Sledujte nás aj na

Z kryptomien, ktoré boli spájané najmä s počítačovými nadšencami alebo špekulantmi, ktorí chceli rýchlo zarobiť, sa postupne stal obľúbený spôsob platby. Podľa nedávnej štúdie spoločnosti Kaspersky Lab jeden z desiatich ľudí (13 %) už použil kryptomenu na platbu za nákup. Tento trend si všimli aj kyberkriminálnici, ktorí sa zameriavajú na burzy kryptomien a prispôsobujú staré hrozby na útoky na investorov. Keďže hackeri neustále vyvíjajú sofistikované techniky prístupu k finančným prostriedkom, hrozba sa týka najmä ľudí, ktorí uchovávajú svoje úspory v tejto nechránenej technológii.

Počet podnikov, ktoré ponúkajú platbu kryptomenou ako platobnú metódu, neustále rastie, pričom maloobchodníci a predajcovia potravín ju čoraz väčšmi akceptujú. Ceny klesajú a s kryptoburzami spolupracujú dokonca už aj veľké športové tímy. Napriek tomu, že ľudia prejavujú záujem investovať do kryptomien svoje peniaze, ich finančné prostriedky sú zraniteľné voči krádežiam z kryptopeňaženiek, na nezabezpečených burzách či v tzv. Initial Coin Offering, čo v preklade znamená prvotné uvedenie digitálnej meny na trh (známe ako ICO). V niektorých prípadoch došlo k odcudzeniu tokenov v hodnote až do výšky $500 miliónov.

Galaxus, švajčiarsky Amazon, začal prijímať platby v kryptomenách

Nezabezpečené peňaženky a burzy sú neustále predmetom hackerských útokov

Útočníci využívajú širokú škálu postupov na krádež finančných prostriedkov z kryptopeňaženiek, z kryptobúrz či ICO. Najvážnejšie prípady, vrátane tých, kedy bolo počas 4 a pol roka odcudzených 120,000 bitcoinov z peňaženiek  zákazníkov na Bitfinex alebo keď bol v roku 2018 hacknutý Coincheck za $490 miliónov, sú dôkazom nekvalitného zabezpečenia týchto búrz a ľahkej dostupnosti siete kyberkriminálnikom, ktorý dokážu spôsobiť rozsiahle a nenapraviteľné škody. Ak by boli všetky peniaze z kryptoburzy ukradnuté, jednoducho sa uzavrie a investorom sa nič nevráti.

ICO sú mimoriadne ohrozené, pretože osoby, ktoré ich zriaďujú, často nemajú žiadne znalosti alebo skúsenosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, v dôsledku čoho nevedia ochrániť finančné prostriedky a efektívne reagovať v prípade, ak dôjde k incidentu. Trh s kryptomenami stále nie je regulovaný a neexistujú žiadne mechanizmy hodnotenia rizika.

„Aj napriek poklesu cien kryptomien stále existuje medzi spotrebiteľmi vysoký dopyt po digitálnych transakciách. Náš spotrebiteľský prieskum ukázal, že prekvapivo až 13 % ľudí používa kryptomenu ako platobnú metódu. S online burzami sa však spájajú aj nebezpečenstvá, a to najmä preto, že sú stále ešte len na začiatku. Nezabezpečené finančné prostriedky môžu mať pre spotrebiteľov zničujúce finančné dôsledky,“ hovorí Vitaly Mzokov, vedúci oddelenia pre verifikáciu zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Vitaly ďalej dodáva:

„Útoky sú čoraz sofistikovanejšie. Kryptoburzy a ICO sú hlavnými cieľmi, keďže pre kyberzločincov predstavujú jednoduchý spôsob krádeže značných finančných prostriedkov v dôsledku nedostatku zavedených opatrení v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Opatrnosť je dôležitá – ak sa vám akýmkoľvek spôsobom zdá niečo podozrivé, neinvestujte tam.“

7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť

Ak pravidelne neobchodujete, držte kryptomeny v hardvérových peňaženkách

Či už držíte kryptomeny na burze alebo v hardvérových peňaženkách, každý spôsob zo sebou nesie isté výhody a nevýhody. Kryptoinvestori, ktorí nedržia svoje peniaze na kryptoburzách z bezpečnostných dôvodov môžu byť to istej miery limitovaní. Napríklad ak urýchlene potrebujete zmeniť svoje kryptomeny za fiat peniaze. Používatelia tak nemôžu rýchlo reagovať na zmeny cien kryptomeny, ak sa rozhodnú vybrať svoje peniaze. Burzy si zase účtujú celkom vysoké poplatky za vklady a výbery peňazí. V tomto ohľade si treba zvoliť správny pomer bezpečnosti a pohodlia.

Aj niektoré burzy však napredujú správnym smerom a v budúcnosti by mali svojim používateľom umožniť pripájať sa a obchodovať s kryptomenami priamo z hardvérovej peňaženky.

Pre spotrebiteľov, ktorí chcú naďalej investovať do kryptomien a využívať ich ako platobnú metódu, spoločnosť Kaspersky Lab odporúča:

  • Vždy overovať adresu online peňaženky a neklikať na odkazy, ktoré smerujú do online banky alebo online peňaženky;
  • Používať hardvérové kryptopeňaženky;
  • Pred odoslaním transakcie overiť adresu príjemcu, odosielanú sumu a výšku poplatku;
  • Používať mnemotechnickú pomôcku, ktorá umožní obnoviť kryptopeňaženku v prípade, ak dôjde k jej strate alebo zabudnete svoje heslo;
  • Inštalovať vysokokvalitné bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Internet Security, na ochranu zariadení, ktoré používate na prístup do kryptopeňaženiek a na obchodovanie na kryptoburzách.

Ktorá hardvérová kryptomenová peňaženka je pre Vás najlepšia?

Spoločnosť Kaspersky Lab aktívne pracuje na zabezpečení budúcnosti kryptomien a ICO. Spoločnosť spustila audit počítačovej bezpečnosti pre spoločnosť Merkeleon, rakúskeho poskytovateľa softvéru na obchodovanie s kryptomenami, aby zabezpečila, že ich riešenie bude chránené pred potenciálnymi hrozbami.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...