Sledujte nás aj na

NEO Smart Economy je čínska kryptomena a blockchain platforma. Podľa zakladateľov je hlavným cieľom NEO prerobiť tradičnú ekonomiku a povzniesť ju do novej éry inteligentnej ekonomiky (smart ekonomiky). Využívajú k tomu inovatívnu blockchain technológiu, digitalizáciu aktív, smart kontrakty a decentralizované aplikácie dAPP.

NEO, pôvodne nazývaný AntShares (ANS), bol založený dvojicou Da Hongfei a Erik Zhang v roku 2014. Jeho otvorený zdrojový kód bol zverejnený na GitHube už v júni 2015. AntShares (NEO) sa môže pýšiť tým, že bol prvou otvorenou, decentralizovanou kryptomenou a blockchain sieťou, ktorá bola založená v Číne. Čoraz väčší záujem o ANS spojený so snahou vytvoriť blockchain, ktorý by vyhovoval požiadavkám súkromných spoločností, ale aj vládnych regulátorov, vyústil k rebrandingu AntShares. 22. júna 2017 sa pred 200 účastníkmi v hlavnom sídle spoločnosti Microsoft v Pekingu z AntShares stalo NEO.

Spoločnosť NEO má mimoriadne aktívny vývojársky tým s vlastnými developermi a rôznymi vývojármi tretích strán, ako sú City of Zion, NEOtracker a PeterLinX. A práve veľká komunita vývojárov tretích strán je jednou zo silných stránok NEO. V praxi to znamená, že samotný tím NEO sa zameriava na vývoj platformy, zatiaľ čo vývoj dAPP (decentralizovaných aplikácií) je ponechaný na aktívnu komunitu.

Potvrdzovanie transakcií

NEO na potvrdzovanie transakcií využíva odlišný princíp ako BTC alebo ETH. Mechanizmus na získavanie konsenzu v sieti sa nazýva Delegated Byzantine Fault Tolerance – dBFT (v našich končinách je tento problém známy pod menom Problém dvoch armád).

Mechanizmus dBFT je založený na BookKeeper-och (používateľoch), ktorí sa podieľajú na prevádzke NEO blockchain siete a spravovaní uzlov. Pri novej transakcii, BookKeeper podá návrh nového bloku (v ktorom je zapísaná nová transakcia) ostatným účastníkom siete. Ak sa dve tretiny všetkých účastníkov zhodnú na BookKeeper-ovej verzii bloku, dosiahne sa konsenzus a navrhovaný blok je zapísaný do blockchain siete.

BookKeeper č.1 podá návrh bloku. Ak ho ostatní BookKeeper-i schvália, vznikne konsenzus a blok sa zaradí do blockchainu. Pokiaľ nedôjde ku konsenzu, proces sa opakuje s tým, že návrh bloku podáva iný BookKeeper.

Aby BookKeeper-i mohli prevádzkovať uzly v sieti a overovať transakcie, musia spĺňať určité výkonnostné požiadavky a držať určitú sumu NEO. Ako odmenu za prevádzkovanie uzlov a siete, BookKeeper-i získavajú odmenu v podobe GAS tokenov.

Vďaka dBFT mechanizmu a niektorým ďalším kľúčovým optimalizáciám, spoločnosť NEO tvrdí, že ich sieť dokáže spracovať 1,000 transakcií za sekundu (Ethereum 15 transakcií za sekundu) a v blízkej budúcnosti dokáže spracovať až 10,000 transakcií za sekundu.

Platfoma využíva dva odlišné tokeny, NEO a GAS

NEO (token)

NEO je token, ktorý slúži ako investícia do blockchainu NEO. Prakticky sa jedná o podiel na projekte. Celkový počet NEO tokenov je pevne stanovený na 100 miliónov kusov. Všetky tieto tokeny boli predťažené pri vytvorení prvého bloku (takzvaného genesis bloku). 50 miliónov NEO bolo rozdelených prostredníctvom ICO a zostávajúcich 50 miliónov tokenov bude do obehu postupne uvoľňovaných od 16. októbra 2017. NEO sa od iných kryptomien líši aj tým, že nie je deliteľný. Najmenšia jednotka je 1 NEO. Držitelia NEO tokenov majú hlasovacie práva vrámci zmien v ekosystéme a môžu sa podieľať na správe siete a vytváraní blokov.

NEO (token) je podiel na projekte NEO Smart Economy.

Držitelia NEO získavajú pasívne dividendy vo forme tokenu GAS. Jednoducho držíte v peňaženke (alebo niektorých burzách) NEO a pribúda vám GAS. Čím viac NEO máte, tým viac GAS-u generujete. 1 NEO za rok vygeneruje približne 0.1 GAS. Jednou z oficiálne podporovaných peňaženiek je NEON wallet (vyvíjaný treťou stranou), ktorá Vám umožňuje prijímať a odosielať NEO aj GAS.

Tip: Na tejto stránke nájdete online kalkulačku, ktorá vypočíta množstvo GAS, ktoré dostávate za držanie NEO.

GAS

GAS je token, ktorý poháňa NEO blockchain. Všetky poplatky na NEO platforme, vrátane poplatkov za transakcie, odmeny pre BookKeeper-ov, prevádzkovanie dApps a smart konktraktov sú platené v GAS. Celkový počet GAS je taktiež 100 miliónov kusov. GAS sa postupne generuje, a to rýchlosťou 8 GAS za blok. Množstvo generovaného GAS sa znižuje o 1 token na každé 2 milióny vytvorených blokov. Očakáva sa, že posledný GAS vznikne v roku 2039. Na rozdiel od NEO tokenov, GAS je deliteľný a teda môžete kľudne poslať napríklad 0.42 GAS.

GAS je možné získavať aj držaním NEO na niektorých kryptomenových burzách. Binance vypláca užívateľom GAS každých 30 dní a Kucoin vypláca GAS raz za 24 hodín. Všeobecne je najvhodnejšie držať NEO v peňaženke. Je to bezpečnejšie a narozdiel od spomínaných búrz si v peňaženke (napríklad NEON wallet) môžete nárokovať GAS kedykoľvek chcete.

GAS je kryptomena, ktorá poháňa platformu NEO.

Digitálna identita

Vízia NEO o budúcnosti obchodu zahŕňa digitalizáciu aktív a ich prepojenie so smart kontraktmi. NEO dokáže previesť aktíva na elektronické údaje, ktoré sú programovateľné. Vďaka blockchain sieti sú tieto aktíva dôveryhodné, sledovateľné, transparentná a bez sprostredkovateľov.

NEO umožňuje vytvorenie digitálnej identity, akéhosi súboru údajov o jednotlivcoch, subjektov a spoločnostiach v elektronickej podobe. Digitálna identita slúži pre vytvorenie dôveryhodného prepojenia medzi digitálnymi a fyzickými osobami, napríklad v prípade obchodu. Tieto digitálne identityzaložené na báze multifaktorových autentifikačných mechanizmov, ako je rozpoznávanie tváre, odtlačky prstov, rozpoznávanie hlasu a SMS.

Najznámejšie kryptoburzy, na ktorých môžete zakúpiť NEO sú Binance, Bitfinex, Kucoin. GAS kúpite napríklad na burzách Binance, Kucoin, Poloniex.

Smart kontrakty, dAPPs a ICO

Smart kontrakty vyvinuté spoločnosťou NEO sú skutočne revolučné. Na rozdiel od iných platforiem pre smart kontrakty, pri NEO sa nemusíte učiť nový jazyk. Na tvorbu smart kontraktov momentálne môžete využiť jazyky B.Net, F#, Java, Kotlin, a pracuje sa na zavedení C, C++, Golang a JavaScript.

NEO taktiež podporuje tvorbu decentralizovaných aplikáciu – dAPPs. Príkladom dAPPs sú inteligentné fondy, právne inteligentné zmluvy s podporou AI (umelej inteligencie) a decentralizované burzy.

Vďaka podpore smart kontraktov a decentralizovaných aplikácií, NEO je veľmi rozšírená platforma pre ICO a distribúciu tokenov. Mnohí preto označujú NEO za priameho konkurenta Etherea. Spoločnosť NEO si dobre uvedomuje riziko spojené s hosťovaním ICO. Aby sa predišlo podvodným ICO, NEO zaviedlo niekoľko filtrov. Jeden z nich je napríklad poplatok pre založenie ICO v podobe 500 GAS. Tieto filtre pomáhajú zabezpečiť, aby na platforme vznikali len kvalitné podnikateľské nápady.

NEO komunita

Ako bolo už v článku spomenuté, NEO komunita je integrálnou súčasťou projektu. Samotná spoločnosť si dobre uvedomuje, ako je dôležitá spokojná komunita pre ktorýkoľvek blockchain projekt.

NEO sa rozhodla poďakovať NEO komunite za podporu a podeliť sa so svojím úspechom. Spoločnosť preto vytvorila kampaň, v rámci ktorej vracali peniaze investorom, ktorí prispeli na rozbeh AntShares (NEO) v prvých dvoch organizovaných ICO kolách. NEO tak ako vôbec prvá kryptomenová spoločnosť spätne vrátila celý kapitál prvých investorov.

Záver

NEO Smart economy je veľmi zaujímavý a perspektívny projekt, ktorý kombinuje blockchain sieť, digitálnu identitu a smart kontrakty k vytvoreniu inteligentnej ekonomiky budúcnosti. So zaujímavými inovatívnymi riešeniami v oblasti digitalizácie aktív a obchodu, NEO je jedným z najdôležitejších projektov pochádzajúcich z Číny, ktoré sa bezpochyby oplatí sledovať.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...