Sledujte nás aj na

Aj keď éra ICO v miere akej sme boli svedkami na prelome rokov 2017 a 2018 je už zdá sa minulosťou, ako výstraha do budúcnosti by mohla stáť zmienka o piatich projektoch, ktoré lákali na svoje produkty, avšak vývojárske tímy ich nikdy nedodali a s peniazmi investorov jednoducho zmizli.

Prostredníctvom ICO sa v roku 2018 vyzbieralo takmer $8 miliárd

Uplynulý rok sa niesol okrem poklesu, respektíve stagnácie cien drvivej väčšiny kryptomien a tokenov aj v znamení utíchajúceho záujmu o Initial Coin Offering. ICO, teda prvotná ponuka mincí, bola (a v určitej forme stále je) spôsobom ako novovznikajúce projekty vyzbieravali od potenciálnych investorov peniaze na vývoj svojich produktov a riešení. Počas prvého polroku 2018 dokázali takouto formou získať približne $7.8 miliardy. Nie všetky ICO projekty svoje riešenie aj dodali. Nižšie vám prinášame päť ICO, ktoré v roku 2018 ukradli peniaze svojim investorom, a ktoré tým pádom možno definovať ako takzvaný exit scam.

Suma vyzbieraná prostredníctvom ICOs za rok 2018. Zdroj: icodata.io


7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť


Centra

Centra (CTR) v rámci svojho ICO dokázala vyzbierať od investorov $32 miliónov. Vďačila za to nielen fiktívnym spoluprácam s poprednými spoločnosťami na spracovanie platieb ako Visa a MasterCard, ale aj mediálne známym osobnostiam. Tento coin podporovali mimo iných aj DJ Kahled či známy boxer Floyd Mayweather.

Coin sa dokonca istý čas ponúkal aj na známych burzách Huobi a Binance. Na jar 2018 však boli jeho traja spoluzakladatelia zatknutí a obvinení z podvodu a sprenevery. Dramatickosť tomuto príbehu pridáva aj fakt, že jeden z nich bol zatknutý počas letu, kedy sa pokúšal opustiť územie USA.

BlockBroker

Aj keď projekt BlockBloker vyzbieral v porovnaní so scamom Centra len $300,000; za zmienku stojí predovšetkým rýchlosť celého podvodu. ICO bolo totiž spustené v máji 2018, no už o mesiac na to páchatelia unikali aj s vyzbieranou sumou. Najväčším paradoxom tohto podvodu však je, že podľa vývojárskeho tímu malo ísť o projekt, ktorý mal za cieľ bojovať proti ICO podovom. Ostatne, posúďte sami. Nižšie je úryvok z ich whitepaperu:

Vo svete, kde sa každý druhý deň objavuje nové ICO, sa podvod stal hlavným problémom. Výskum ukazuje, že 10 % ICO skončí ako podvod. Tento počet má pritom stúpajúcu tendenciu. BlockBroker sa rozhodol poskytnúť 100 % bezpečné prostredie pre investorov.

Ponúkame prvú decentralizovanú službu ICO brokera, ktorá úplne eliminuje ICO podvody. Naša BlockBroker platforma ponúka prostredníctvom BBK smart kontraktov bezpečnú formu investovania.

Prodeum

Aj keď suma, ktorú litovský exit scam Prodeum ukradol je v porovnaní s jeho „konkuretmi“ zanedbateľná, za zmienku stojí ich marketing. Startup, ktorý sa rozhodol vybudovať platformu na monitorovanie dodávky ovocia a zeleniny z fariem až na váš stôl, vyzýval ľudí, aby sa fotili s názvom projektu na svojom tele a v ruke držali ovocie.

Po pár dňoch od spustenia ICO však po dev tíme ani peniazoch neostali žiadne stopy. Investorom tak len ostali „vtipné“ selfies ako spomienka na ich prehnanú dôverčivosť.

Zdroj: techweez.com

LoopX

Podobne ako väčšina ICO exit scamov, aj LoopX išiel na svoje obete sofistikovane. Investorom sľuboval produkt založený na dodaní výnosného algoritmického obchodovania, ktorý im mal vytvoriť pasívny príjem. Bohužiaľ, ten si vytvorili len autori tohto projektu, keďže investorov obrali o 276 BTC a 2,446 ETH.

Ako neprísť o peniaze pri investovaní do ICO

PureBit

Startup PureBit, ktorý skončil ako exit scam na sklonku uplynulého roku, sľuboval vybudovanie inovatívnej obchodnej platformy. Tá mala fungovať za využitia natívneho tokenu Pure Coin, podobne ako funguje BNB na Binance. Počas ICO, v ktorom minimálna investovaná suma činila 5 ETH vyzbierala táto spoločnosť od svojich investorov približne 13,000 ETH.

Tí sa však v tomto prípade nedočkali ani sľúbenej obchodnej platformy a ani oficiálneho ukončenia ICO. To malo ako posledný termín stanovený 30. november 2018. „Vývojári“ stojaci za týmto projektom však už po piatich dňoch od spustenia prvotného predaja tokenu všetky ethery vybrali a bez stopy zmizli. Investorom spôsobili škodu približne za $2.8 milióna.

Víkendový ฿ulletin: Security tokeny ako nástupca ICO a bezpečná forma investovania

Zdroj: cryptovest.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...