Sledujte nás aj na

Napriek tomu, že EOS MainNet bol teoreticky spustený 10. júna (června) 2018, realita je trochu odlišná. V skutočnosti EOS blockchain ešte spustený nebol. Čaká sa totiž na ukončenie hlasovania, ktoré má vybrať 21 producentov blokov (ekvivalent minerov). Dokým sa toto hlasovanie neukončí, blockchain sieť nemôže byť používaná, a zároveň ostávajú EOS tokeny v hodnote $4 miliárd zmrazené.

Ako bolo oficiálne deklarované spoločnosťou Block.one, ktorá stojí za vývojom EOS, blockchain bude spustený po tom, ako sa 15% všetkých tokenov (ekvivalent 150 miliónov EOS) zúčastní hlasovania o výbere producentov blokov. Na rozdiel od klasického decentralizovaného konceptu, kde bloky vytvárajú nezávislí mineri po celom svete, pri EOS blockchaine budú bloky vytvárané 21 spoločnosťami. Výhodou tohto konceptu je rýchlejšia sieť s výrazne lepšou škálovateľnosťou, avšak za cenu výrazne zníženej decentralizácie, ktorá je základným krédom blockchainu a kryptomien. EOS kvôli tomuto konceptu trpí silnou kritikou zo strany kryptokomunity, ktorá sa obáva centralizácie siete. Aby spoločnosť Block.one čiastočne vyhovela kritikom, pred samotným spustením siete vytvorila hlasovanie, v ktorom všetci držitelia EOS tokenov môžu rozhodnúť, ktoré spoločnosti budú bloky produkovať. To znamená, že tieto spoločnosti budú zodpovedné za potvrdzovanie transakcií.

Hlasovanie sa preťahuje

A práve v tomto hlasovaní tkvie súčasný problém. Napriek tomu, že hranica hlasov o váhe 150 miliónov tokenov mohla byť prekonaná už dávno, doteraz sa tak ešte nestalo. Štatistiky o hlasovaní ukazujú na pomalý začiatok hlasovania. Na konci 10. júna bolo zaregistrovaných hlasov o váhe len 10 miliónov tokenov. Avšak v čase písania článku, to už bolo viac 57 miliónov tokenov, čo predstavuje niečo málo cez 5.7% z 15% potrebných hlasov na spustenie siete.

 Proces hlasovania môžete sledovať na tejto adrese.

Jeden z dôvodov, prečo malo hlasovanie na začiatku také pomalé tempo bol ten, že sa hlasovať dalo len pomocou príkazového riadku. Pre menej technicky zdatných používateľov to predstavovalo veľkú prekážku. Postupne sa ale začali objavovať používateľsky prijateľnejšie nástroje od vývojárov tretích strán, a dokonca aj videá s návodmi. Jedno také video si môžete pozrieť tu:

Treba poznamenať, že Block.one mohol vytvoriť jednoduchý nástroj pre hlasovanie už dávno. Avšak táto spoločnosť sa rozhodla zaujať stanovisko „nemiešať sa“, čo platí aj pre samotné hlasovanie. Tento krok z ich strany ostáva značne nepochopený.

Záver

Kryptonadšenci, budúci používatelia siete a investori začínajú byť znepokojení súčasným vývojom. Pokiaľ sa spustenie siete bude aj naďalej preťahovať, s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k poklesu EOS ceny. A čo je zásadnejšie, výrazne sa poškodí reputácia a kredibilita tohto blockchainu, od ktorého mnohí očakávajú veľké veci. Treba poznamenať, že tempo hlasovania sa zvyšuje, čo je dobré znamenie. Avšak mnoho držiteľov EOS tokenov sa hlasovania nemieni zúčastniť, ba dokonca o ňom ani nevedia. Jedno je isté, na ukončenie hlasovania a spustenie EOS blockchain siete čakajú všetci. Snáď to bude už čoskoro.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...