujú slabé miesta. Na druhej strane, práve to umožňuje osobám s nekalými úmyslami odhaľovať slabiny a využiť ich vo svoj prospech.

S tým súvisí aj Madnickova kritika distribuovaného riadenia. Kým pri centralizovaných systémoch je možné relatívne jednoduchým spôsobom vypnúť sieť a zamedziť tak šíreniu potenciálnych chýb až do ich odstránenia, pri decentralizovaných systémoch to nie je možné. Autor štúdie uviedol ako príklad akciové trhy, respektíve klasické burzy. Tie v prípade odhalenia kritickej chyby pozastavia obchodovanie, aby sa investori nestali jej obeťami. Naproti tomu, v prípade objavenia chyby, respektíve útoku je decentralizovaná podstata blockchainu podľa Madnicka skôr na obtiaž.

Profesor z MIT sa oprel aj do anonymity, ktorú blockchain ponúka. Za jej najväčšiu nevýhodu podkladá nemožnosť obnovenia prístupu ku kryptomenám. Naráža tak na situáciu, kedy majiteľ stratí privátny kľúč, a tým pádom sa nevie preukázať vlastníctvom adresy, na ktorej disponuje vybranými kryptoaktívami.

Ako príklad uviedol relatívne nedávny prípad kanadskej kryptoburzy Quadriga CX. Privátne kľúče ku kryptomenám v hodnote niekoľkých miliónov dolárov boli držané jej riaditeľom, ktorý však náhle zomrel a klienti sa tak nevedia dostať k svojim investíciám. Z anonymity tak podľa Madnicka ťažia iba hackeri a zločinci, ktorí kryptomeny využívajú na prepieranie peňazí.

Víkendový ฿ulletin: Kto hľadá – nájde, počet stratených bitcoinov však narastá

Transparentnosť

Madnick síce vymenoval fakty, avšak neuvideol ich v komplexnom vzťahu k tomu, čo technológia blockchain prináša.

Transparentnosť, ktorú blockchain zavádza do finančného sektoru umožňuje nie len sledovať priebeh transakcie, ale aj monitorovať potenciálne nezákonné zámery jej účastníkov. Navyše podrobnosti o prevodoch sú verejne dostupné. Vďaka tomu môžu napríklad klienti finančných inštitúcií sledovať ako nakladajú s ich peniazmi, respektíve či dodržujú dohodnuté podmienky ich investície.

Ak by sa technológia blockchain udomácnila napríklad v odvetví dodávateľského reťazca, zákazníci by mohli sledovať potravinové výrobky. Vďaka blockchainu by tak presne vedeli, z ktorej lokality pochádzajú a kedy boli vyrobené.

Distribuovaná kontrola

Distribuovaný, respektíve decentralizovaný aspekt blockchainu je viac chválený ako kritizovaný. Hlavná výhoda tohto atribútu spočíva v absencii jediného bodu zlyhania (single point of failure). Keďže chod celej siete je distribuovaný medzi množstvo účastníkov, výpadok jedného z nich nijako neovplyvní jej stabilitu a bezpečnosť.

Protokol Erlay: Vývojári Bitcoin blockchainu navrhujú rýchlejšiu a robustnejšiu blockchain sieť

Anonymita

Madnick má do určitej mieru pravdu v tom, že anonymitu kryptomien radi využívajú hackeri a zločinci. Tu však treba dodať, že tí sú prítomní v každej oblasti. S technologickým pokrokom sa totiž vyvíjajú aj ich techniky a postupy. Milióny dolárov, ale aj dát už bolo odcudzených aj bankám či poskytovateľom finančných služieb. Nikto však z toho nevinil bankovníctvo ako také. Takže ani útoky na kryptoburzy, v dôsledku ktorých prídu investori o kryptomeny, by nemali byť brané ako slabina blockchainu.

Ostatne, ako už bolo povedané veľakrát – kryptomeny prinášajú slobodu a možnosť by sám sebe bankou. Je teda na každom, aby k svojej investícii pristupoval obozretne a dodržiaval základné pravidlá bezpečnosti.

Víkendový ฿ulletin: Monero nielen pre začiatočníkov

Zdroj: blockpublisher.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...