Sledujte nás aj na

Renomovaná audítorská spoločnosť KPMG vo svojej najnovšej štúdií uviedla, že na základe nimi vykonaného prieskumu až 41 % spoločností pôsobiacich v oblasti technológií zvažuje do roku 2020 implementovať do svojich štruktúr technológiu blockchain.

Len 28 % firiem nevidí v blockchaine budúcnosť

Prieskumu, ktorý sa uskutočnil začiatkom tohto roku sa zúčastnilo 740 technologických firiem z 12 rôznych krajín. Kľúčová otázka, ktorú im KPMG položilo znela: „Aká je pravdepodobnosť, že v priebehu nadchádzajúcich 36 mesiacoch začnete využívať technológiu blockchain?“ Výsledky ukázali, že túto možnosť zvažuje až 41 % opýtaných, pričom 31 % spoločností sa k otázke blockchainu stavia neutrálne a len 28% pokladá využitie tejto technológie vo svojich štruktúrach ako nepravdepodobné.

Z priloženej infografiky pritom vyplýva, že takmer polovica respondentov je presvedčená, že technológia blockchain v priebehu nasledujúcich troch rokov zásadne ovplyvní, respektíve zasiahne oblasť, v ktorej podnikajú.

Prieskum KPMG, 2019. Zdroj: assets.kpmg.com

Aj napriek vízií využitia blockchainu, respektíve presvedčeniu, že ovplyvní podnikateľskú a ekonomickú sféru, takmer ¼ firiem neuviedla konkrétny prípad využitia, 14 % spoločností za najväčšiu prekážku pokladá technologickú náročnosť a 12 % uvádza nedostatok kapitálu na investovanie do tejto oblasti.

Zefektívnenie obchodu a zníženie nákladov

V rámci benefitov plynúcich z využívania technológie blockchain, najviac firiem označilo jej pozitívny dopad na zefektívnenie obchodu a zredukovanie doteraz potrebných nákladov na chod biznisu.

K výsledkom prieskumu sa vyjadril aj Damien Ducourty, spoluzakladateľ spoločnosti B9lab. Tá sa zaoberá vzdelávaním a poskytovaním odbornej prípravy v rámci implementovania blockchainu. Podľa jeho slov má táto technológia potenciál zasadne zmeniť niekoľko priemyselných odvetví.

Podniky sa môžu rozhodnúť či budú súčasťou potenciálnej transformácie a zmeny alebo sa pokúsia zracionalizovať svoje existujúce postupy. Zdá sa, že mnoho spoločností si ešte stále necháva otvorené obe možnosti.

Blockchain už využíva i Mercedes-Benz, Santander, či Baidu

Záujem o blockchain už prejavilo viacero popredných firiem. V rámci automobilového priemyslu môžeme uviesť napríklad Mercedes-Benz. Jeho cieľom je využívať smart kontrakty pre dosiahnutie zvýšenia efektivity celého dodávateľského reťazca. Nezaostáva ani finančný sektor. Niektoré z najväčších svetových bánk vrátane JP Morgan Chase, Santander a HSBC už začlenili blockchain riešenia so zámerom zjednodušenia medzinárodných platobných služieb. V technologickej sfére už dlhšiu dobu využíva blockchain čínsky vyhľadávací gigant Baidu.

Sedem blockchain trendov, ktoré sa oplatí sledovať v roku 2019

Zoznam je samozrejme siahodlhý a obrazne narastá každým dňom. Záujem o databázu, ktorej dáta sú historicky nezmeniteľné a nadväzujú na seba, nedokladuje len prieskum od KPMG, ale aj reálne príklady svetových spoločností. Z týchto zistení možno vyvodiť, že hoci nie každá technologická firma má bezprostredné plány na využitie blockchainu, väčšina z nich si uvedomuje, že táto technológia môže v budúcnosti radikálne zmeniť fungovanie takmer všetkých odvetví.

Ide pritom o značný kontrast v porovnaní s prieskumom, ktorý v roku 2017 uskutočnil Deloitte. V danej dobe viac ako 40 % oslovených spoločností uviedlo, že blockchain vôbec nepozná.

Zdroj: cryptovest.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...