Sledujte nás aj na

Pokles na Bitcoin (BTC) hash výkone (výpočtovej sily BTC siete) vyvolal zvesti, že Čína odstavila obrovské množstvo ťažobných zariadení, vzhľadom na fakt, že ťažba už viac nebola zisková.

Momentálne je ekonomickejšie ťažbu zastaviť

20. novembra bolo na ázijských sociálnych médiách zverejnené video a fotka od majiteľa BitFish, F2Pool, ktoré následne zverejnili aj lokálne médiá cnLedger a Primitive partner Dovey Wan.

Video zobrazuje odstraňovanie techniky pre ťažbu BTC.

Zdroj: twitter.com

Wan vysvetľuje:

Mnohí mineri (ťažiari) ťažia so stratou k aktuálnej cene BTC. Momentálne je ekonomickejšie ťaženie pozastaviť a zariadenia odpratať, aby sa tak zredukovali náklady na elektriku a ich chod.

Bitcoin od minulého týždňa utrpel stratu okolo 30 %. Aktuálna cena voči doláru sa pohybuje na úrovni $4,318.83, v čase písania článku.

Ťaženie Etheru (ETH) už nie je ziskové, záujem o ťažbu kryptomien naďalej klesá

„Vypínacia cena“ je na hranici $3,800 za jeden BTC

Podľa Wan je tzv. „vypínacou cenou“ pre ťaženie v Číne s Bitmain Antminer S9 zariadením, cena okolo $3,800, s možnosťou úpravy v prípade, že sa ťažkosti a konkurencia znížia.

Faktory, ako napríklad čínska sezóna sucha, ktorá zvyšovala náklady na vodnú energiu, tento problém ešte zhoršila. Wan dodáva, že „niektorí vrcholní majitelia ťažobných tovární“ pripustili, že prevádzkujú svoje operácie so stratou už niekoľko mesiacov.

F2Pool následne vydalo zoznam hraničných cien pre ťažbu, pričom urgovali ťažiarov, aby sa uistili, či ťažia so ziskom.

Čím menej ťažobných zariadení je, tým viac BTC mineri vyťažia

K zdieľanému videu od Wan sa vyjadril aj známy krypto youtuber „Boxmining“. Na svojom videu od minúty 4:42 vysvetľuje, že odstránenie starých ťažobných PC a zariadení, nie je žiadnou tragédiou. Ťažbu kryptomien prirovnáva ku detskej oslave:

Predstavte si, že je na oslave 10 detí a jeden koláč. Každý tak dostane istú časť koláča. Ak však niekoľko ľudí odíde, mnohí si pomyslia, že oslava bude na nič. Pravdou ale je, že tí čo ostali, dostanú tak väčšiu porciu z koláča.

V praxi to znamená, že čím viacej minerov a ťažobných zariadení je, tým viac minerov sa musí deliť o vyťažené BTC a tým menej vyťažia. Keď sa ich počet zníži, ostatní mineri tak môžu vyťažiť viacej.

Nepodložené tvrdenia o falošných správach

Vzhľadom na veľkú časť zdrojového materiálu pochádzajúceho z čínskych sociálnych médií, západní komentátori v službe Twitter rýchlo preskúmali tieto tvrdenia, ktoré odcudzujú Wan a cnLedger za údajné šírenie „falošných správ“.

Materiál, ktorý zobrazoval ťažobnú techniku ležiacu vonku v hromadách, bol z povodní v provincii Sichuan, ktoré vyradili mnohé zariadenia ešte v júny. Napriek tomu však tvrdili, že video alebo fotka nepochádzajú z iných zdrojov.

Zničené ťažobné zariadenia počas čínskej povodni.

Zdroj: bitcoinist.com

Dáta zo stránky Blockchain.com medzitým potvrdili, že hash výkon Bitcoinu klesol až na hodnoty, ktoré boli naposledy zaznamenané v auguste.

Takýto obrat je pre sieť zriedkavý. Hash sila sa za posledné roky zvykla zvyšovať.

Momentálne prebieha snaha o záchranu Bitcoin hard forku, teda Bitcoin Cashu, preto pokračujú pokusy presmerovať minerov práve na jeho ťažbu.

 

Zdroj: bitcoinist.com

 

 

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...