Sledujte nás aj na

S rastúcim záujmom o bitcoin a kryptomeny všeobecne narastá aj záujem vlád a kontrolných orgánov vstúpiť do tohto odvetvia. Kým niektoré štáty ako Gibraltár, Malta či Švajčiarsko sa k otázke digitálnych aktív stavajú pozitívne a prijatými zákonmi vytvárajú prostredie pre malých či veľkých investorov, nájdu sa aj krajiny (Bolívia, Egypt, Saudská Arábia), ktoré namiesto toho, aby sa snažili virtuálnym menám porozumieť (prípadne vyťažiť z ich podpory prílev nového zahraničného kapitálu), ich radšej rovno vládnymi nariadeniami zakážu.

Bez ohľadu na to, aký prísny zákaz je v danej krajine v platnosti, existuje niekoľko dôvodov prečo bitcoin nikdy nebude môcť byť celoplošne zakázaný.

Bity ani bajty žiadny zákon nezastaví

Akin Fernandez, zakladateľ spoločnosti Azte.co, ktorá sa orientuje na kúpu bitcoinu pomocou voucherov, poukazuje na fakt, že bitcoin sa v určitom ohľade vôbec nelíši od populárnej služby WhatsApp. Oba protokoly totiž slúžia na prenos dát. Rozdiel je len vo výslednej podobe. Kým WhatsApp ako komunikačný klient umožňuje medzi účastníkmi siete posielať správy či súbory, blockchain Bitcoinu rovnako umožňuje prenos a zápis dát, akurát vo forme transakcií.

Na tomto príklade Fernandez ilustruje, že voči WhatsAppu neboli doposiaľ zavedené žiadne reštrikcie. Naproti tomu k bitcoinu sa už niektoré štáty postavili negatívne. Bitcoin je však peer-to-peer sieť, čo znamená, že jej účastníci nepotrebujú na vykonanie operácie žiadneho prostredníka. Tým pádom sieť funguje a bude fungovať nezávisle od rôznych vládnych nariadení.

Zdroj: steemit.com

Dobrým príkladom je zákaz, ktorý vydala čínska vláda. Ten vstúpil do platnosti ešte v septembri 2017 a zakázal obchodovanie s bitcoinom ako aj s kryptomenami všeobecne. Napriek zákazu však veľký počet investorov stále aktívne obchoduje s digitálnymi aktívami, pričom vládne nariadenie obchádza prostredníctvom OTC trhov a používania VPN.

Sila decentralizovanej siete s otvoreným zdrojovým kódom

Internet môže byť do určitej miery cenzurovaný. Vlády v diktátorských krajinách môžu zamedziť prístup na niektoré webstránky či dokonca zablokovať prístup na internet. Tento fakt je daný tým, že internet sa stále spolieha na centralizované servery, ktoré môžu vlády a poskytovatelia internetového pripojenia kontrolovať. Toto však rozhodne nie je problém Bitcoinu.

Jeho podstata totiž stojí na decentralizácii uzlov a jeho klient je už natoľko rozšírený po celom svete, že lokálne zákazy ho v žiadnom prípade nedokážu ohroziť. A aj keby všetci core vývojári bitconu boli zatknutí alebo by im bola znemožnená ich činnosť, otvorený zdrojový kód dáva každému možnosť nielen do neho nahliadnuť, ale po odsúhlasení komunity ho aj vylepšovať.

Víkendový ฿ulletin: Sila bitcoinu – Grafy, ktoré stoja za pozornosť

Prístup k internetu už nie je podmienkou

V decembri minulého roku uviedla spoločnosť Blockstream do prevádzky už svoj piaty satelit. Cieľom tohto projektu je zabezpečenie nepretržitého chodu siete Bitcoin bez nutnosti internetu. Satelity Blockstreamu už aktuálne pokrývajú takmer všetky oblasti Zeme. Jedinou výnimkou je Grónsko a Antarktída. Táto technológia tak dáva ľuďom uväzneným v represívnych politických režimoch ďalšiu možnosť ako používať bitcoin. A to bez ohľadu na to či miestna vláda klasifikuje kryptomeny ako ilegálne alebo či len blokuje prístup na internet.

Pokrytie satelitmi od spoločnosti Blockstream. Zdroj: blockstream.com

Transakcie prostredníctvom SMS

Ak by sa ľudia predsa len ocitli mimo dosahu satelitov od spoločnosti Blockstream, a zároveň by nemali prístup na internet, stále existuje možnosť odoslania bitcoin transakcie. Stačí vám na to obyčajný telefón, ktorý podporuje posielanie SMS. Tento spôsob uskutočňovania transakcií je už obzvlášť populárny vo Venezuele, ktorá čelí nielen častým výpadkom elektriny, ale aj hyperinflácii.

Budú offline transakcie ďalším významným krokom pre Bitcoin?

Odstavenie elektrickej siete

Ak by niektorá z vlád chcela silou mocou bojovať proti kryptomenám a zistila by, že blokovanie prístupu na internet nepomáha, stále môže vypnúť elektrickú sieť. Povedzme si však rovno, išlo by o absolútne extrémne riešenie, ktoré by zasiahlo celú ekonomiku krajiny a vyvolalo by masovú nevôľu obyvateľstva. Ak si teda zhrnieme všetkých päť bodov dospejeme k jasnému záveru. Nie, Bitcoin skutočne nie je možné „vypnúť“.

Bitcoin spotrebuje ročne 0.22 % zo svetovej spotreby energie, Ethereum chce znížiť energetickú náročnosť o 99 %

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...