Sledujte nás aj na

Podľa štatistickej stránky coinatmradar.com počet kryptomenových bankomatov neustále rastie konštantným tempom. Za uplynulý máj ich bolo celosvetovo nainštalovaných 306 kusov, čo je zatiaľ tohtoročný rekord. Kým k 30. aprílu bolo v prevádzke 4690 kryptobankomatov, koncom mája ich už bolo 4898. Celkový čistý prírastok nových zariadení za máj 2019 je 208 kusov (nárast +4.4 %), keďže 98 bolo odinštalovaných.

Spomedzi výrobcov sa najviac darí General Bytes

Pribúdajúci počet kryptobankomatov ide ruka v ruke s rastúcou cenou bitcoinu. Ten si za máj pripísal takmer 70 % nárast a krátkodobo atakoval hranicu $9,000 za 1 BTC. Od začiatku kalendárneho rok tak táto kryptomena posilnila k 31. máju o 140 %. Na zvýšený záujem o bitcoin reagujú pochopiteľne aj výrobcovia kryptomenových bankomatov. Najväčší nárast tradične zaznamenal General Bytes (77 nových zariadení, +5.3 %), Genesis Coin (49 zariadení, +3.3 %) a BitAccess (40 zariadení, +13.4 %).

Z tabuľky nižšie vyplýva, že najväčší podiel na trhu si tak stále drží spomenutý General Bytes a Genesis Coin. Tretia priečka patri švajčiarskemu výrobcovi Lamassu.

Zdroj: coinatmradar.com

Najviac kryptobankomatov prevádzkuje CoinCloud

Čo sa prevádzkovateľov zariadení týka, najvyšší nárast zaznamenali opäť traja najsilnejší hráči, ktorí pokrývajú takmer 16 % celého trhu. Na prvej priečke sa tak umiestnila americká spoločnosť CoinCloud s 38 novými bankomatmi, na druhej taktiež americká firma CoinFlip Bitcoin ATMs (34 nových bankomatov) a na treťom mieste skončila s 14 novými kusmi rovnako spoločnosť z USA, Coinsource .

Zdroj: coinatmradar.com

Ak by sme sa zamerali na inštaláciu nových kryptobankomatov z geografického hľadiska, vzhľadom na počet obyvateľov asi nebude prekvapením, že na prvom mieste skončilo USA. Američania mali ku koncu mája k dispozícií 2931 bitcoin automatov, pričom za monitorované obdobie ich pribudlo 176.

S veľkým odstupom nových inštalácií sa na druhom mieste umiestnilo Anglicko a nás južný sused, Maďarsko. V rebríčku sa nachádza aj Slovensko. Bohužiaľ v červených číslach, keďže jeden zo 43 bitcoinmatov jeho prevádzkovateľ vypol.

Kryptomeny vo svetových mapách: dane, regulácie, ťažba a iné

Rozširujúca sa podpora pre altcoiny

Podľa reportu zverejneného stránkou coinatmradar.com sa rozšíril aj počet kryptomenových bankomatov, ktoré podporujú predaj alebo nákup altcoinov. Aktuálne má tento typ zariadení zastúpenie takmer 70 %. Najväčšej obľube sa spomedzi altcoinov teší ether (2,717 zariadení, nárast 6.2 %) a litecoin (3,193 zariadení a nárast 4.4 %). Z hľadiska nových zariadení zaznamenali najväčší prírastok bankomaty podporujúce Monero (12.3 %).

Naopak úbytok sa dotkol inej kryptomeny zameranej na anonymitu – Zcash (pokles 8.3 %). Zcashu patrí posledná priečka aj v celkovom množstve bankomatov (66), ktoré nákup alebo predaj tohto altcoinu podporujú.

Zdroj: coinatmradar.com

 

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...