Sledujte nás aj na

Opera konečne uviedla svoj prehliadač orientovaný na blockchain, ktorý je špeciálne určený na surfovanie a interakciu s decentralizovaným webom (tiež známym ako Web 3.0).

Spoločnosť dnes na londýnskej konferencii oznámila, že prehliadač, ktorý je natívne dostupný so vstavanou kryptomenovou peňaženkou, je teraz k dispozícii aktuálne pre platformu Android. Tým sa Opera stáva prvým mainstreamovým prehliadačom, ktorý prichádza s funkciami zameranými na kryptomeny a blockchain.

Najnovšia verzia prehliadača okrem iného umožní používateľom komunikovať s decentralizovanými aplikáciami (dApps), spravovať ich digitálnu identitu a vykonávať potrebné transakcie.

Okrem toho, že poskytuje používateľom bezproblémový prístup k mnohým službám založeným na blockchain technológiách, Opera dúfa, že samotná aplikácia pomôže stimulovať masovú akceptáciu kryptomien.

„Našou víziou je, aby tento krok urýchlil prechod kryptomien zo sfery špekulácií a investícií na skutočné platby a transakcie v každodennom živote našich používateľov,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Opera Krystian Kolondra.

Hlbší pohľad na krypto-prehliadač Opera

V júli 2018 spoločnosť Opera oznámila, že vyvíja Android verziu svojho prehliadača so zabudovanou kryptomenovou peňaženkou. Spoločnosť neskôr odhalila, že vyvíja aj funkciu synchronizácie, ktorá umožní používateľom prístup k peňaženke z ich desktopových prehliadačov.

Nakoniec, Opera spustila prehliadač pre vybraných beta testerov v septembri, a odvtedy pracuje na dôkladnom vyladení aplikácie. Vývojári takisto uvedú aj desktopovú verziu svojho krypto-prehliadača pre Windows, Mac a Linux. Oficiálny dátum spustenia je v súčasnosti nejasný, ale beta verzia prehliadača pre počítače je už k dispozícii na stiahnutie.

Na začiatok bude aktualizovaný prehliadač pre Androidy podporovať výlučne sieť Ethereum, a to isté platí pre zabudovanú kryptomenovú peňaženku.

„Rozhodli sme sa podporiť najskôr Ethereum, pretože má najväčšiu komunitu developerov, ktorí budujú dApps a aktuálne má stále najlepšie momentum,“ povedal Charles Hamel, produktový riaditeľ pre Operu.

Zatiaľ len pre Ethereum a ERC20

V prehliadači Opera si budete môcť jednoducho a bezpečne ukladať zatiaľ len svoje Ethereum tokeny. Podporované sú samozrejme aj všetky ostatné tokeny postavené na ERC20 štandarde. S Bitcoinom či inými altcoinami tu momentálne nepochodíte.

Dobrá vec je, že väčšina tokenov a dApps beží práve na sieti Ethereum. Opera tvrdí, že skúma pridanie podpory aj pre iné meny a protokoly, ale nie je pripravená zaviazať sa k akýmkoľvek oznámeniam.

Okrem funkcie peňaženky sa Opera snaží uľahčiť aj prehliadanie samotných dApps v sieti Ethereum. Spoločnosť verí, že môže stimulovať rast trhu s decentralizovanými aplikáciami, ktorý sa v minulosti výrazne trápil s udržaním si používateľov. V tomto smere však bude Opere konkurovať napríklad Coinbase Wallet. Tá predstavuje v celku podarenú a používateľsky prívetivú bránu do sveta Web 3.0.

„Jednou z hlavných prekážok v tejto sfére je to, že potrebujete špeciálny prehliadač alebo špeciálne rozšírenia prehliadača, aby ste boli schopní prezerať decentralizovaný web, a dokonca aj potom používatelia čelia množstvu nových pojmov, ktoré sú niekedy mätúce,“ vysvetľuje ďalej Hamel. „Preto je náš prehliadač skutočne používateľsky prívetivý.“

„Používanie aplikácií na Webe 3.0 je teraz rovnako jednoduché ako pri návšteve akýchkoľvek webových stránok ako Google alebo Facebook cez prehliadač Opera,“ pokračoval.

Vývoj prehliadača pre blockchain a kryptomeny

Napriek tomu, že Opera má za sebou viac ako 20 rokov skúseností v oblasti internetových prehliadačov, firma pripúšťa, že vyvíjať softvér pre blockchain je skutočne náročné.

„Sami sme sa museli naučiť veľa nových technológií a získať množstvo poznatkov o rôznych blockchainoch, kryptografii a distribuovaných sieťach, aby sme dokázali dotiahnuť našu peňaženku do úspešného konca. Jedným z najväčších problémov bolo určiť, ako by mala peňaženka vyzerať a ako by sa mala správať.“

Ďalšou prekážkou bolo zistiť, ako bezproblémovo integrovať peňaženku do prehliadača, tak, že to bude len jeho nová pridaná funkcia – a nie jednoducho iná aplikácia, ktorá žije v prehliadači.

Bezpečnosť

Ako uviedol tím Opery, bezpečnosť tohto produktu bola od jeho začiatku najväčšou prioritou. Tím sa včas rozhodol používať bezpečné ukladanie kľúčov v systému Android (s podporou hardvéru) a chrániť tieto kľúče pomocou Lock-screen obrazovky používateľa.

„Toto má dve výhody,“ pokračoval Hamel. „V prvom rade si používateľ nepotrebuje vytvoriť nový PIN kód, ktorý by si musel pamätať, a za druhé, získame tým maximálnu možnú bezpečnosť, ktorú ponúka systém Android.“

Táto skutočnosť bola dodržaná aj v prípade desktopového prehliadača, ktorý rovnako využíva túto bezpečnostnú funkciu. Zároveň sprístupňuje peňaženku v prehliadači na PC prostredníctvom synchronizačného mechanizmu. Privátne kľúče ostávajú vždy v zariadení Android (v secure keystore).

Zdroj: thenextweb.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...