Sledujte nás aj na

Skupina výskumníkov z Varšavy inšpirovaná Lightning Networkom odhalila nový white paper s názvom „Foundations of State Channel Networks – Základy State channel sietí“, ktorý načrtáva protokol, ktorý má pomôcť Ethereu zvládať vyšší objemov komplexnejších smart konktraktov (inteligentných zmlúv). Tento protokol je pomenovaný po slovanskom bohovi hromu – Perun.

Perun, bezpečné smart kontrakty

Mnoho tímov po celom svete pracuje na riešení najväčšieho problému Etherea – škálovania. Buterinov tím napríklad pracuje na protokle Plasma (viac o ňom tu). Avšak Perun je jedinečný v tom, že sa zameriava na bezpečnosť. Perun poskytuje formálne bezpečnostné definície (formal security definitions) a dôkazy o bezpečnosti (security proofs).

V podstate Perun funguje ako iné „state kanály“, ktoré majú za cieľ presunúť transakcie z hlavného blockchainu. Rozdiel je však v tom, že zúčastnené strany môžu kedykoľvek na blockchaine zaznamenať aktuálny stav kontraktov a zároveň umožňuje smart kontraktom vrátiť sa do posledného stavu, na ktorom sa zmluvné strany dohodli vrámci podmienok.

„V prípade, že dve (potenciálne škodlivé) strany posielajú konfliktné informácie o stave kontraktu do kanála, logika kontraktu vyberie najnovší stav, na ktorom sa obaja používatelia predtým dohodli ,“ píše sa v dokumente.

V podstate to znamená, že ak dôjde k nejakej poruche alebo chybe v kontrakte, Perun protokol vráti tento kontrakt do bezpečného stavu, na ktorom sa obidve strany dohodli.

Stefan Dziembowski, spolu-autor white paperu a docent na Varšavskej Univerzite, si myslí: „Sme presvedčení, že v kontexte kryptomien je mimoriadne dôležitá spoľahlivá bezpečnostná analýza, pretože bezpečnostné chyby predstavujú silné riziko spojené so stratou alebo krádežou financií. Vďaka tomu sa môžete spoľahnúť, že sa niekto tieto bezpečnostné chyby pokúsi zneužiť.“

Ukazuje sa, že Perun rieši závažný problém sofistikovaným spôsobom. To dokazuje aj fakt, že vývojári tohto protokolu uzatvorili partnerstvo s technologickým gigantom Bosch. Projekt bol navyše schválený aj samotným tvorcom Etherea Vitalikom Buterinom.

V skutočnosti bol Buterin prvý, ktorý chválil túto myšlienku, a poznamenal, že bezpečnostné dôkazy, ktoré realizoval tím, sú tým správnym krokom pre zdravý Ethereum ekosystém.

Perun je vo fáze prototypu

Dziembowski povedal, že prototyp nie je ešte pripravený na ostré použitie. Momentálne slúži  hlavne pre výskumné účely.

Buterin povedal, že premýšľa o rizikách a chybách, ktoré môže priniesť teória uvedená do praxe. Obavy sú na mieste, keďže Ethereum už jednu závažnú chybu v smart kontrakte zažil. Jednalo sa o známu DAO kauzu, pri ktorej došlo k zneužitiu chyby v smart konkrakte, ktorá vyústila ku krádeži ETH v hodnote $50 miliónov. Tento problém bol nakoniec vyriešený, avšak došlo k rozštiepeniu komunity a vzniku dvoch kryptomien: Ethereum a Ethereum Classic.

Viac o kauze DAO sa dočítate v našom článku tu.

Opatrnosť je preto na mieste. Avšak aj napriek opodstatneným obavám ostávajú vývojári optimistickí.

Buterin o protokole Perun povedal: “Osobne som spokojný, že v podstate je možné dosiahnuť všetko to, čo si vývojári dali za cieľ.”

Vývojársky tím na Buterina reagoval, že pracujú na jednoduchej implementácii tohto protokolu.

Uvidíme, ako dopadne testovanie tohto protokolu. Už teraz je jasné, že Ethereum potrebuje vhodné zabezpečenie smart kontraktov. Perun by mohol byť tým správnym riešením.

 

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...