Sledujte nás aj na

Začiatok roka 2018 bol v kryptosvete turbulentný, či už šlo o predpredaj venezuelského Petra, paniku ohľadne regulácií či vysoké ceny Bitcoinu. Kryptomenový trh je najväčší, aký kedy bol a to stimuluje vznik nových firiem z ktorých každá si chce odkrojiť kúsok kryptokoláča. Jednou z nich je aj Oxygen, na blockchaine založené peer-to-peer trhovisko zamerané na obchodovanie s kryptoaktívami. Jeho zakladateľ, bývalý exekutívec Goldman Sachs Alex Grebnev, plánuje prepojiť $12 biliónový repo trh s kryptosektorom a spolieha sa na spoluprácu s Changelly, spoločnosťou ktorú spoluzaložil a ktorá  poskytuje svoje služby viac ako 1.6 miliónu súkromných a korporátnych klientov.

Čo je to Changelly?

Changelly je služba so základňou v Prahe, ktorá si kladie za cieľ uľahčiť ľuďom zamieňanie kryptomien medzi sebou. Spoločnosť ponúka na výber širokú škálu kryptomien, avšak neumožňuje vymieňanie kryptomien za fiat meny.  V praxi funguje Changelly tak, že si zákazník zvolí kryptomenu ktorú ponúkne na výmenu a kryptomenu, ktorú by chcel získať. Služba zoskenuje ponuky najväčších elektronických obchodných platforiem a za malý poplatok vyberie pre klienta najvýhodnejšiu možnosť výmeny.

Oxygen

Platforma Oxygen bude fungovať štýlom repo alebo repurchase agreementu, čo sa dá preložiť ako dohoda o znovuodkúpení. Princíp funguje tak, že jedna strana (obyčajne banková inštitúcia) predá svoje aktíva, napríklad cenné papiere, investorom a tí jej na oplátku poskytnú finančné zdroje. V podstate ide o krátkodobú pôžičku pri ktorej aktíva slúžia ako záruka. Predávajúca strana potom svoj majetok kúpi nazad spolu s úrokmi.

Čo to znamená pre vývoj trhu?

Súčasná situácia na trhu je pre investorov zložitá hlavne pokiaľ ide o likviditu. Tým, že hodnoty aktív (v tomto prípade kryptomien) rýchlo rastú sú pre investorov neatraktívne a je ťažké ich predať. Oxygen chce túto situáciu napraviť tak, že umožní jednej strane predať napr. Ether výmenou za iný na Ethereum blockchaine fungujúci token (ERC-20 token). Týmto spôsobom môže pôvodný majiteľ Etheru počas trvania dohody obchodovať s jeho novou menou a zároveň na konci získať svoj Ether späť. Tým pádom preňho budú kryptomeny ziskové bez toho aby ich musel predávať.

Ďalšie využitie repo stratégie v kryptobiznise môže spočívať v prilákaní serióznejších investorov. V prípade nášho prvého príkladu môže poskytovateľ Etheru dúfať, že jeho cena sa počas doby pôžičky prepadne a tým pádom ho bude môcť kúpiť naspäť so ziskom, čo je klasická taktika používaná manažérmi hedžových fondov, či forexovými obchodníkmi. Adaptácia tejto taktiky v kryptosfére môže byť pre tradičných investorov lákavá.

Tu prichádza na scénu Changelly. Hlavnou výhodou je, že v prípade ak chcem s kryptomenami špekulovať či používať vyššie opísanú stratégiu tzv. shorting, snažím sa maximalizovať zisk.

Shorting je obchodná stratégia. Investor si „požičia“ príslušné aktívum (v našom prípade kryptomenu) na vopred stanovenú dobu a následne ho ihneď predá. Investor predpokladá, že zarobí, pretože v čase splatnosti bude aktívum môcť kúpiť a vrátiť lacnejšie

V prípade že za súčasnej situácie na trhu dáva najväčší zmysel ponúkať Ether avšak ja vlastním len Dash, Changelly mi umožní zameniť si tieto kryptomeny v súčasne najlepšom kurze. Takisto nie je vylúčené že v budúcnosti sa spolupráca medzi Oxygenom a Changelly odrazí na výhodách pre používateľov obidvoch platform.

Riziká

Zavedenie repo na kryptotrh môže vyzerať ako inovatívny krok. Pravda je však taká, že štandardne sa ako istota používajú menej riskantné aktíva ako napríklad cenné papiere či vládne dlhopisy, ktorých cena sa mení len málo a prevídateľným spôsobom. Vzhľadom na vysokú volatilitu kryptomien je pre klasických investorov komplikované odhadnúť akým smerom sa bude cena vyvíjať, čo môže viesť k stratám. Či sa Oxygen ako investičný nastroj uchytí a priláka do sveta kryptomien nových obchodníkov ukáže len čas.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...