Sledujte nás aj na

Kryptomeny sú na križovatke mnohých sporných tém – histórie, politiky, technológie a ekonomiky. Aby sme ich pochopili, musíte zabudnúť na všetko čomu sme doteraz verili o peniazoch, snažiť sa pochopiť úplne nové technológie a zvážiť dôsledky zmeny štruktúry spoločnosti.

Ľudia sa vedia naštvať, ak sa objaví niečo, čo by mohlo potenciálne otriasť základy na niekoľkých frontoch. Ak nie sú zbehlí v technike alebo iných dotknutých oblastí, bude pre nich ťažké sa v tomto všetkom vyznať. To však neznamená, že sa to nedá. Nie je to raketová veda, ale ide to proti intuícii.

„Veda a technológia spôsobujú prevraty v našich životoch, ale spomienky, tradície a mýty formujú naše reakcie.“

– Arthur Schlesinger

Je ťažké pochopiť technológiu

Keď bol Mark Zuckerberg vypočúvaný pred americkým senátom, boli mu položené niektoré úplne základné otázky. Jeden senátor sa spýtal:

„Takže, ako ste schopní udržať obchodný model, v ktorom používatelia neplatia za vaše služby?“

„Senátor, uverejňujeme reklamy,“ odpovedal Zuckerberg s úškrnom na tvári.

Skutočnosť, že mnohí ľudia (povedzme nad 40 rokov a viac) nerozumejú obchodnému modelu jednej z najväčších technologických spoločností na svete, nám nedáva veľkú nádej. Väčšina ľudí by sa otočila na mieste keby počuli „termodynamicky zaručené peer-to-peer, decentralizované digitálne peniaze odolné voči cenzúre, ktoré nie sú kryté vládou“.

Lite.IM prináša Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

Peniaze sú citlivá téma

My všetci sme vo všeobecnosti neistí o našich peniazoch. Keď sa nabudúce stretnete s niekým, opýtajte sa ho „koľko zarába?“ A sledujte výraz na ich tvárach. Odjakživa nám boli vnucované výhody indexových fondov, zloženého úročenia, penzijných fondov a stať sa milionárom tým, že budeme šetriť naše ťažko zarobené peniaze ďalších 40 rokov.

Ostrieľané spôsoby už začínajú odhaľovať svoje praskliny. Podnikatelia to už dlho vedia – zákon asymetrických ziskov – no nové meny sa objavujú z ničoho a vôbec ľuďom nedávajú zmysel. Pre mnohých, ak nie pre každého, tu hrá úlohu aj ego. Tí, ktorí sú bohatí, sú ešte neistejší než tí, ktorí nemajú peniaze, pretože sa úpenlivo snažia udržať si svoj ťažko zarobený majetok. Mnohí z tých istých ľudí nakúpili bitcoin a stratili na tom (a sú naštvaní), zatiaľ čo iní sú naštvaní, pretože nenakúpili skôr. A sú naštvaní, že prepásli najvýkonnejšie finančné aktívum v histórii

Porovnanie bitcoinovej a technologickej bubliny

Porovnanie percentuálneho cenového nárastu bitcoinu a niektorých tradičných trhov

Politika a zlé spomienky

Príbeh, o ktorom sa už rozprávame niekoľko storočí, je príbeh imperializmu. Dobyť územie, získať zdroje a rozšíriť územie. Imperializmus pokračoval nejakú dobu a vyvrcholil v prvej svetovej vojne. Uvedomili sme si však, že už to nestojí za to – stratili sme mnoho životov a vyhlásili sme, že je to bude naša posledná vojna.

Mýlili sme sa. O pár rokov neskôr sa objavila nová ideológia. Príbeh sa zmenil na príbeh fašizmu a uvrhol nás do ešte väčšieho krviprelievania, ako sme si dokázali predstaviť. Potom prišiel na rad komunizmus, ktorý sľúbil vrátiť moc späť do rúk ľudí (neznie to povedome?). Po strate miliónov životov a svete na pokraji jadrovej vojny bolo jasné, že to nefunguje.

Nakoniec, po niektorých blízkych stretnutiach prevládal liberalizmus. Presvedčenie, že by sme mali posilniť slobodu a chrániť jednotlivca od ostatných ľudí, ako aj od vlád. Každý kto si pamätá 20. storočie, pozná cenu nafúknutých ideológii a veľkých sľubov.

Teraz je tu sféra kryptomien a „vytvára peniaze z ničoho“. Káže liberálne ideály, ľavicové myšlienky, ktoré sa možno trochu podobajú komunizmu. Chcú úplne obísť vládu. Je to smutné, pretože Satoshi Nakamoto to nikdy nepovedal. Nikto to skutočne nepovedal.

Ľudia sa boja toho čomu nerozumejú

Keď sa pýtate, ako fungujú peniaze a základy ekonomiky, ľudia vám nerozumejú. Je to revolučné. Väčšina ľudí nečítala Satoshiho whitepaper. Prečo? Z toho istého dôvodu, prečo si ľudia nezistia podrobnosti o článku, ktorý hovorí, že „kokosový olej je zlý.“

Žijeme vo svete, kde náš deň začína prílevom informácií, ktoré nemôže jeden človek stráviť. Takže namiesto toho, aby sme si zistili viac o veľkých tvrdeniach, robíme to, čo sme vždy robili. Najprv to akceptujeme, a overíme si to až neskôr. Až na to, že väčšinou si to neoveríme.

Spôsob, akým si väčšina z nás tvorí názory, nie je cez dôkladný výskum. Začína to tým že niečo počujeme, akceptujeme, či sa to hodí do nášho pohľadu na svet a našej identity, a to je všetko. Je to oveľa menej časovo, emocionálne, ako aj duševne náročné. Je oveľa jednoduchšie povedať, že „Bitcoin je bublina“ alebo, že „Kryptomeny sú len peniaze na nákup drog či zbraní“. Ale v realite sa ľudia boja (alebo jednoducho nechcú) zistiť si viac, vzdelávať sa.

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Najmä starší ľudia to nechápu

Je to čiastočne aj generačné medzera. Keď starneme, máme tendenciu nespochybňovať status quo. Taktiež, ako bolo spomenuté, je potrebné sa vyznať v technológiách.

V tomto prípade treba spomenúť aj miliardára Warrena Buffeta. Neustále ohovára Bitcoin, nazýva ho „krysím jedom na druhú“ a množstvom ďalších nadávok. Ale aj on sa už v minulosti zmýlil. Ľutuje, že neinvestoval do spoločnosti Google ani do Facebooku. Hovorí: „Bol som príliš hlúpy na to, aby som si to uvedomil.“

Väčšina z nás nedokáže vysvetliť, ako funguje lietadlo, auto alebo internet. Tieto veci však neustále používame. A som si istý, že vždy, keď príde nový vynález, starí ľudia sú skôr proti nemu (česť výnimkám). Nechápu ho. Hovoria, že je to strata času a iba sa prizerajú, zároveň fascinovaní a zmätení.

To neznamená, že by sme nemali brať na vedomie rady starších. V skutočnosti by sme sa mali zamýšľať nad tým, čo robíme. Technológia nemá žiadne morálne podklady. Môžeme použiť kladivo na budovanie, ale aj na ničenie. Musíme však dávať pozor, aby sme neopakovali chyby minulosti. Ale nemôžeme sa len tak prestať o niečo zaujímať. Na to je príliš neskoro.

Masová adopcia kryptomien v ráde niekoľkých rokov? Podľa šefá BitPay nič nemožné!

Zdroj: cryptoinsider.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...