Sledujte nás aj na

Bitcoin je jednoznačne najpopulárnejšia a najsilnejšia kryptomena. Pre nováčikov však môže byť mätúci a zložitý na používanie aj napriek užívateľsky-priateľským nástrojom. Vývojári sú si toho dobre vedomí a v novej plánovanej aktualizácii softvéru sa snažia spraviť kráľa kryptomien viac priateľskejším.

Globálna skupina vývojárov zodpovedná za najpopulárnejšiu implementáciou softvéru – Bitcoin Core, čoskoro uvoľní v poradí 17. veľkú aktualizáciu softvéru, vďaka ktorej sa dočkáme množstva užitočných a dlhoočákavaných zmien. Dôraz sa kladie na zdokonalenie softvéru predvolenej peňaženky pre Bitcoin Core, v ktorej sú ukladané privátne ​​kľúče používateľa.

Nový jazyk

Asi najzaujímavejšou aktualizáciou je zavedenie nového „jazyka“, pôvodne navrhnutého významnou Bitcoin postavou a vývojárom Pieterom Wuilleom, ktorý je v posledných rokoch známy pre navrhovanie niektorých najradikálnejších zmien v BTC kóde, vrátane protokolu SegWit (Segregated Witness), ktorý pomohol čiastočne odvrátiť problém so škálovaním Bitcoinu.

Podstatou nového jazyka je pridanie dodatočných dôležitých informácií k privátnym kľúčom. Ako uviedol Bitcoin Core vývojár Andrew Chow, nový jazyk prináša alternatívu k miestami problematickému systému účtov. Jednoducho povedané, nový jazyk umožní používateľom pomenovať ich rôzne účty. Používateľ si tak bude môcť označiť svoje účty, napríklad účet na sporenie, účet na bežné transakcie atď.

Ďalším významným prínosom nového jazyka je uľahčenie presúvania privátnych kľúčov z jednej peňaženky na druhú. V súčasnosti, ak sa používateľ pokúša presunúť kľúč z jednej peňaženky do druhej (v rámci Bitcoin Core), môže stratiť niektoré podstatné informácie, ako spôsob uvoľnenia mincí pred ich odoslaním inej osobe.

Pre väčšinu transakcií to problém nepredstavuje. Koniec koncov, väčšina transakcií má pomerne jednoduché pokyny: vlastník musí podpísať transakciu tajným kľúčom, dokazujúc, že mince sú skutočne jeho.

Avšak existujú transakcie, ktorých sa to netýka. Napríklad transakcie s viacerými podpismi vyžadujú viac ako jednu osobu na schválenie transakcie. Toto je príklad Lightning Network transakcií, čo je rýchlejší a škálovateľnejší typ platby. Tento typ transakcií sa stáva čoraz bežnejším, pretože lightning network je považovaný za najlepší spôsob, ako sa môže platforma prispôsobiť miliónom používateľov. Nový jazyk zabezpečí, že sa dôležité informácie nebudú strácať.

Pečítajte si: Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network.

Pieter Wuille vysvetľuje, že nový jazyk označí každý kľúč v BTC ekosystéme (verejný aj súkromný) určitým „štítkom“, ktorý popisuje, kto a ako ho možno odomknúť. Implementácia tejto zmeny podľa inžiniera spoločnosti Chaincode Johna Newberyho zmení spôsob, akým nad BTC peňaženkami (hlavne vývojári) uvažujeme.

Aby bolo jasné, táto 17. aktualizácia softvéru je len prvým z radu krokov, ktorý toto všetko uvedú do praxe. Avšak podľa vývojárov bude nový jazyk vhodným nástrojom pre optimálne prepájanie nových dodatkov kódu.

Nový štandard pre peňaženky

Mnohé ďalšie zmeny v najnovšej verzii sú iteračné, prvé kroky, ktoré môžu viesť k podstatne väčším zmenám.

Čiastočne podpísané Bitcoin transakcie (PSBT – Partially Signed Bitcoin Transactions) sú ďalšou očakávanou a vítanou zmenou, ktorá sa nás dotkne. PSBT je nový formát pre transakcie, ktoré nie sú úplne podpísané, ale môžu sa prenášať až do ich konečného zrealizovania. Znie to síce technicky, no je to relatívne priamočiara záležitosť, ktorá môže mať vplyv na širokú škálu používateľov.

Na trhu existujú rôzne druhy hardvérových peňaženiek, čo sú malé zariadenia považované za jeden z najbezpečnejších spôsobov ukladania kryptomien, pretože kľúče, ktoré ich odblokujú sú uložené offline, takže nemôžu byť odcudzené prostredníctvom pripojenia na Internet. Ale každá hardvérová peňaženka – vrátane Trezora alebo Ledgeru, funguje v takom malom vlastnom svete so špecifickým softvérom (firmvér), a teda nie sú kompatibilné so všetkými softvérovými peňaženkami.

Jedným z najjednoduchších a najpraktickejších spôsobov, ako používať hardvérovú peňaženku, je spárovať ju so softvérovou peňaženkou na mobilnom zariadení. Týmto spôsobom je možné získať súčasne vysokú bezpečnosť hardvérovej peňaženky, ale aj pohodlie softvérovej peňaženky. Problém je v tom, že zvyčajne každá hardvérová peňaženka podporuje len jednu alebo dve softvérové ​​peňaženky. Trezor podporuje napríklad softvérovú peňaženku Electrum, ale nedá sa spárovať s Bitcoin Core alebo iným softvérom. Používatelia sa už dlho sťažujú na túto nepríjemnú skutočnosť.

Avšak návrh BIP 174 ponúka riešenie v podobe štandardu, ktorý by mohla používať každá peňaženka. Niečo ako univerzálna koncovka na nabíjanie mobilov od rôznych výrobcov. Samozrejme záleží na tom, či sa peňaženky rozhodnú použiť BIP 174 . Vyhliadky vyzerajú optimisticky. Napriek tomu, že kód ešte nie je oficiálne vydaný, už teraz spôsobuje veľké nadšenie. Hardvérová peňaženka Coldcardwallet už spomínanú metódu podpisovania transakcií implementovala.

Ak peňaženky štandard BIP 174 príjmu, peňaženku Bitcoin Core bude zas o niečo jednoduchšie používať, keďže hardvérové ​​peňaženky sa budú môcť jednoducho pripojiť k tomuto softvéru.

Záver

Zmeny popísané v tomto článku sú len špičkou ľadovca a jedná sa len o pár zmien, z ktorých sú vývojári nadšení. No do spustenia aktualizácie sa dočkáme ešte desiatky ďalších upgradov. Zvyšok zmien bude podrobnejšie priblížený v záverečných poznámkach, ktoré budú vydané súčasne s konečnou verziou kódu.

Zdroj: coindesk.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...