Sledujte nás aj na

Zatiaľ čo Bitcoin a iné altcoiny sa tešili z rekordných ziskov v roku 2017, výrobcovia čipov a grafických kariet ako Nvidia profitovali z kryptomenového ošialu.

Akcie spoločnosti Nvidia naďalej rastú

Rok 2017 sa vyznačoval prienikom kryptomien do mainstreamu a s ním sa popularizovala aj ťažba kryptomien. Najväčší profit z tohto trendu mali výrobcovia grafických kariet a čipov, ktoré sa využívajú na ťaženie kryptomien. Popredný výrobca grafických kariet Nvidia zaznamenal v roku 2017 nárast hodnoty akcií spoločnosti až o 100%. Spoločnosť Goldman Sachs sa domnieva, že rast bude pokračovať aj v roku 2018.

Užívateľ siete, ktorý prevádzkuje hardware potrebný na zabezpečenie a chod blockchainu sa nazýva miner. Za spolupodielanie sa na potvrdzovaní transakcií a chode blockchainovej siete dostáva odmenu v podobe kryptomien – takzvaný mining (ťažba) kryptomien. Mineri na ťaženie kryptomien spravidla využívajú hardvér špecializovaný na riešenie výpočtov potrebných pre potvrdenie transakcie.

Podľa spravodajského portálu CNBC, analytik spoločnosti Goldman Sachs Toshiya Hari svojím klientom povedal, že môžu očakávať, že „čipovým spoločnostiam“ sa bude dariť aj tento rok.

Akcie spoločnosti Nvidia v našom investičnom portfóliu sú vystavené na mnohých sekulárnych trhoch. Vzhľadom na vznik eŠportov (profesionálne hranie počítačových hier) a potenciálne rozšírenie VR (virtuálna realita), investovanie do spoločností ako Nvidia predstavuje atraktívny príjem pre našu investičnú spoločnosť,“ povedal Hari.

Podľa Hariho sa očakáva, že hráčsky priemysel môže zvýšiť cenu spoločnosti Nvidia v roku 2018 až o 7%. Dôležitým faktorom tohto predpokladaného rastu je nedávne uvedenie novej grafickej karty Titan V na báze Volta na trh v decembri 2017.

Nová grafická karta Nvidia Titan V

Samotnému uvedeniu grafickej karty Nvidia Titan V na trh predchádzalo veľké nadšenie. Samotná grafická karta sa predáva za $3,000 , no na oficiálnej stránke Nvidie bolo možné objednať maximálne dve tieto karty na osobu.

Nvidia Titan V, momentálne najvýkonejšia grafická karta

Nvidia Titan V má v sebe 5 120 CUDA jadier, 640 Tensor jadier a 12 GB pamäte, čo z nej robí najvýkonnejšiu graficku kartu doteraz. Nvidia tvrdí, že architektúra Titan V je 9x výkonnejšia ako architektúra jej predchodcu.

Podľa prvých majiteľov Nvidia Titan V sú výsledky pôsobivé. Jeden majiteľ tejto kraty na sociálnej sieti publikoval príspevok, v ktorom opisoval výkon tejto karty. Podľa neho dosiahol Titan V okolo 64 Mhash/sec s Betterhashom, čo je 25 Mhash/sec viac ako pri predchádzajúcej grafickej karte 1080ti.

Nvidia zasahuje

Podľa spravodajského média The Register, spoločnosť Nvidia zakáže používanie kariet GeForce a Titan v dátových centrách po celom svete. Našťastie sa tento zákaz minerov netýka. Najnovšia licenčná zmluva Nvidia GeForce znie:

„Naše karty nebude od teraz možné používať v datacentrách. Softvér nie je licencovaný na nasadenie v dátových centrách. Spracovanie výpočtov vrámci blockchainu ostáva povolené naďalej.“

 

V praxi to znamená, že ak by ste chceli pripojiť grafické karty GeForce a Titan do serveru a použiť ich na urýchlenie matematického softvéru ako sú simulácie, analýzy alebo machine learning, budete musiet porušiť licenčnú zmluvu s Nvidiou. Pokiaľ pracujete s blockchainom (ako napríklad ťaženie kryptomien), je to v poriadku.

 

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...