Sledujte nás aj na

Kryptomenovým ťažobný malware sa rozširuje závratným tempom. Podľa analýzy telemetrických údajov od spoločnosti Kaspersky Labs, malware do konca roka môže infikovať viac ako 2 milióny počítačov.

Správa, ktorá bola zverejnená na webovej stránke technickej podpory Bleeping Computer, hovorí, že za prvých deväť mesiacov tohto roku bolo infikovaných škodlivým malwarom viac ako 1,65 milióna počítačov.

Počet infikovaných počítačov každoročne stúpa

Podľa údajov spoločnosti Kaspersky Labs sa počet infikovaných počítačov každoročne výrazne zvyšuje. V roku 2013, kedy Bitcoin (BTC) prvýkrát získal trvalú pozornosť médií, bolo infikovaných len 205 000 počítačov. Toto číslo v nasledujúcich rokoch narastalo, dokonca aj vtedy, keď sa kryptografický trh prepadal. V minulom roku kybernetické útoky dosiahli historicky najvyššiu hodnotu 1,8 milióna. Pokiaľ súčasné tempo bude pokračovať, do konca roka bude infikovaných viac ako 2,3 milióna počítačov.

Os Y: počet infikovaných počítačov. Zdroj dát:  Kaspersky Lab

Hackeri sa spoliehajú na rozsiahle siete počítačov, známe ako botnety, ktoré dokážu ovládať bez vedomia majiteľov. Hackeri spustia ťažiarenský softvér na pozadí, takže majitelia počítačov si okrem malého zníženia výkonu nič nevšimnú.

Jeden vysoko-profilový útok malwarom napadol servery založené na Linuxe, ktoré boli online a nechránené heslom, zatiaľ čo iný útok – koncentrovaný v Poľsku – ťažil bitcoin pomocou procesorov v infikovaných počítačoch. Začiatkom tohto roka výskumníci objavili ťažobný botnet, ktorá zahŕňal stovky tisíc infikovaných počítačov s operačným systémom Windows.

Kryptomeny Monero a Zcash sú medzi hackermi obľúbené

V správe sa taktiež uvádza, že hackeri ťažia spravidla kryptomeny Monero a Zcash. To nie je nič prekvapujúce, keďže obidve kryptomeny ponúkajú používateľom anonymné transakcie. Súkromie je kľúčové, ak si želáte diskrétne predávať svoje „ilegálne nadobudnuté“ coiny na burze.

Ak patríte medzi minerov, nezabudnite venovať zvýšenú pozornosť zabezpečeniu vašich ťažobných mašín proti podobným útokom.

Pozor na phishing

Samozrejme, nárast počítačovej kriminality nie je obmedzený len na ťažobný malware. Nedávna správa od firmy Chainalysis odhalila, že v období od júna do augusta tohto roku počítačoví hackeri zarobili viac ako 125 miliónov amerických dolárov v útokoch súvisiacich s Ethereom. Väčšina týchto útokov je rozmiestnená prostredníctvom podvodov typu phishing. Phishingové útoky sa vyznačujú tým, že investorov presmerujú na webovú stránku, ktorá napodobňuje oficiálnu stránku ICO alebo burzy (napr. namiesto bittrex.com ste presmerovaný na bitrex.com). Investori tak na takúto podvodnú stránku nahrajú svoje platobné informácie, nevediac, že namiesto investovania do digitálnej meny financujú počítačový zločin.

Zdroj: cryptocoinnewsZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...