Sledujte nás aj na

Napriek tomu, že white paper Bitcoinu, ktorý napísal jeho tvorca Satoshi Nakamoto, popisuje všetky kľúčové vlastnosti tejto kryptomeny, odpovede na všetky otázky v ňom nenájdeme. Jednou je neustále diskutovaná téma, kto stojí za pseudnoymom Satoshi Nakamoto a ďalšou je dôvod prečo je maximálny počet bitcoinov, ktorý kedy bude v obehu, nastavený práve na 21 miliónov.

Circulating supply, total supply, hard cap

V centralizovanom hospodárstve, respektíve finančnom zriadení je klasická fiat mena vydávaná centrálnou bankou. Tá z pozície svojej moci môže rozhodnúť o vytlačení, teda uvolňovaní ďalších jednotiek danej meny do obehu. Týmto krokom sa však znižuje hodnota samotnej meny a dochádza k inflácii.

V plne decentralizovanom menovom systéme neexistuje žiadny centrálny orgán. Bitcoin, ktorého celkové vyťaženie sa očakáva niekedy okolo roku 2140 má zároveň pevne stanovený „hard cap“, teda maximálny počet mincí na 21 miliónov. Tento atribút by sme tak mohli označiť za kľúčový predovšetkým z hľadiska deflácie.

Na to, aby sme mohli porozumieť kryptomenám a tokenom z hľadiska ich deflačnej miery, treba pochopiť tri základné pojmy:

  • Circulating supply / Obeh. Týmto termínom sa označuje aktuálny počet mincí v obehu. Tým sú myslené všetky mince, ktoré boli doteraz vyťažené, bez ohľadu na to či sa aktívne používajú alebo sa stali v dôsledku straty privátnych kľúčov ich majiteľov navždy nedostupné.
  • Total Supply. Toto označenie definuje množstvo mincí, ktoré aktuálne existuje. Na rozdiel od circulating supply však nie sú všetky nevyhnutne v obehu. Príkladom môže byť americký Federálny rezervný systém (FED), ktorý vytlačí novú „várku“ dolárov. Ak ich dá ihneď do obehu, doláre sa zarátajú do kategórie circulating supply. Ak však FED plánuje ich uvoľnenie v neskoršom časovom horizonte, dané doláre sa zarátavajú do „total supply“, keďže reálne už vytvorené boli.
  • Maximum Supply. Tento údaj nám hovorí o tom, či má daná kryptomena alebo token pevne stanovené množstvo, ktoré kedy bude v obehu. Ak by sme mali tieto čísla premietnuť na bitcoin, tak jeho aktuálna circulating supply je približne 17,812,000 a maximum supply už zmienených 21 miliónov.

Počet vyťažených bitcoinov do roku 2014 a jednotlivé odmeny za vyťaženie každého bloku v sieti. Zdroj: bitcoin.it

Víkendový ฿ulletin: Bitcoinová adresa detailne

Dohady a matematické výpočty

Za posledných niekoľko rokov komunita fanúšikov kryptomien prišla s viacerými odôvodneniami, prečo Nakamoto nastavil maximum supply bitcoinu práve na 21 miliónov. Najrozšírenejším z nich sa stal matematický výpočet, ktorý násobením niektorých základných údajov týkajúcich sa ťažby bitcoinu a vybranými časovými jednotkami dospel k zaujímavému výsledku.

Výpočet sa opiera počet blokov vyťažených v sieti Bitcoin za hodinu (6), počtom hodín za deň (24), počtom dní v roku (365) a počtom rokov v rámci jedného cyklu, teda halvingu (4). Vynásobením týchto čísiel dospejem k výsledku 210,240 –  zaokrúhlene 210,000.

Ďalší výpočet sa zameriava na samotný halving, teda postupné a pravidelné znižovanie odmeny za vyťaženie jedného bloku. Ak zrátame jednotlivé fixné odmeny za jeden blok (50 + 25 + 12,5 + 6,25 + 3,125 + 1.56 + 0.78 + 0.39 + 0.19 atď) dostaneme číslovku 100.

Následným vynásobením týchto dvoch výsledkov (210,000 *100) získame 21 miliónov, čo zodpovedá finálnemu počtu bitcoinov, ktoré kedy budú vyťažené.

Samozrejme, cely výpočet je len domnienkou a skutočný dôvod nastavenia hard capu v tejto výške sa pravdepodobne nikdy nedozvieme. Viac menej to však vôbec nie je podstatné. Dôležité je samotné nastavenie hard capu, ktorý je základným pilierom deflačného charakteru bitcoinu.

Víkendový ฿ulletin: Kto hľadá – nájde, počet stratených bitcoinov však narastá

Zdroj: coinspeaker.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...