Sledujte nás aj na

V bieloruskom Hi-Tech Parku (HTP) momentálne pôsobí množstvo kryptomenových spoločností po tom, ako vláda v Minsku legalizovala aktivity súvisiace s kryptomenami pre svojich obyvateľov. Zaregistrovanie firmy v osobitnej hospodárskej zóne malo byť pôvodne jednoduchým procesom, no stále sú potrebné jasnejšie usmernenia a podrobné predpisy s účelom prilákať viac zahraničného kapitálu.

Už takmer 400 subjektov je súčasťou HTP

Ani nie osem mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti dekrétu prezidenta Lukašenka sa počet spoločností zaregistrovaných v bieloruskom Hi-Tech Parku zvýšil na 388. Približne polovica z nich pribudla v priebehu tohto roka. Dekrét o rozvoji digitálnej ekonomiky podpísala hlava Bieloruska v decembri  roku 2017. Jedným z jeho hlavných cieľov bolo priniesť zahraničné technologické podniky na trh  bývalej sovietskej republiky.

Minsk však mal v pláne taktiež prilákať zaujímavé projekty z oblasti kryptomien. Tento dokument legalizoval aktivity ako trading, či crowdfunding prostredníctvom ICO, taktiež mining pre subjekty registrované v HTP. V súčasnosti väčšina spoločností patrí do tradičných odvetví špičkových technológií, ako napríklad vývoj IT a softvéru. Spolupracujú so zákazníkmi v 67 ďalších krajinách, prevažne v oblasti outsourcingu.

Recepcia bieloruského HTP

Každá lastovička dobrá

Krypto-startupy tvoria malú, ale rôznorodú skupinu. Napríklad firma Aetsoft je vývojová spoločnosť, ktorá od roku 2014 poskytuje služby pre ICO a decentralizované burzy. Jej klienti sú súčasťou mnohých vyspelých trhov, vrátane USA, Nemecka a Dánska. Biggico je spoločný projekt bieloruských a lotyšských podnikateľov. Jeho medzinárodný tím vytvoril reklamnú platformu pre projekty operujúce v kryptosfére.

Far East Technologies a KBL Group vyvíjajú miningové vybavenie a spoločnosť Pm Pool sa špecializuje na cloud miningové služby pre zákazníkov zo Spoločenstva nezávislých štátov a baltského regiónu. Smartpool je ďalšia spoločnosť pôsobiaca v rovnakom sektore. Aiscom ponúka platobné brány pre burzy, poskytovateľov peňaženiek a aj pre samotné projekty ICO. Omertex zase vyvíja high-tech riešenia pre fintech spoločnosti.

Na prahu dlhej cesty

Odborníci zo sektora poznamenávajú, že medzi firmami v bieloruskom parku sa v súčasnosti nenachádzajú burzy s digitálnymi aktívami. Istá spoločnosť založená bieloruskými prisťahovalcami v USA nedávno spustila projekt propagovaný ako „prvá bieloruská kryptomenová burza“. Platforma s názvom Crexby však sídli v New Yorku a nie v minskom parku.

Faktorov vysvetľujúcich neexistenciu takýchto spoločností v Bielorusku je hneď niekoľko. Arťom Handriko z právnickej kancelárie Revera tvrdí, že nedostatok právnej praxe v tejto oblasti je jedným z najhlavnejších z týchto faktorov. Aby toho nebolo málo, centrálna banka krajiny preukázala vlažný postoj ku kryptomenám. Komerčné banky zatiaľ nemajú záujem zaoberať sa digitálnymi aktívami. Pre navýšenie počtu kryptospoločností v HTP sú teda nutné jasnejšie predpisy.

Začiatkom tohto roka miestne médiá citovali viacerých finančných expertov a úradníkov. Tí vyjadrili pochybnosti o tom, že domáce kryptomenové firmy a obyčajní Bielorusi budú mať akýkoľvek prospech z prezidentského dekrétu o digitálnej ekonomike. Stále sa obávajú, že jeho implementácia bez ďalších dodatočných komplexných nariadení by Bielorusko premenilo na „kryptoraj“ len veľmi ťažko.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...