Sledujte nás aj na

Vo štvrtok, 17.5.2018 sa v Prahe uskutočnil v poradí štvrtý ročník Bitcoin & Blockchain konferencie. Program sľuboval množstvo zaujímavých tém z oblastí bankovníctva, zdravotníctva, samozrejme technológií a veľká pozornosť bola venovaná najmä právnemu aspektu kryptomien a reguláciám. Prinášame Vám krátke zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo na konferencii odznelo.

Blockchain v zdravotníctve

Konferencia odštartovala prezentáciou švajčiarskej spoločnosti KompiTech. Jej CEO, Greg Erhanon vysvetlil vážne problémy, s ktorými momentálne zápasí zdravotníctvo. Od nefunkčného supply manažmentu až po zbytočné plytvanie s financiami a zdrojmi. Všetky tieto problémy sa snaží adresovať práve ich privátny blockchain. Zdravotníctvo a dodávateľské odvetvie sú ukážkové príklady uplatnenia blochchain technológie, tak dúfajme, že čoskoro pocítime výhody takýchto systémov v praxi.

Komu vlastne patrí blockchain?

Medzi rečníkmi mala svoje zastúpenie aj Česká republika. Azda nikomu netreba predstavovať Dominika Stroukala. Ten po monotónnom úvode vniesol na konferenciu trochu života so svojou prednáškou: “Komu vlastne patrí blockchain?” Táto prednáška bola zameraná na definíciu toho, čo blockchain vlastne je. Chápanie blockchainu a kryptomien je predpoklad na úspech týchto technológií. Sme naozaj na začiatku, máme problém už len zadefinovať čo to kryptomena je a do akej kategórie patrí. Čo ak nepatrí do žiadnej kategórie? Možno prišiel čas definovať novú kategóriu, kam kryptomeny môžeme zaradiť. Podobná definícia musí byť špecifikovaná, či už v komunite nadšencov alebo na vládnom zhromaždení. Toto vôbec netreba vnímať ako zlú vec, jednoznačné zadefinovanie kryptomien môže pomôcť v prevencií voči zlým, nepotrebným alebo podvodným projektom.

„Podľa mňa nebudeme mať presne vymedzené právne postavenie kryptomien a blockchainu ani za desať rokov,“ vyjadril sa Dominik Stroukal.

Kryptomeny na pokraji vyhynutia?

Dan Itkis začal svoju prednášku otázkou: “Kto si myslí, že kryptomeny sú na počiatku vyhynutia?” Pár rúk sa našlo. Ale veď všetci vravia, že sme len na začiatku, že všetko začína. Prečo by mali kryptomeny zaniknúť? Itkis pokračoval v tom, že ak nenastane masová adopcia, kryptomeny dlho nevydržia. Peňaženky sú zložité, kryptomeny prijíma málo retailových obchodov, bezpečnosť je slabá, chyby v blockchaine sú prakticky nezvratné. Možno to znie trochu pesimisticky, ale Itkis má v niečom pravdu.

Pred obednou prestávkou odznelo viacero prednášok, ale dve z nich boli asi najzaujímavejšie.

Právny rámec kryptomien

Prvá prednáška od doktora Guenthera Dobrauza, ktorý patrí medzi špičkových švajčiarskych právnikov, sa zaoberala legislatívnym rámcom pre kryptomeny, ICO, ale aj iné projekty najmä z oblasti FinTech. Švajčiarsko je momentálne jedna z mála krajín sveta, ktorá ako tak dokáže pomenovať čo kryptomeny sú, aké vlastnosti musí mať dobré ICO, či do akých kategórií spadajú rôzne tokeny. Podobný rámec je v striktne regulovanom svete skrátka nevyhnutný.

Úspech v tomto odvetví záleží na pochopení technológií a dynamiky právnej regulácie.

Zastúpenie Európskeho parlamentu

Veľmi očakávaným rečníkom konferencie bol Dimitrios Psarrakis, právny poradca Európskeho parlamentu vo veciach kapitálových trhov a FinTech. Dimitrios patrí k prvým, ktorí sa pýtali v Európskom parlamente na to, aký postoj zaujme Európska únia voči kryptomenám.

„Ak má blockchain rozvrátiť bankový systém, nechajme ho nech to urobí. Prečo by sme mali byť podporovať konvenčné biznis modely a konvenčné inštitúcie?“

Európskej únii bolo potrebné vysvetliť rozdiel medzi blockchainom a kryptomenami. Dnes už sú zrejmé aspoň prvé sféry, ktoré môžu profitovať zo zavedenia blockchainu. Je jasné, že ešte nevieme o tejto technológii všetko, ale Európsky parlament je veľmi pozitívne naklonený tejto technológii. Budeme skúmať všetky možnosti a dopad, aký by blockchain mohol mať na fungovanie únie. Potrebný však bude aj jednotný súhlas všetkých členských štátov. Psarrakis súhlasil aj s Dominikom Stroukalom, že potrebujeme novú právnu a finančnú kategóriu pre kryptomeny a ICO.

V oblasti adopcie kryptomien do každodenného života potrebujeme aj podporu centrálnej banky, ktorú momentálne nemáme.

Záver konferencie

Veľmi zaujímavé postrehy odzneli aj od Aleksa Bozhnikova na tému ako moc, zisky a politka menia profil ICO. Kritiku si vyslúžili nové veľké projekty, ktoré prakticky neumožňujú verejnosti zúčastniť sa na počiatočných predajoch tokenov, čo do istej miery centralizuje tento pôvodne decentralizovaný svet.

Za zmienku tiež stojí pohľad na umelú inteligenciu a blockchain v podaní slečny Anity Brede. Tá poukázala na chyby dnešných AI systémov, ktoré sa spoliehajú na verejnú pravdu. Aká však táto pravda je? Je to naozaj skutočná pravda? Anita Brede zastáva názor, že verejný konsenzus dosiahnutý pomocou blockchain technológií môže byť užitočnejší pre budúcnosť umelej inteligencie.

Konferenciu Bitcoin & Blockchain Prague hodnotíme z nášho pohľadu celkovo pozitívne. Odznelo tu veľa zaujímavých myšlienok a postrehov, nad ktorými sa treba dôkladne zamyslieť. Každopádne odporúčame každému nadšencovi kryptomien sa niekedy podobnej udalosti zúčastniť. Stretnúť sa a porozprávať sa s ľuďmi, ktorých táto sféra zaujíma a ešte sa v nej aj vyznajú je skutočne na nezaplatenie.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...