Sledujte nás aj na

Volatilita a kryptomenový trh je pre mnohých ľudí nerozlučná dvojica. Niektorí obchodníci sa ju naučili využiť vo svoj prospech, niektorí ju dokonca svojím správaním zámerne vyvolávajú. Vo všeobecnosti však volatilita brzdí  a limituje rýchlosť rastu kryptomenového trhu. Tradiční investori ju vidia ako prekážku, a tak veľká časť potenciálneho kapitálu ostáva mimo kryptomeny. Čo spôsobuje silnú volatilitu kryptomenového trhu a dokážeme ju vôbec niekedy prekonať?

Prečo je trh s kryptomenami tak volatilný?

Minulý rok bol pre akciové trhy najmenej volatilný v histórii. Prácu obchodníkov, ktorí v minulosti profitovali z cenových výkyvov, teraz prevzali obchodné algoritmy a roboti/boti, ktorí dokážu uzatvárať pozície v milisekundách. Na Wall Street sú ľudia pomaly nahradzovaní strojmi. Čo sa týka volatility trhu, výkyvy kryptomenového trhu sú také silné, že volatilita jedného mesiaca na krypto-trhu by mohla ľahko konkurovať volatilite štyroch rokov tradičného trhu s akciami. Šikovní krypto-obchodníci sú si toho dobre vedomí a volatilitu, ktorá tak veľmi straší tradičných investorov, využívajú vo svoj prospech. Prečo je volatilita kryptomenového trhu tak silná oproti ostatným aktívam?

1) Nedostatok regulačného dohľadu

Kryptomeny sú celosvetovým fenoménom. Zatiaľ, čo vlády jednotlivých krajín pomaly odhaľujú ich odlišné stanoviská voči kryptomenám, reálna celoplošná regulácia je v nedohľadne. Napriek tomu, že v mnohých ľuďoch slovo regulácia evokuje negatívne pocity a myšlienky, správne regulačné predpisy môžu byť pre trh prospešné. Momentálna žiadna až obmedzená regulácia kryptomien umožňuje manipuláciu s trhom, ktorá prináša silnú volatilitu. A tá odrádza inštitucionálnych investorov, ktorí by mohli stabilizovať trh. Ale keďže títo investori nemajú žiadne záruky, že ich investovaný kapitál je skutočne v bezpečí alebo aspoň chránený proti podvodom, väčšina z nich ostáva mimo trh.

2) Nedostatok inštitucionálneho kapitálu

Hoci je nepopierateľné, že medzi fanúšikmi a investormi do kryptomien sa nachádzajú niektoré dosť pôsobivé spoločnosti rizikového kapitálu, hedžové fondy, ľudia s vysokým kapitálom a väčšina inštitucionálneho kapitálu ostáva mimo kryptomeny. Niektoré popredné banky pripúšťajú, že v kryptomenách je potenciál. Avšak žiadna z nich zatiaľ do kryptomien neinvestovala signifikantnú čiastku, alebo to aspoň verejne nepriznali. Inštitucionálny kapitál môže naberať rôzne formy, ako je napríklad podielový fond, ktorý dlhodobo nakupuje kryptomeny v mene svojich investorov. Prvou známkou v zmene súčasného trendu môže predstavovať akvizícia kryptomenovej burzy Poloniex spoločnosťou Circle, ktorá je vlastnená medzinárodnou finančnou skupinou The Goldman Sachs Group. Avšak tak ako jedna lastovička (poznámka: vlaštovka pre našich českých čitateľov) ešte leto nerobí, na reálny vstup konvenčných investorov na kryptomenový trh si ešte počkáme.

3) Silní obchodníci s veľkým krypto-kapitálom

Je všeobecne známe, že krypto-investori by nemali mať svoje tokeny dlhodobo uložené na burzách, ktoré (ako sa už párkrát stalo) sa môžu stať terčom hackerských útokov.  V dôsledku toho väčšina obchodovateľných tokenov nie je na burze, ale v kryptomenových peňaženkách. Keďže s väčšinovou časťou tokenov sa aktívne neobchoduje, silní obchodníci s veľkým krypto-kapitálom (známi tiež ako veľryby – whales) dokážu svojimi pozíciami a príkazmi hýbať s trhom do obidvoch strán, čo dodatočne zvyšuje volatilitu trhu.

4) Dlhodobé vs. krátkodobé pozície

Ak investujete do niečoho, čo plánujete držať dlhodobo (v krypto-žargóne hodl-ovať) niekoľko rokov, potom ste pravdepodobne menej znepokojení jeho dennými alebo dokonca ročnými cenovými pohybmi. Kryptomeny sa z väčšej časti nedajú kupovať a uchovávať v dôchodkových účtoch a sú všeobecne nedostupné pre maklérov a finančných poradcov, takže celý ekosystém investorov je vynechaný. Nanešťastie veľkú časť súčasných krypto-investorov tvoria ľudia, ktorí kontrolujú kurz kryptomien každých 10 minút a radujú sa, keď cena ich favorita prudko stúpne a potia sa v panike, keď cena klesne. Títo ľudia potom v panike uzatvárajú nevýhodné alebo dokonca nezmyselné pozície a obchody. Prispievajú tak k volatilite trhu tým, že nemajú disciplínu udržať dlhodobé pozície.

5) Davová mentalita

Kryptomeny sú vo veľkej miere fenoménom generácie mileniálov, ktorí nedôverujú vláde, sú skorými osvojovateľmi nových technológií a predovšetkým sa vo veľkej miere vyhýbajú tradičným investičným produktom.

Tip: 5 tipov pre nových investorov do kryptomien v našom článku tu.

Kedže mileniáli sú relatívne mladá generácia, nemajú dlhodobé investičné skúsenosti. Tiež majú tendenciu mať nižší disponibilný príjem v dôsledku historicky zlej ekonomickej situácie. Táto kombinácia faktorov vedie k niekoľkým podstatným dôsledkom: inklinácia k riziku v nádeji, že rýchlo zbohatnú. Mnohí z tejto generácie investujú peniaze z pôžičiek alebo životných úspor. Keď trh začne klesať poprípade sa objavia prvé náznaky problémov, mileniáli majú tendenciu zbavovať sa svojich investícii, kedže si doslova nemôžu dovoliť stratiť žiaden kapitál. V dôsledku tohto správania svoje investície do kryptomien potom predávajú so stratou a v najhorších prípadoch o peniaze prídu skorej, ako sa im ich podarí z trhu dostať. A zasa naopak. Keď trh vykazuje rast, mileniáli začnú uzatvárať pozície a kupovať kryptomeny za peniaze, s ktorými reálne nedisponujú. Potom sa zas trh začne znova prepadávať a cyklus sa opakuje. A práve takéto správanie sa veľmi ľahko premieta do davovej psychózy/mentality stáda. Ak toto správanie spojíte s výkyvmi a manipuláciou trhu silnými investormi (whales), dostanete synergický účinok, výsledkom čoho sú ešte bohatší silní investori, chudobnejší malí investori a divoký trh.

Tip: Ako investovať do ICO – na čo si treba dávať pozor v našom článku tu.

Kedy sa trh ukľudní a klesne volatilita?

Treba myslieť na to, že kryptomenový trh je ešte stále mladý. V priebehu času môžeme očakávať zavedenie regulačných rámcov, väčšiu rozmanitosť investorov a vyspelejšie správanie investorov na trhu s kryptomenami. Môžeme tiež očakávať vyššiu pridanú hodnotu, keďže obchodníci postupne nachádzajú spôsoby a vytvárajú sa nástroje pre inkorporáciu kryptomienblockchain technológie do bežného života. Zatiaľ čo volatilita bude jemne klesať, môžeme očakávať aj postupný, ale stabilný nárast hodnoty trhu s kryptomenami. Avšak dovtedy buďte rozumní, študujte a nenechajte sa zlákať emóciami.

Zdroj: altcointoday.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...