Sledujte nás aj na

Celá krypto-sféra pozorne sleduje dianie a vývoj okolo Tether tokenu USD₮. Keby sa s USD₮ niečo stalo, pocítila by to doslova každá osoba a spoločnosť zaoberajúca sa kryptomenami. Aj z toho dôvodu sa v poslednej dobe táto kryptomena stala terčom viacerých kontroverzií a konšpirácií.

Prečo je Tether taký dôležitý?

Tether kryptomena sa stala kľúčovým zdrojom likvidity pre kryptomenové trhy. Napriek snahe nerozširovať poplašné správy v krypto-komunite je dôležité poznamenať, že kolaps Tetheru by bol extrémne zlý pre celý trh a v najhoršom prípade by to mohlo spôsobiť totálny prepad kryptomenových búrz.

Tether (USD₮) je vo svojej podstate hybridný krypto-fiat stabilný token. Funguje ako klasická kryptomena: využíva blockchain sieť, môžete ho posielať, prijímať a uložiť si ho do kryptopeňaženky, avšak cena USD₮ je viazaná na cenu dolára, najväčšej svetovej oficiálnej rezervnej meny.

1 USD₮ má hodnotu rovnú $1

V podstate sa jedná o krypto-dolár (aspoň čo sa týka hodnoty). Spoločnosť Tether tvrdí, že USD₮ je priamo krytý dolárom. To znamená, že ak 1 USD₮ je rovný $1, spoločnosť Tether a kryptoburzy musia mať dolárové rezervy, ktoré kryjú všetky USD₮ v obehu.

Napriek reputácii USD₮ ako stabilnej kryptomeny, data z búrz a zmenární ukazujú, že cena sa pohybuje okolo $1 s príležitostným klesnutím až na $0.80 alebo skokom na $1.10.

Tether a kontroverzie

Mnoho kritikov však tvrdí, že Tether, ktorý má úzke väzby na kryptomenovú burzu Bitfinexu, aby zvýšil cenu Bitcoin-u, v skutočnosti vydal oveľa viac USD₮ ako reálne dokáže kryť svojimi dolármi v banke. Prakticky by sa jednalo o kryptomenovú obdobu tlačenia nekrytých peňazí. To však predstavuje veľký problém pre investorov, keďže Tether sa od ostatných kryptomien líši v tom, že figuruje ako zmluvná strana nesúca riziko. Inými slovami, ak Tether „umelo vytvára“ tokeny, je veľká pravdepodobnosť, že nedokáže investorom splniť svoju časť záväzku. V prípade spoločnosti Tether sa záväzkom rozumie vykúpenie USD₮ tokenov za doláre (čo spoločnosť garantuje).

Audit firmou Friedman LLP mal dokázať, že USD₮ bol plne podporovaný. Ale nedávno Tether náhle oznámil, že spolupráca s Friedman LLP bola ukončená. Zostáva nejasné, kto a prečo spoluprácu ukončil.

Bez transparentného auditu sa vynára veľa otázok a pochybností. Navyše hovorca Tether sa ku kauze vyjadril: „Pokiaľ ide o audit, nemáme žiadne ďalšie komentáre.“

Systematický risk

Jedna vec je ohrozovať investorov držiacich USD₮, ktoré podľa kurzového lístka patrí medzi 20 najsilnejších kryptomien s trhovou kapitalizáciou viac ako $2 miliardy.

Avšak Weiss Ratings, firma s dlhoročnou praxou v oblasti výskumu investícií, ktorá nedávno začala hodnotiť aj kryptomeny, varuje investorov, že Tether predstavuje riziko pre celý kryptomenový ekosystém, vysvetľujúc:

„Tether je jedinou kryptomenou s denným objemom obchodovania, ktorý pravidelne presahuje svoj trhový limit. To znamená, že všetky USD₮ tokeny počas 224 hodín zmenia majiteľov, niekedy aj viackrát denne. To je dôležitá informácia, pretože nám hovorí, že USD₮ sa skutočne hojne používa na obchodovanie. Je to jeden z hlavných zdrojov likvidity kryptomenového trhu.“

Tether by preto mohol byť charakterizovaný, ako integrálna súčasť trhu, ktorá je príliš veľká na to, aby zlyhala“.

Weiss Ratings pokračoval vo vysvetľovaní:

„Likvidita je životnou silou trhu. To je to, čo robí ceny stabilné a bezproblémové obchodovanie možné. Dôsledky by mohli byť ďalekosiahle. Čo sa stane, ak sa Tether ukáže ako nestály? Čo ak sa tento veľký zdroj likvidity náhle vyparí?“

Okrem mysteriózneho prerušenia vzťahov s audítormi má Tether niekoľko ďalších problémov.

V novembri minulého roka spoločnosť tvrdila, že hacker ukradol z firemnej peňaženky Tether v hodnote $31 miliónov. Taktiež spravodajské médium Bloomberg nedávno informovalo, že Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) zaslala spoločnostiam Bitfinex a Tether súdne predvolanie.

Nechválne známy Vlk z Wallstreet Jordan Belfort v rozhovore pre The Street označil Tether ako masívny podvod. Treba poznamenať, že Belfort sa do finančných podvodov vyzná. Avšak jeho znalosť kryptomenovej problematiky je otázna.

Iný pohľad na situáciu

Existuje však ešte jedna interpretácia tejto situácie. Aby ste pochopili alternatívne vysvetlenie, pripomenieme si, ako bol USD₮ vytvorený a ako sa stal tak významným.

V apríli minulého roka kryptomenová burza Bitfinex pozastavila spoluprácu so spoločnosťou Wells Fargo, ktorá zabezpečovala finančné a bankové služby. S cieľom pokračovať v obchodovaní, sa Tether stal náhradou za bankové prevody pre Bitfinex a pravdepodobne aj pre iné burzy, ktoré mali ťažkosti pri získavaní alebo vedení bankových účtov.

Podľa spoločnosti Bitmex môže mať samotný Tether problém nájsť partnera pre bankové a transakčné služby:

„Máme podozrenie, že Tether má problém naviazať vhodné bankové vzťahy. Veríme, že hlavným dôvodom tohto faktu je zjavný nedostatok transparentnosti, a nie nedostatku rezerv v dolároch. Transparentnosť, ktorú niektorí majitelia akcií spoločnosti Tether očakávajú a vyžadujú, nemusia byť vo finančnom sektore možné.“

Záver

Ako sa situácia pre Tether vyvinie zostáva pre túto chvíľu otázne. Investori do kryptomien by však mali byť opatrní a pozorne sledovať dianie. Pretože nezáleží na tom, či USD₮ vlastníte alebo nie. Táto kryptomena ovplyvňuje celý krypto-sektor, vrátane Vás.

Zdroj: altcointoday.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...