Sledujte nás aj na

Spoločnosť Ripple začala svoje pôsobenie v roku 2012 s cieľom uľahčiť globálne finančné transakcie. Hlavným cieľom tejto spoločnosti je poskytnúť základnú infraštruktúru pre medzibankové transakcie a neutrálny nástroj pre finančné inštitúcie a systémy. Je navrhnutý tak, aby uľahčil posielanie peňazí cez hranice medzi ľuďmi s rôznymi bankami.

Čo je to Ripple?

Ripple sám o sebe nie je kryptomena ale jedná sa o platobný protokol využívajúci decetralizovanú blockchain sieť. Koncept technológie Ripple spočíva v zrýchlení a zefektívnení finančných transakcií a globálnych platieb. Väčšina bánk v súčasnosti používa archaickú sieť s názvom SWIFT, v ktorej medzinárodné prevody trvajú aj niekoľko dní a samozrejme poplatky spojené s týmito službami z roka na rok narastajú. Použitím Ripple platformy sa bankové transakcie stanú omnoho rýchlejšími, efektívnejšími a lacnejšími. Ripple sa od ostatných digitálnych platforiem odlišuje prostredníctvom svojich otvorených spojení s legitímnymi bankami. Odhaduje sa, že momentálne viac ako 100 oddelených finančných inštitúcii využíva Ripple pre realizáciu obchodných transakcií. Medzi tieto spoločnosti patria aj giganty ako American Express alebo Mastercard. Zoznam všetkých spoločností môžete nájsť tu.

Ripple sa snaží zabezpečiť okamžitú bezpečnú bezplatnú globálnu finančnú sieť transakcií. A to bez spätných platieb. Ripple podporuje tokeny reprezentujúce fiatové meny, kryptomeny, komodity alebo akékoľvek iné hodnotové jednotky, ako sú dokonca kilometre alebo minúty.

Každý sprostredkovateľ platieb si pre svojich zákazníkov vytvoril vlastný systém. Tie však medzi rôznymi spoločnosťami nedokážu ľahko interagovať. Ripple rieši práve tento problém, pretože je navrhnutý tak, aby prepojil rôznorodé platobné systémy,“ povedal hlavný kryptograf Ripple David Schwartz.

Jadro Ripple je založené na zdieľanej verejnej databáze alebo účtovnej knihe (distributed ledger), využívajúc konsenzus, ktorý umožňuje platby, výmeny a prevody v distribuovanom procese.

XRP

Natívny token Ripple blockchain siete je XRP a slúži predovšetkým ako spojovacia mena (bridge currency). XRP je potrebný, ak nie je k dispozícii žiadna priama výmena dvoch mien v konkrétnom čase, ako napríklad pri transakcii medzi dvoma zriedka obchodovanými menami. Pokiaľ chce jedna spoločnosť uskutočniť platbu v eurách a druhá v ukrajinskej hrivne, XRP tokeny poslúžia ako prostredník transakcie, teda Euro -> XRP -> hrivna.

Najznámejšie kryptoburzy, na ktorých môžete zakúpiť XRP sú Binance, Bistamp, Bittrex, Bitfinex, Kraken.

V rámci výmeny sa trhová cena XRP pohybuje v závislosti od dolárov, eur, jenov, Bitcoin ceny atď. Finálny počet XRP tokenov, 38.74 miliárd kusov, bol do siete uvoľnených hneď po jej spustení v roku 2012. Ostatné kryptomeny uvoľňujú nové tokeny do siete postupne v procese ťaženia.

Ripple je blockchain sieť, zaťiaľ čo XRP je tokenom pre túto sieť.

Bleskový Ripple, XRP a IOU

Účelom Ripple je stať sa efektívnym prostredníkom výmien. Ripple ponúka viac cezhraničných platobných možností zákazníkom, ktorí potom môžu použiť XRP na plynulé a okamžité prevedenie finančných prostriedkov medzi menami a krajinami. Podľa webovej stránky spoločnosti Ripple doba transakcie XRP je iba 4 sekundy.

Existujú dve rôzne metódy na uskutočňovanie medzinárodných platieb prostredníctvom platformy Ripple: XRP a IOUs. Každá platobná metóda sa vyskytuje v tej istej účtovnej knihe, jej vybavenie trvá asi 4 sekundy a ponúka značné úspory nákladov oproti starším systémom.

„Platby s XRP sú uskutočnené za niekoľko sekúnd,“ uviedol Garlinghouse pri diskusii o výhodách XRP nad ostatnými kryptomenami.

Platby pomocou XRP

Ak chcete uskutočniť medzinárodnú platbu skrz XRP, musíte držať XRP, alebo ho kúpiť od miestneho poskytovateľa likvidity alebo kryptomenovej burzy. Potom príjemcovi pošlete XRP podobne ako v prípade akékoľvek inej transakcie s kryptomenou.

Jediné FIAT transakcie v tomto procese by boli medzi bankou a domácim poskytovateľom likvidity. Sieť Ripple sa stará o cezhraničné transakcie a využíva XRP ako prostriedok na prenos hodnôt.

Platby pomocou IOUs

IOU (I owe you – Ja dlžím tebe) sú tokeny vydané na Ripple platforme, ktoré sú spoplatniteľné za zameniteľné aktíva, ako sú FIAT meny, zlato alebo ropa. Ktokoľvek môže vydávať IOU, avšak aby niekto mohol prijať platby v IOU, musia sa spoľahnúť a dôverovať, že osoba alebo organizácia, ktorá ich vydala, bude môcť zameniť IOU za aktívum.

Vysvetlíme si to na zjedonušenom príklade. Martina dlží Petrovi 10€ a transakciu chce uskutočniť prostredníctvom Ripple. Martina najskôr vydala IOU vo výške 10€ v sieti Ripple. Peter verí Martine a vie, že skutočne vlastní 10€, ktoré si od nej môže nárokovať. Takže pokojne akceptuje platbu vo forme IOU.

Martina Petrovi zaplatí 10€ v IOU

Po obdržaní IOU na 10€ od Martiny, Peter kupuje položku od Juraja za 5€. Juraj tiež dôveruje Martine a vie, že je schopná vykúpiť IOUs. Aby Peter zaplatil svoj dlh Jurajovi, Peter pošle Jurajovi 5€ z Martininej IOUs. Teraz sú Peter a Juraj vyrovnaní, a Martina dlhuje 5€ Petrovi a 5€ Jurajovi.

Peter vyrovnal svoj dlh s Jurajom. Martina teraz dlží 5€ Jurajovi aj Petrovi.

Tieto príklady boli zjednodušené na ilustračné účely. Navyše, v skutočnom svete dlžníci a veritelia nemusia zdieľať dôveryhodného vydavateľa IOU. V týchto prípadoch sa platforma Ripple bude usilovať o vytvorenie toho, čo je známe ako „linka dôvery„. Jedná sa o sieť sprostredkovateľov, ktorí každý veria svojmu obchodnému partnerovi a môžu poskytnúť spojenie medzi dlžníkom a veriteľom.

Záver

Ambíciou Ripple nie je náhrada tradičného finančného systému ale jeho vylepšenie. Ripple chce byť mostom medzi blockchainom a vládami podporovanými FIAT menami. Konvenčné platobné systémy sú zastaralé a s rastúcim dopytom po rýchlych a lacných transakciách nedokážu držať krok. Práve Ripple a jeho blockchain sieť je zaujímavým riešením tohto problému.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...