Sledujte nás aj na

Keď bol Bitcoin prvýkrát predstavený svetu v roku 2008, bol revolučný. Postupom času sa viac a viac dostával do povedomia nielen ľudí venujúcim sa oblasti technológií a investovania, ale aj obyčajných ľudí. Postupne sa posúval ďalej, každým rokom naberal na obrátkach a jeho cena nakoniec vystúpila na neuveriteľných $20,000. Momentálne sa pohybujeme v iných číslach, ale to je na inú debatu. Technológia, na ktorej je BTC postavený priniesla nový pohľad do oblastí financií, ukladania a spracovania dát, zdravotníctva a nespočetne veľa ďalších.

Musíme si ale povedať, že Bitcoinu je na trhu už približne dekádu a začína čeliť naozaj vážnym problémom. Medzi tie, ktoré prakticky znemožňujú jeho každodenné používanie patria najmä vysoké transakčné poplatkydĺžka potvrdenia transakcie. Technologický pokrok ide dopredu míľovými krokmi a treba mať na pamäti, že ten, kto bude zaostávať ľahko príde o pomyselný trón. Nebolo by to prvýkrát, kedy bol priekopník, ktorý prišiel na trh s novým nápadom alebo prevratnou technológiou prekonaný svojím mladším vylepšeným nasledovníkom. Pre porovnanie si môžeme spomenúť na giganta akým bol MySpace, ktorého neskôr v dominancii vymenil Facebook. Existuje tiež štúdia, ktorá hovorí o tom, že prvotný nástupcovia majú 6x väčšiu šancu na zlyhanie ako ich mladší  nasledovníci. Ide síce o staršiu štúdiu, ale dá sa aplikovať aj na náš prípad.

Predstavme si hlavné faktory, v ktorých BTC zlyháva:

Transakčné poplatky a rýchlosť transakcií

Bitcoin zvládne iba 7 transakcií za sekundu. To znamená, že za sekundu je možné vykonať iba 7 nákupov alebo predajov. Pre porovnanie VISA zvládne 24 000 transakcií za sekundu. Tento problém rádovo znižuje efektivitu BTC ako platobného prostriedku a zabraňuje tak jeho masovej adaptácii. Ďalej, jeho poplatky sú veľmi vysoké. Koncom decembra boli poplatky na hranici $37. To je vcelku neúnosná hranica pre bežné malé platby. Na vylepšeniach, ako je Lightning Network sa pracuje, no komunita je vcelku rozdelená v názoroch, či táto inovácia pomôže alebo nie.

Vitalik Buterin, zakladateľ Ethereum sa dávnejšie vyjadril na tému škálovateľnosti. Odvtedy sa aspoň trochu počet spracovaných transakcií zvýšil:

“Bitcoin v súčasnosti spracováva niečo menej ako tri transakcie za sekundu a ak by toto číslo zvýšil približne na štyri, bol by už skoro na maxime svojej transakčnej kapacity. Ethereum spracuje päť transakcií za sekundu a ak by ich malo spracovávať šesť, taktiež narazí na maximum svojej kapacity. Na druhej strane tu máme napríklad Uber, ten robí 12 jázd za sekundu, PayPal spracuje niekoľko stoviek a Visa niekoľko tisíc transakcií, veľké burzy s cennými papiermi ďalej spracujú desiatky tisíc transakcií a v IoT (Internet of Things) svete sa bavíme v rádovo stovkách tisíc transakcií za sekundu.”

Nedostatok súkromia

BTC peňaženky sú viazané na adresy, tzv. hashes (pseudonáhodná sekvencia znakov). Ako náhle je peňaženka identifikovaná, v BTC sieti sú viditeľné všetky predchádzajúce transakcie a tým pádom aj budúce transakcie nie len pre tých, ktorí si spravia lokálnu kópiu distribuovanej účtovnej knihy (distributed ledger). Tieto transakcie nemôžu byť zmenené ani vymazané. To je samotná podstata blockchain technológie. Takisto už existujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú hľadaním osôb, ktoré sú schované za Bitcoin adresami a tvrdia dokonca, že sú celkom úspešné.

Programovateľnosť

BTC bol navrhnutý ako digitálna mena. Ako hlavný programovací jazyk bol zvolený jazyk C++. Momentálne táto technológia umožňuje základné programovanie, avšak chýba tu akési zjednodušenie používania, napríklad vo forme smart kontaktov. Pozitívne je, že v testovacej fáze sa nachádza platforma Rootstock (RSK) – rozšírenie BTC siete, ktoré poskytuje možnosť používať smart kontrakty. Toto riešenie funguje ako sidechain, teda vedľajšia vetva hlavnej BTC siete. Programovateľný blockchain, akým disponuje sieť Ethereum má väčší potenciál masového využitia v širokej škále sektorov. Samozrejme, Bitcoin a Ethereum sledujú dva rôzne ciele, no pre masovú adaptáciu je naozaj potrebné poskytnúť vývojárom správne nástroje. V prípade Ethereum to je programovací jazyk Solidity, ktorý značne uľahčuje používanie samotnej platformy a smart kontraktov.

Technológie napredujú a do popredia sa dostávajú blockchainové projekty, ktoré sľubujú (alebo už prevádzkujú) siete s nízkymi až nulovými poplatkami či takmer okamžité spracovanie transakcie. To znamená, že bude možné presunúť hodnotu v rádovo miliónch dolárov za pár centov a prakticky instantne. Medzi projekty, ktoré stoja za zmienku patria Stellar Lumens, RaiBlocks, EOS a iné.

Bitcoin priniesol novú technológiu, ktorá si postupne prediera cestu k úspechu. Nateraz nevieme povedať, či bude v budúcnosti BTC schopný udržať krok so svojimi konkurentmi, či bude napredovať rýchlejšie alebo bude zaostávať.

Svet kryptomien je zaujímavá oblasť, ktorá je nová a stále nám otvára obzory, akým spôsobom sa dá využiť pre zlepšenie existujúcich procesov.

Na všetkých spomenutých nedostatkoch BTC siete už samozrejme pracujú odborníci v oblasti blokchain technológií, a tak nám neostáva nič iné len netrpezlivo čakať, aké riešenia predostrú na stôl. Tiež je tu však možnosť pripojiť sa ku komunite a pridať ruku k dielu.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...