Sledujte nás aj na

Rok 2018 sa pomaly chýli ku koncu a keby sme ho mali charakterizovať jedným slovom, mohli by sme povedať, že ide o vytriezvenie. Ak sa pozrieme na niektoré predikcie vývoja ceny Bitcoinu a ďalších kryptomien z konca roka 2017, nezriedka sme mohli vidieť odhady atakujúce hranicu $100,000 za 1 BTC.

Opak však bol pravdou a tohtoročná jar priniesla bear market, ktorý pretrváva až dodnes. Keďže FOMO efekt definitívne pominul, začali mnohí investori sústrediť svoju pozornosť na jeden z najviac diskutovaných fundamentov. Ide o príchod inštitucionálnych investorov, ktorí by mali na trh vstúpiť skrz Bakkt a Bitcoin ETF.

Bakkt už koncom januára

Obchodná platforma Bakkt, ktorá by mala otvoriť pre svojich klientov prvé účty už o pár týždňov, bude ponúkať nie len obchodovanie s kryptomenami, ale aj ich uloženie. Dôležitá je však skutočnosť, ze Bakkt je založený spoločnosťou Intercontinental Exchange (ICE), ktorá, mimo iného, stojí aj za Newyorskou burzou cenných papierov (NYSE). Aj vďaka tomu plánuje Bakkt vstúpiť na trh kryptomien v spolupráci s viacerými veľkými menami. Nechýbajú medzi nimi firmy ako Microsoft, Starbucks, ci Boston Consulting Group (BCG).

Predstavitelia Bakktu sa nechali počuť, že plánovaný ročný obrat ich spoločnosti je odhadovaný na úrovni približne $270 miliárd.

Generálna riaditeľka, Kelly Loeffler, vo vyhlásení uviedla:

Bakkt je navrhnutý tak, aby slúžil ako prístupu pre inštitucionálnu, obchodnú a spotrebiteľskú účasť na digitálnych aktívach tým, že podporuje vyššiu efektivitu, bezpečnosť a užitočnosť. Naša spoločnosť pracuje na vybudovaní otvorenej platformy, ktorá pomôže uvoľniť transformačný potenciál digitálnych aktív na celosvetových trhoch.

Bitcoin ETF

Naproti zmienenému Bakktu, by Bitcoin ETF predstavoval pre inštitucionálnych investorov spôsob, ako investovať do konkrétneho aktíva – v tomto prípade Bitcoinu – bez reálneho vlastnenia samotnej kryptomeny. Z tohto pohľadu ide o jednoduchú formu investovania, bez nutnosti prechádzať relatívne komplikovaným procesom zakúpenia Bitcoinu. Tým pádom odpadá aj nutnosť jeho držania a bezpečného uloženia. Stále totiž existuje veľká skupina ľudí, ktorí do kryptomien nechcú investovať nie kvôli ich veľkej volatilite, ale práve z obáv hacknutia ich účtu.

Vysvetlenie ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Zaujímavé výsledky priniesla štúdia, ktorú uskutočnila finančná spoločnosť LendEDU. Tá sa orientuje na online trh zameraný na rôzne finančné produkty, vrátane osobných úverov a kreditných kariet. Prieskumu sa zúčastnilo 1,000 dospelých Američanov, pričom otázky boli zamerané na investovanie do kryptomien.

Z výskumu vyplýva, že až 52 % respondentov by na investovanie do kryptomien najradšej využilo služby maklérov a sprostredkovateľských spoločností. Zároveň až 59 % z nich by bolo ochotných znížiť svoje tradičné investície v prospech investovania do digitálnych mien. Zaujímavo vychádza aj porovnanie jednej z najpopulárnejších kryptomenových búrz, Coinbase, voči tradičnej forme sprostredkovania investície. Až 41 % respondentov by pred nákupom digitálnych aktív uprednostnilo pred Coinbase radšej maklérsku spoločnosť.

Porovnanie vývoja ceny zlata po spustení ETF v spojitosti s BTC ETF, Zdroj: reddit.com

Budú Bakkt a Bitcoin ETF očakávaným prínosom pre kryptomeny?

S najväčšou pravdepodobnosťou áno. Tradiční investori vyžadujú dôsledné zabezpečenie svojej investície, a tú im Bakkt a budúce Bitcoin ETF môžu poskytnúť. Bude to stačiť na markantné zvýšenie hodnoty Bitcoinu? Pravdepodobne nie. Nikto však nedokáže presne odhadnúť, ako na túto ponuku investori zareagujú. Na druhej strane, ak tento typ produktu inštitucionálnych investorov osloví, budeme svedkami prílevu nových peňazí.

S ich vstupom by sa zároveň mohla znížiť volatilita BTC, nakoľko sa zvýši objem obchodov a ponuka a dopyt dosiahnu pravdepodobne rovnováhu. Jej znížením by sa Bitcoin zároveň mohol priblížiť k svojmu prvotnému poslaniu – stať sa peer-to-peer digitálnou menou využívanou v bežnom živote.

Zdroj: zerocrypted.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...