Sledujte nás aj na

Podľa nového prieskumu, ktorý sa zaoberal postojmi voči iným menám ako českej korune, Česi majú tendenciu uchovávať kapitál skôr v kryptomenách ako v eurách. Pri otázke o zámeroch investovať do zahraničnej meny až dvakrát viac respondentov uviedlo, že majú záujem o kúpu Bitcoinu ako amerického dolára.

Kryptomeny sú v Česku populárne

Tak ako väčšina národov, ktoré nevydávajú tvrdú (silnú) národnú menu, aj Česi zvažujú investovanie do zahraničných „konvertibilných“ tvrdých mien ako dolár alebo euro. Avšak nový prieskum prekvapivo ukazuje, že pre český národ nie je prvou voľbou investície ani dolár ani euro.

Podľa prieskumu, ktorého sa účastnilo 525 občanov Českej republiky, sú Česi naďalej ostražití čo sa týka kryptomien. Napriek tomu, Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) sa stali najpopulárnejšími menami, pokiaľ ide o investičné príležitosti. Takmer 11% respondentov v prieskume spoločnosti Ipsos pripustilo, že premýšľali o kúpe kryptomien. Na porovnanie 10.3% Čechov uviedlo, že zvažujú nákup eura.

Po tom, ako Česká národná banka prestala s dlhotrvajúcou intervenciou v apríli minulého roka, česká koruna voči euru posilnila. Podľa prieskumu takmer tretina obyvateľov Českej republiky (30%) svojej národnej mene dôveruje. Druhou najdôveryhodnejšou tradičnou menou v Českej republike je švajčiarsky frank (26%).

Kryptomeny sú populárnejšie ako dolár

Euro sa môže zdať ako jasná voľba čo sa týka diverzifikácie, no medzi obyvateľmi Česka nikdy nebolo populárne. Pred niekoľkými rokmi vláda v Prahe pozastavila na neurčito plány na prijatie spoločnej európskej meny. Viaceré prieskumy ukázali veľmi nízku verejnú podporu vstupu do eurozóny. Prieskum zistil, že medzi dôveryhodnými FIAT menami v Českej republike je euro až na treťom mieste.

Na otázku, či plánujú nákup cudzej meny v hotovosti, viac ako polovica opýtaných uviedla, že nemajú v úmysle tak urobiť. Tretina tých, ktorí zahraničnú menu chcú kúpiť, povedala, že sa bude jednať o euro. Až 8.4% opýtaných uviedlo, že plánujú kúpiť niektorú z kryptomien, čo je až dvakrát viac ako tých, ktorí uviedli, že v blízkej budúcnosti budú kupovať doláre (4.2%).

Minulý rok sa Česká národná banka pokúsila zmierniť dôležitosť kryptomien a ich potenciál marginalizovať voči tradičným peniazom. České finančné autority tvrdia, že  banky nemajú žiadny dôvod obávať sa Bitcoin-u. Česká národná banka tiež uviedla, že všetky BTC transakcie predstavujú iba 16% celkových elektronických transakcií uskutočnených v českej korune.

Prvý byt v ČR kúpený za BTC

V Čechách sa kryptomeny tešia z rastúcej popularity. Pred pár mesiacmi miestne médiá ohlásili prvý predaj nehnuteľnosti za Bitcoin v Českej republike. Ruský občan kúpil v Prahe byt za 35 BTC.

„Jednou z podmienok kupujúceho bolo zaplatiť Bitcoinom“, povedal pre Hospodářské noviny Jaroslav Kováč, zakladateľ spoločnosti, ktorá uzavrela dohodu.

Realitná kancelária tiež uviedla, že so zainteresovanými českými a zahraničnými klientmi rokuje o ďalších predajoch nehnuteľností v BTC.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...