Sledujte nás aj na

Podľa novej štúdie, 51 % útok na Bitcoin (BTC) sieť by bol pre útočníkov márnym pokusom, keďže by si to vyžadovalo „obrovské vynaloženie nákladov“ a prinieslo  len „veľmi malé výnosy“. Štúdiou tak dospeli k záveru, že Bitcoin je bezpečným digitálnym aktívom.

Bitcoin sieť je podľa štúdie chránená pred 51 %-tným útokom

Profesor Saravanan Vijayakumaran, ktorý je docentom katedry elektrotechniky na indickom technologickom inštitúte (IIT) v Bombayi, publikoval výsledky nového výskumu s názvom „Bezpečnosť Bitcoin Protokolu“.

Výskum bol sponzorovaný spoločnosťou Zebpay, ktorá preskúmala bezpečnostný rámec siete Bitcoin v troch hlavných bodoch vyšetrovania:

  • Odcudzenie Bitcoinu.
  • Manipulácia s potvrdenými a nepotvrdenými transakciami.
  • Jednoduchosť narušenia normálnej prevádzky sieťového protokolu.

Zdroj: bitcoinist.com

Hlavnou časťou výskumu bolo zhodnotenie zraniteľnosti Bitcoin siete pre prípad 51 % útoku.

Aby vznikol nový blok v sieti a BTC transakcia bola úspešne uskutočnená, nadpolovičná väčšina ťažiarov sa musí zhodnúť na platnosti tohto bloku. Avšak ak by jedna entita ovládala viac ako polovicu výpočtovej siete (51 %), mohla by ľubovoľne odmietať transakcie a čo je nebezpečnejšie, mohla by transakcie uskutočniť dvakrát – takzvaný „double spending“.

Niektoré blockchain siete kryptomien boli v roku 2018 obeťami 51 a viac %-tných útokov.

Najväčšie kryptomenové útoky roku 2018

Útočník môže vložiť alebo odstrániť ale nedokáže zmeniť transakcie, či odcudziť BTC

Profesor Vijayakumaran prišiel výskumom k záveru, že takéto narušenie by nevyžadovalo len veľké množstvo výpočtového potenciálu, ale malo by tiež za následok len minimálne finančné zisky. Štúdia tiež uviedla, že útočník bude môcť iba vložiť alebo odstrániť transakcie, ale nezmení transakcie, ani neukradne Bitcoin.

Napriek deklarovaniu siete, prakticky imúnnej voči takýmto útokom, štúdia spomenula, že nepriateľský útočník by teoreticky mohol takýto útok úspešne spustiť.

Profesor vysvetlil:

Zatiaľ čo 51 %-tný útok vyžaduje značné výdavky s malou finančnou návratnosťou, nie je mimo dosahu nepriateľských organizácií. Kým sa takýto protivník neobjaví, Bitcoin protokol sa môže považovať za bezpečný.

Podľa výkonného riaditeľa Zebpay, Ajeeta Khurana, štúdia upevňuje dôveru v BTC. Bitcoin sa momentálne nachádza na cenovej hranici $4,047.88. Na záver môžeme dodať, že štúdia prišla práve v čase, kedy Bitcoin slávi 10. výročie svojej existencie.

Bitcoin white paper bol vydaný presne pred desiatimi rokmi!

Zdroj: bitcoinist.com

 

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...