Sledujte nás aj na

Vitalik Buterin predstavil zaujímavý nápad, ktorý by mohol reálne zvýšiť škálovateľnosť, ako aj bezpečnosť v Ethereum blockchaine. Tomuto nápadu dal meno Plasma Cash.

V auguste 2017 bol zverejnený návrh upgrade-u  blockchainu označený ako Plasma. Článok nesie názov „Plasma: Škálovateľné autonómne smart kontrakty.“ Vydal ho Buterin a Joseph Poon, developer protokolu Lightning Network. Plasma sa v mnohom na Lightning Network podobá. Plasma Cash je vlastne vylepšením vylepšenia.

Blockchain blockchainov

Text Plasmy opisuje systém „potomkov“ blockchainov, ktorí sa vytvárajú v sérii smart kontraktov, a ktorí sú podriadení materskému (root) blockchainu. Materský blockchain uskutočňuje všetky výpočty, u ktorých sa našli „isté dôkazy podvodu“. Transakcie sú v rámci materského blockchainu spracovávané a penalizované iba vtedy, ak existuje dôkaz podvodu.

Blockchainy Plasma nezdieľajú údaje o transakcii s materským blockchainom, iba hash, ktorý vytvorili mnohé predtým zozbierané transakcie, ktoré sú všetky zminimalizované do jediného bitu v bitmape. Ak je odovzdaný podvodný blok, materský blockchain ho vráti a tvorca bloku je penalizovaný.

Týmto spôsobom „môžu byť neuveriteľne veľké množstvá transakcií zverené na spracovanie pomocou Plasmy, pričom len minimum dát sa dostane do materského blockchainu.

Rozšíriteľnosť a bezpečnosť

Plasma však umožňuje iba kvadratické škálovanie. To znamená, že systém Plasma nebude nikdy schopný podporovať exponenciálny rast, ktorý je potrebný na realizáciu internetu vecí (IoT), resp. svetového počítača, o ktorom snívajú vývojári kryptomien. Ďalším nedostatkom je, že všetci používatelia by si museli stiahnuť všetky bloky Plasmy, čo predstavuje ďalšie nároky na zdroje a čas.

Na prednáške v rámci konferencie Ethereum Community Conference v Paríži, ktorá sa uskutočnila v piatok 9. marca, Buterin predstavil Plasma Cash, ktorý vyvinul spolu s Donou Robinsonovou a Karlom Floerschom. Podľa Buterina by Plasma Cash mohol tieto problémy vyriešiť.

Na to, aby sa škálovanie stalo exponenciálnym, navrhuje vytvoriť program, v ktorom každý depozit vytvorí novú mincu s unikátnym identifikačným číslom. Táto minca bude jedinečná, bude predstavovať presne tú sumu, ktorá tvorí depozit a nebude zameniteľná.

Táto minca bude tiež identifikovaná svojím miestom v reťazci (v blockchaine), aby sa hocijaká aktivita vo vzťahu k minci číslo X mohla objaviť na miestach, ktoré prislúchajú minci X na jej ceste virtuálnym životom.

Prvou výhodou tohto návrhu by bolo, že namiesto toho, aby si klienti museli sťahovať celé plasma-bloky, bude ich zaujímať iba pozícia konkrétnej mince, ktorá je pre nich relevantná. Tým pádom „sa poriadne zmenší“ množstvo dát, ktoré klient musí spracovať. Nie každý potrebuje poznať tisíce transakcií, ktoré prebiehajú v blockchaine v danom okamihu – ľudí zaujímajú iba ich transakcie a história tých mincí, ktoré sa podieľajú na ich aktivitách.

Pri Plasma Cash používateľom stačí mať iba potvrdzujúce dáta histórie svojej mince na Merkleovom strome a nič iné.

Čo sa týka bezpečnosti, vzhľadom na fakt, že každá minca je z definície spojená so špecifickým používateľom, pokusy ukradnúť mince sú pokusmi ukradnúť peniaze konkrétnym jednotlivcom a „konkrétny človek má možnosť sťažovať sa.“ To je v protiklade k iným blockchainom, pri ktorých je obeťou všetkých krádeží celý systém.

Nevyžaduje sa žiadny potvrdzovací mechanizmus

Ako Buterin vysvetlil, tento systém nevyžaduje žiadne kolo komunikácie navyše, pretože minca je individuálna. Buterin rozobral množstvo možných spôsobov, ako napadnúť systém. Názorne predviedol, že snahu opustiť systém s mincou, ktorú nevlastníte, zmarí samotný záujem legitímneho vlastníka mince zastaviť tento akt. Vlastník sa bude môcť preukázať históriou mince, ktorá sa dá použiť na spochybnenie oprávnenia opustiť systém.

A čo je najdôležitejšie, používatelia budú schopní odísť so svojimi peniazmi bez ohľadu na to, kde tieto peniaze sú: „Používatelia môžu prehnať svoje peniaze výstupnou procedúrou s použitím Plasmy a dostať peniaze von bez ohľadu na to, čo sa deje na burze.

Zdroj : www.financemagnates.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...