Sledujte nás aj na

Tento týždeň sme informovali, že spoločnosť Facebook vytvára nový tím expertov, ktorý sa bude zameriavať výlučne na blockchain technológiu a jej využitie nie len pre samotnú spoločnosť. Od včera už kolujú po internete správy, že Facebook pravdepodobne plánuje aj vlastnú kryptomenu.

Spoločnosť Facebook údajne skúma vytvorenie vlastnej kryptomeny, virtuálneho tokenu, ktorý by umožnil skoro dvom miliardám používateľov na celom svete uskutočňovať elektronické krypto platby. Tieto plány odhalili ľudia oboznámení s plánmi Facebooku pre finančný spravodajský portál Cheddar.

„S kryptomenou to myslia skutočne vážne,“ povedal jeden z ľudí, ktorý požiadal o anonymitu kvôli diskutovaniu o zatiaľ neohlásených plánoch.

Výskum blockchainu vo Facebooku

Spoločnosť Facebook začala študovať blockchain takmer pred rokom, keď členka firemného vývojového tímu, Morgan Bellerová, začal skúmať, ako môže sociálna platforma využiť novú technológiu. Vtedy bola Bellerová jediným zamestnancom Facebooku, ktorý sa venoval štúdiu blockchainu, digitálnej a decentralizovanej technológie, ktorá je základom kryptomien ako Bitcoin a Ethereum.

Jej práca sa tento týždeň dostala na výslnie, keď spoločnosť Facebook oznámila, že viceprezident zodpovedný za aplikáciu Messenger, David Marcus, povedie nový tím, ktorý „začne od nuly skúmať, ako najlepšie využívať blockchain na Facebooku“.

Marcus vedie tím menej ako tucta zamestnancov Facebooku pracujúcich na blockchainovom výskume. Pred nástupom do spoločnosti bol prezidentom spoločnosti PayPal. PayPal, spoločnosť, za ktorou stojí aj Elon Musk, sa stará o peňažné transakcie medzi používateľmi aplikácie Facebook Messenger.

V aplikácii Messenger máte možnosť posielať peniaze svojím priateľom.

Marcus rovnako patrí aj medzi prvých investorov do Bitcoinu a v decembri (prosinci) 2017 sa stal členom rady Coinbase, ktorá prevádzkuje jednu z najpopulárnejších kryptomenových zmenární.

Vedenie spoločnosti pravidelne komunikuje o budúcich iniciatívach so svojimi zamestnancami a prezentujú napríklad svoj desaťročný plán na verejných tlačových konferenciách. To je pre verejne obchodovanú spoločnosť skoro samozrejmosť. Plány týkajúce sa blockchainu či vlastnej kryptomeny však boli z tohto plánu vynechané a top manažment sa k veci vôbec nevyjadruje.

Nikto nevie, na čom sa vlastne bude pracovať

V internom príspevku zo začiatku tohto týždňa, ktorý oznámil zámer pracovať na blockchain technológiách zamestnancom spoločnosti Facebook, CEO Mark Zuckerberg nevysvetlil, na čom konkrétne bude tento tím pracovať.

„Rovnako ako mnoho ďalších spoločností aj Facebook skúma spôsoby, ako využiť silu blockchain technológie,“ povedal hovorca Facebooku. „Tento nový malý tím bude skúmať rôzne aplikácie. Nič viac zatiaľ prezradiť nemôžem.“

Práca Facebooku v oblasti blockchainu a kryptomien bude pravdepodobne trvať niekoľko rokov. Ľudia oboznámení s touto záležitosťou uviedli, že sociálna sieť nemá v pláne usporiadať takzvanú počiatočnú ponuku mincí (ICO – Initial Coin Offering) tým, že ponúkne obmedzený počet virtuálnych tokenov pre verejnosť za vopred stanovenú cenu.

Facebook bude pravdepodobne musieť uskutočniť akvizície v tomto smere na vývoj svojej vlastnej virtuálnej meny, povedal jeden zo zainteresovaných ľudí. Technológia blockchain by sa tiež mohla použiť na to, aby Facebooku pomohla overiť totožnosť účtov a lepšie šifrovať údaje.

Sociálna platforma už s virtuálnou menou experimentovala. V roku 2009 spoločnosť uviedla tzv. Facebook Credits, ktoré mohli byť použité na nákup virtuálneho tovaru v populárnych hrách, ako napríklad Farmville. Táto funkcionalita sa však nikdy neuchytila a Facebook projet o dva roky neskôr zrušil.

Ešte počas rozhovoru na konferencii vo februári Marcus povedal, že Facebook v blízkej budúcnosti neplánuje integráciu kryptomien do svojich aplikácií.

„Kryptomenové platby sú stále veľmi drahé, super pomalé, takže rôzne komunity, ktoré prevádzkujú rôzne blockchain siete a poskytujú rôzne aktíva, musia vyriešiť všetky tieto problémy a potom, keď sa tam raz dostaneme, možno niečo podnikneme aj my,“ povedal Marcus.

Zdroj: cheddar.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...