Sledujte nás aj na

Blockchain a kryptomeny v súčasnosti pomohli mnohým ľuďom stať sa bohatšími. Najbystrejší podnikatelia v krypto sfére sa pomaly dostávajú medzi svetovú smotánku biznisu. Výskumný ústav Hurun vydal 10. októbra svoj každoročný zoznam China Rich List, v ktorom sa porovnáva imanie tých najbohatších Číňanov. V zozname nájdete 1,893 jednotlivcov, z ktorých 14 ľudí je priamo zainteresovaných v novom, špekulatívnom odvetví. 14 nových mien v zozname z priestoru blockchainových technológií robí tento priemysel najrýchlejšie rastúcim, čo sa počtu predstaviteľov jedného konkrétneho odvetvia týka.

Dominancia Bitmainu

Niet divu, že globálny miningový gigant Bitmain a jeho riaditelia vedú vo svojom odvetví, vzhľadom na impozantný nárast hodnoty čínskej spoločnosti. Od založenia v roku 2013 sa spoločnosť etablovala ako najväčší výrobca ťažobných zariadení na svete. Lídrom je Micree Zhan Ketuan, spoluzakladateľ spoločnosti Bitmain, s odhadovaným majetkom na úrovni 29.5 miliárd juanov ($4.3 miliardy). Ketuan je zároveň jediným kryptomiliardárom v prvej stovke tohto zoznamu. Hneď v závese môžeme vidieť spoluzakladateľa spoločnosti Bitmain Wua Jihana, pričom hodnota jeho majetku sa pohybuje na 16.5 miliardách juanov ($2.4 miliardy), čo mu vynieslo 204. priečku. Tretí spoluzakladateľ spoločnosti Zhaofeng Zhao, rovnako ako jej viceprezident Yuesheng Ge a akcionár Yishuo Hu ktorí sú tiež uvedení v prestížnom zozname.

Monopol  v decentralizovanom svete

Úspech spoločnosti bol v posledných rokoch ohromujúci, no stretol sa aj s trochou strachu a kritiky zo širšej komunity. Bitmain bol kritizovaný pre jeho vedomé priškrcovanie Bitcoin miningu, rovnako ako pre jeho agresívnu taktiku, pokiaľ ide o spustenie nových ASIC čipov. V súčasnosti prijali Siacoin a Monero aktívne opatrenia, aby ich miningové protokoly boli rezistentné voči tejto metóde ťažby. To však firmu nezastavilo v jej lukratívnom biznise. V prvom štvrťroku 2018 sa zisk Bitmainu údajne vyšplhal na vyše $1 miliardu . V júli 2018 bola spoločnosť oficiálne ocenená na $12 miliárd po ďalšej sérii jej financovania.

Najviac pozornosti však na seba Bitmain strhol júnovými správami o potenciálnom spustení počiatočnej verejnej ponuky (IPO) na burze cenných papierov v Hongkongu, naplánovanej na september. Tieto správy vyšli po vyjadreniach Wua Jihana, ktorými naznačil možnosť IPO. Investiční analytici špekulovali, že spoločnosť by mohla týmto spôsobom získať čosi medzi $3-18 miliardami.  Bitmain podal návrh na registráciu na burze v Hongkongu koncom septembra, čo prinieslo IPO o krok bližšie k životu.

Zatiaľ čo Bitmain sa stal značkou sveta kryptominingu, podnikatelia, ktorí založili konkurenčné firmy Canaan Creative a Ebang International Holdings, patria taktiež medzi najbohatších Číňanov. Patrí tam zakladateľka Canaanu, Zhang Nangeng a zakladateľ Ebangu, Hu Dong. Tieto spoločnosti taktiež pracujú na spustení IPO do konca tohto roka.

Zakladateľ najväčšej burzy nesmie chýbať

Úspechy burzy Binance, ktorá sa stala najväčšou kryptomenovou burzou podľa objemu obchodovania len za menej ako 2 roky svojej existencie, sú priam neuveriteľné. Svojmu šéfovi Changpengovi Zhaovi pomohla dostať sa na tretiu priečku krypto rebríčka s odhadovanou hodnotou majetku okolo 15 miliárd juanov ($2.1 miliardy). Pritom len v júli 2017 sa skončila fáza ICO, v ktorej burza vyzbierala $15 miliónov. Platforma umožňuje používateľom obchodovať s kryptomenami, pričom držitelia BNB tokenu majú isté zľavy z transakčných poplatkov na burze. Binance taktiež založila bankový účet na Malte v nádeji, že v budúcnosti povolí vklady, výbery a obchodovanie v hotovosti.

Až 90 % zamestnancov burzy Binance sa necháva vyplatiť v BNB. Binance a jej Binance Coin majú za sebou úspešný rok

Bude zoznam rásť?

Zoznam je posledným potvrdením vplyvu odvetvia na celom sveteChina Rich List vyžaduje, aby jednotlivci mali majetok na úrovni aspoň $290 miliónov. Vzhľadom na krátky čas od vzniku Bitcoinu a neustály vývoj nových technológií v priestore sú tieto úspechy, ktoré už dnes ľudia v kryptomenovej sfére dosiahli, viac ako dobré pre budúcnosť kryptomien. Ako uviedol Anthony Pompliano, v newsletteri Off the Chain, inovátori v blockchainovom priemysle sa budú vyskytovať v týchto zoznamoch čoraz častejšie, pričom naráža na časy komercionalizácie internetu:

„Najbohatší ľudia na svete dnes postavili svoje bohatstvo na základoch internetu. Neprekvapí ma, ak najbohatší ľudia zajtrajška postavia svoje bohatstvo na základoch kryptografie. Odmena za tvorbu hodnoty v decentralizovanom, globálnom svete je väčšia, rýchlejšia a prináša väčšiu zodpovednosť ako kedykoľvek predtým.“

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...