Sledujte nás aj na

Ohľadne hard forku SegWit2x vyšli najavo nové skutočnosti. O tomto hard forku sme vás informovali, že prebehne, a aj prebehol 28. decembra 2017. Práve tieto nové skutočnosti budeme rozoberať ďalej v článku.

Rovnaké meno, iný projekt

Napriek rovnakému menu ako SegWit2x, ktorý bol v novembri zrušený, nemá žiadny zo subjektov zapojených do pôvodného rozdelenia siete, nič spoločné s hard forkom, ktorý sa včera (28.12.2017) odohral. Zdá sa, že nový SegWit2x fork je úplne samostatný projekt, ktorý chce len využiť meno pôvodného a zrušeného novembrového forku.

Niekto sa dokonca priamo na stránke projektu opýtal (pomocou live chatu), či má tento SegWit2x hard fork niečo spoločné s tým pôvodným a dostal jasnú odpoveď, že nemá.

Odpoveď z live chatu na b2x-segwit.io

Nový SegWit2x projekt tvrdí, že bol prepracovaný s vylepšenou replay protection, veľkosť bloku bola zvýšená na 4 MB (pôvodný SegWit2x chcel aktualizáciu na 2 MB bloky). Produkty B2X futures sú však už dostupné na niektorých burzách, napríklad HitBTC, a pred zistením, že sa jedná o iný projekt sa obchodovali za cenu okolo $1,200. Po uvedení všetkých informácií na pravú mieru nastal prepad na približne $320. Nová webová stránka SegWit2x (b2x-segwit.io) hovorí, že coiny B2X budú k dispozícii na burzách ako Yobit.net, NegocieCoins, Exrates a LocalTrade.pro.

Predpokladá sa, že 21 miliónov coinov B2X bude rozdelených v pomere jedna k jednej držiteľom BTC, čo je klasický postup pri BTC forkoch. Jaap Terlouw povedal, že „sľubuje, že všetci držitelia BTC dostanú nielen B2X v pomere jedna k jednej, ale aj pomerný počet pôvodných Satoshiho Bitcoinov ako odmenu za ich podporu projektu.“

Dáme vám Satoshiho milión

Webová stránka projektu SegWit2x tiež upozorňuje na to, že tajomný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto stále vlastní jeden milión Bitcoinov. Kryptomena vytvorená týmto pochybným forkom chce tento “Satoshiho milión” distribuovať medzi ostatných používateľov siete. Neexistuje však nijaká správa o tom, koľko z týchto mincí bude naozaj rozdistribuovaných, a či sa to aj v skutočnosti udeje alebo sú to len populistické reči.

Samozrejme to, že v samotnom kóde projektu je možné nájsť dôkaz o dvoch miliónoch predťažených mincí sa už na stránke projektu nespomína. Github repozitár pre tento podozrivý SegWit2x hard fork bol vytvorený len pred 10 dňami, čo tiež nepridáva na vierohodnosti projektu.

Kód nového SegWit2x projektu, kde si chceli uliať 2 milióny coinov

Pochybný tím projektu

Zakladateľ pôvodného SegWit2x projektu Jaap Terlouw nemá uvedené prakticky žiadne informácie o svojom postavení „vývojára“ kdekoľvek na internete, s výnimkou profilu na sociálnej sieti LinkedIn, v ktorom je uvedený ako zakladateľ projektu SegWit2x a profil na TourBar, v ktorom sa akurát hovorí, že hľadá „priateľov“.

Donna Khyuz, ktorá je uvedená ako „Business Developer“ na novom SegWit2x projekte nemá prakticky žiadnu internetovú identitu. Jej fotografia na webstránke SegWit2x vedie k neaktívnemu LinkedIn profilu. Má súkromný účet na Instagrame, ktorý ju opisuje ako „Crypto Developer, ICO & Blockchain Expert“.

O ďalších členoch tímu, ktorí sú uvedení na stránke projektu, menovite Artur Bujnicki, Robert Szabo a Bartosz Kozłowski sa takisto nedajú overiť informácie, že by boli akýmkoľvek spôsobom angažovaní na novom SegWit2x hard forku.

Plány originálneho projektu SegWit2x

Pôvodný fork SegWit2x bol skôr kontroverzný a vznikol v dôsledku tzv. „New Yorkovej dohody“ (NYA – New York Agreement), ktorú na začiatku podporilo 58 spoločností nachádzajúcich sa v 22 krajinách sveta. Pre niektorých to predstavovalo určitý druh podnikového prevzatia Bitcoinu ako spoločnosti.

Pôvodný SegWit2x však nebol podporovaný vývojármi Bitcoin Core. Okrem iného tvrdili, že fork bol navrhnutý bez dostatočne silnej replay protection, ktorá je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo duplikácii transakcií, vytvorených na novom blockchaine, do pôvodného blockchainu, z ktorého hard fork vychádza.

SegWit2x bol nakoniec odvolaný kvôli možnosti, že fork môže rozdeliť trh a poškodiť Bitcoin ekosystém ako celok. Mike Belshe, generálny riaditeľ spoločnosti Bitgo, povedal:

„Je jasné, že v súčasnosti sme nevytvorili dostatočný konsenzus na zvýšenie veľkosti bloku. Pokračovanie v súčasnej ceste by mohlo rozdeliť komunitu a zabrániť rastu samotného Bitcoinu. Toto nikdy nebolo cieľom Segwit2x.“

Takže pozor na tento projekt nakoľko sa môže jednať o podvod. V lepšom prípade z toho bude len ďalší bezvýznamný fork Bitcoin siete. Ak do neho investujete buďte naozaj viac než opatrní, ale momentálne odporúčame menej skúseným používateľom, aby tento pochybný fork radšej ignorovali.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...