Sledujte nás aj na

Investovať, respektíve nakúpiť či predať kryptomeny sa dá viacerými spôsobmi. Líšia sa však nie len v jednoduchosti, dostupnosti súžby, rýchlosti, výške poplatkov, ale aj v miere anonymity. Aj napriek tomu, že poslednou vlastnosťou sa vyznačujú (za istých okolností) len formy osobného obchodu alebo nákup a predaj cez kryptomenový bankomat, kryptoburzy stále ostávajú ako najvyhľadávanejšia forma pre uzatváranie obchodov. Nižšie vám prinášame výber piatich najlepších kryptomenových búrz, z ktorých každá poskytuje iný benefit.

Podľa stránky coinmarketcap.com ich aktuálne na trhu pôsobí 259, no z hľadiska likvidity či množstva ponúkaných obchodných párov ich až tak veľa zaujímavých nie je.

Binance – burza s najlepšími poplatkami

Táto centralizovaná burza, ktorá bola založená relatívne nedávno (2017) sa už dlhšiu dobu radí medzi absolútnu špičku. Aktuálne sa jej denný objem uzatvorených obchodov pohybuje okolo 160,000 BTC, pričom svojim klientom ponúka 155 kryptomien a tokenov, respektíve 497 obchodných párov. Pochopiteľne najviac obchodovaným je bitcoin voči USDT (burza nepodporuje žiadnu fiat menu).

Binance sa môže zároveň pýšiť aj prvenstvom vo vydaní vlastného tokenu – BNB, vytvorením platformy pre uvádzanie nových tokenov na trh – Binance Launchpad ako aj spustením vlastného blockchainu Binance Chain.

Kryptomenová burza Binance: ako sa zaregistrovať a vložiť prostriedky

Napriek tomu, pre bežného používateľa bude asi najväčším benefitom nízka miera poplatkov. Tie sú nastavené na 0.1 % z uzatvoreného obchodu, pričom držitelia natívneho tokenu burzy (BNB) si ich vedia znížiť až o 25 %. Pochopiteľne so zvyšujúcim sa množstvom uzatvorených obchodov a množstvom držaných BNB tokenov, klesajú aj zmienené poplatky.

Výška maker a taker poplatkov

Výška maker a taker poplatkov v závislosti od realizovaných obchodov za 30 kalendárnych dní. Údaje vpravo uvádzajú zľavu v prípade držania BNB tokenu. Zdroj: binance.com

 

Minimálne množstvo a výška poplatku za výber niektorých kryptomien

Minimálne množstvo a výška poplatku za výber niektorých kryptomien. Zdroj: binance.com

HitBTC – burza s pestrou škálou obchodných párov

Traderi, pre ktorých je prvoradou podmienkou mať k dispozícií čo najviac obchodných párov, by mali zamerať svoju pozornosť na HitBTC. Táto hongkongská burza, ktorá pôsobí na trhu od roku 2013 ich ponúka 876. Jej klienti tak majú na výber až z 377 coinov, čo dáva každému fanúšikovi altcoinov značné obchodné možnosti.

HitBTC, rovnako ako Binance, využíva systém poplatkov, ktorý odmeňuje jej klientov v závislosti od množstva uskutočnených obchodov. Kým maker poplatok je rovnaký ako v prípade Binance (0.1 %), taker fee je dvojnásobný, 0.2 %.

Poplatky na HitBTC

Poplatky na HitBTC. Zdroj: hitbtc.com

XCOEX – kryptomenová burza vhodná pre nováčikov

Pri návrhu kryptomenových búrz treba myslieť aj na nováčikov, či menej skúsených používateľov. Každý benefit však má svoju daň a v prípade tejto britskej kryptoburzy ňou sú podstatne vyššie poplatky (1.5 %). Ak ste však začiatočník a hľadáte používateľsky prívetivú platformu, mohla by vás osloviť práve táto burza. Celé jej rozhranie sa vyznačuje jednoduchým, intuitívnym a prehľadným systémom. Burza pôsobí na trhu len od roku 2017, no spĺňa všetky regulačné rámce nie len v krajine svojho sídla (Veľká Británia), ale aj v rámci EU.

XCOEX: Masová adopcia začína na jednoduchej kryptomenovej burze

Veľkou výhodou je aj takmer nulové vyžadovanie KYC štandardov. V prípade, ak vám stačí denný limit výberu 1 BTC, respektíve 5 BTC mesačne, nebude táto obchodná platforma okrem vášho mailu vyžadovať žiadne ďalšie dodatočné údaje.

xcoex.com

Zdroj: xcoex.com

Bittrex – vysoká rýchlosť a likvidita

Centralizovaná burza Bittrex pôsobí na trhu od roku 2014. Aktuálne má v ponuke 247 kryptomien a tokenov, respektíve 356 obchodných párov. Táto obchodná platforma sa vyznačuje vysokou likviditou, a tým pádom aj rýchlym vybavením vašej objednávky na nákup alebo predaj. Dobrou správou pre jej klientov je aj fakt, že obchodná platforma nebola nikdy hacknutá.

Čo sa poplatkov za zrealizovanie obchodných príkazov týka, maker aj taker fees sú v rovnakej výške – 0.25 %. Aktuálne má však Bittrex akciu, kedy každý, kto počas svojej histórie na tejto burze uskutočnil za niektorý z mesiacov objem obchodov vo výške aspoň $30,000 bude mať na obchodných pároch naviazaných na USD po dobu jedného mesiaca nulový maker fee (taker fee sa zníži na 0.15 %).

BitMEX – najlepšie miesto pre obchodovanie futures kontraktov

Poslednou z pätice zaujímavých búrz je BitMEX. Ak sa zaujímate o futures kontrakty, mohla by byť táto obchodná platforma pre vás tým ideálnym miestom. K dispozícii budete mať možnosť uzatvoriť kontrakty nie len na bitcoin, ale aj na Cardano, EOS, litecoin a ďalšie populárne kryptomeny.

Trh BTC/USD na burze BitMEX je trh s derivátmi, ktorý neobchoduje so skutočným bitcoinom.

V prípade bitcoinu je možné uzatvoriť takzvané „perpetual contracts“, ktoré, na rozdiel od klasických futures kontraktov, nemajú nastavený deň expirácie. Ak ste o svojej predtuche týkajúcej sa pohybu ceny absolútne presvedčený, môžete využiť aj pákový efekt, ktorý BitMEX ponúka až na úrovni 100:1.

Bezpečnosť kryptomenových búrz

Vyberať z množstva kryptomenových búrz nie je jednoduché. Okrem spomínaných búrz existuje celá rada ďalších, ktoré sú skvelé a taktiež široko používané. Pri kryptomenových burzách je potrebné dbať zvýšenú pozornosť na to, čo robíte. Mnoho búrz už bolo hacknutých alebo budú hacknuté. Ak pravidelne netradujete, zvážte možnosť uchovávať svoje kryptomeny v hardvérových peňaženkách.

Budeme radi keď sa v komentároch podelíte o vaše obľúbené burzy, prípadne burzy, ktorým by sa používatelia mali vyhnúť.

Ak vlastníte 0.28 BTC, vlastníte viac Bitcoinov ako 99 % populácieZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...