Sledujte nás aj na

Minulý rok (2017) sa niesol v znamení vzostupu nových blockchainových protokolov vrátane Etherea, ICOs (Initial Coin Offerings – počiatočný predaj kryptomeny) alebo tokenov vytvorených na báze Ethereum blockchain siete (ERC20 tokeny). Tento rok bude zameraný na anonymné kryptomeny, bezpečnostné protokoly, decentralizované kryptoburzy a pasívne kryptomenové investície vrátane aktív spojených s ťažobnými projektami.

Nové trendy

Investori, ktorí včasne investovali do kryptomien boli v roku 2017 odmenení vysokým zhodnotením ich počiatočných vkladov. Mnoho týchto investorov sa momentálne snaží diverzifikovať svoje portfólio a obmedziť aktívne obchodovanie, čiastočne kvôli zvýšenému regulačnému dohľadu a postupnému presadzovaniu dane z kryptomien. Momentálne sú najatraktívnejšie pasívne investície, ktoré generujú peniaze ako sú napríklad kryptomeny, ktoré odmeňujú investorov za držanie tokenov a neobchodovanie (takzvaný stacking) a investovanie do ťaženia PoS (Proof Of Stake) kryptomien. Kedže vlády po celom svete začínajú riešiť legislatívu a regulácie kryptomien, očakáva sa, že skorí investori presunú svoj kapitál do anonymných kryptomien, ktoré umožňujú súkromné transakcie medzi jednotlivcami a podnikmi, ako kryptomeny Monero, Zcash a iné.

Medzi najatraktívnejšie projekty, ktoré sa rozhodne oplatí sledovať patria tokeny decentralizovaných kryptobúrz 0x, Kyber a Bitshares a kryptomeny zamerané na súkromie Monero, Zcash, Zcoin a Komodo.

Pretrvávajúca vysoká volatilita

Finančné trhy sa domnievajú, že zavedenie futures kontraktov na Bitcoin a možno aj iných aktív zníži volatilitu trhu a rovnako aj jednotlivých aktív. Momentálne sme svedkami nárastu novej triedy digitálnych aktív, ktorá funguje nonstop na každom jednotnom trhu na svete, a zároveň potrebuje čoraz menej centralizovaných maklérov alebo poskytovateľov služieb.

Kryptomeny sa často porovnávajú s inými triedami aktív, ako drahými kovmi, ktoré zaznamenali zníženú volatilitu po zavedení termínovaných a iných finančných produktov. Avšak kryptomeny sú jedinečné, pretože sú to prvé reálne digitálne aktíva, ktoré využívajú infraštruktúru vybudovanú počas nástupu internetu.

V krátkodobom horizonte sa očakáva výrazné zvýšenie trhovej kapitalizácie kryptomien špecializovaných na anonymitu a kryptomien decentralizovaných búrz. Koncom roka 2018 a začiatkom roka 2019 sa očakáva odliv kapitálu z kryptomenových projektov, ktoré nedokázali naplniť plány navrhované vo white paperi a v roadmape (plán krátkodobých a dlhodobých cieľov).

Centrálne banky začnú využívať blockchain technológie

Centrálne banky v politicky nestabilných regiónoch alebo v rozvíjajúcich sa ekonomikách začnú priamo kupovať Bitcoin. Tento trend už môžeme sledovať v Afrike a Európe vrátane Ghany a Bulharska a očakáva sa, že tento trend sa ešte zrýchli. Hlavné centrálne banky, ako napríklad Bank of England, zverejnia plány pre implementáciu blockchain technológie do svojich monetárnych stratégií. Je viac ako nepravdepodobné, že veľké medzinárodné centrálne banky budú v roku 2018 priamo investovať do Bitcoin a iných deflačných aktív.

Prílev kapitálu do kryptomien

Nové kryptomenové projekty budú pokračovať v získavaní kapitálu prostredníctvom regulovaných ICO. Predpokladá sa zvýšená miera inštitucionálneho investovania do kryptomenovej infraštruktúry ako sú kryptopeňaženky a krypto-bezpečnostné služby. Popularizácia kryptomien bude aj naďalej lákať nových investorov, no je málo pravdepodobné, že by veľké inštitúcie ako penzijné fondy priamo investovali do kryptomien. Tok finančného kapitálu do kryptomien sa bude zrýchľovať. Zatiaľ čo v marci 2017 bola celková trhová kapitalizácia kryptomien $24.1 miliardy, v januári 2018 je to už úctyhodných $829.6 miliardy. Momentálne sa obchoduje s väčším objemom kapitálu ako kedykoľvek predtým.

Kľúčové riziká

Očakáva sa, že dôjde k intenzívnejším regulačným opatreniam proti právne nejednoznačným ICO. Existuje niekoľko projektov, ktoré vyzbierali nadmerný kapitál na právne sporných podkladoch. Vedenie štátov a regulátory budú venovať zvýšenú pozornosť a kontrolu nad nezodpovednými a podvodnými ICO s väčším zameraním na prípady neregistrovaných osôb pôsobiacich ako agenti, sprostredkovatelia a investiční odborníci v priestore kryptomien. Zvýšená regulačná kontrola voči podvodným konaniam a správaniu zníži riziko a spoločenskú stigmu z kryptomien, a zároveň zvýši kredibilitu toho, čo si myslíme, že bude jeden z najväčších technologických inovácií tejto generácie.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...