Sledujte nás aj na

EÚ vydala novú, už piatu smernicu ohľadom prania špinavých peňazí, ktorá vstúpila do platnosti 9. júla (července) 2018. Nové opatrenia budú určovať nový právny rámec pre európskych finančných kontrolórov na reguláciu digitálnych mien, aby sa tak predchádzalo praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Striktnejšie pravidlá

Európska Komisia napísala v sprievodnej tlačovej správe nové pravidlá určujúce striktné požiadavky transparentnosti. Tie sú určené pre anonymné platby prostredníctvom predplatených kariet a pre burzové platformy virtuálnych mien.  Hlavným cieľom smernice je predovšetkým boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Európska komisia píše:

Piata smernica proti praniu špinavých peňazí taktiež zvyšuje spoluprácu a výmenu informácií medzi finančnými kontrolórmi, vrátane Európskej centrálnej banky.

Komisia píše, že na to, aby sa zabezpečila náležitá ochrana pred možným nezákonným používaním digitálnych mien, by príslušné orgány mali mať možnosť sledovať, ako sa používajú:

Na účely boja proti praniu špinavých peňazí a boja proti financovaniu terorizmu by mali príslušné orgány prostredníctvom povinných subjektov sledovať používanie virtuálnych mien.

Smernica má zrušiť anonymitu vlastníkov digitálnych mien

Na to, aby regulačné orgány mohli efektívne monitorovať digitálne meny, by mali podľa Komisie byť schopné spojiť menové adresy s ich vlastníkmi a mali by vytvoriť mechanizmus na vlastné vykazovanie.

Na to, aby mohli národné jednotky finančnej spravodajskej služby (FIU) bojovať s hrozbami spojenými s anonymitou digitálnych mien, by mali získavať informácie pre možnosť spojenia si identity vlastníka s adresou virtuálnej meny. Okrem toho by sa mala ďalej posúdiť možnosť umožniť používateľom, aby sa prihlásili určeným orgánom na dobrovoľnej báze.

Podľa novej smernice sa za virtuálne meny nebudú považovať tzv. „lokálne meny“, ktoré sú využívané len v obmedzenom rozsahu, ako napr. v určitom meste, regióne, alebo ich používa len malé množstvo používateľov. Európska komisia predstavila zhrnutie novej smernice v osobitne uverejnenom informačnom lístku.

S nástupom novej smernice majú členské štáty 18 mesiacov na prijatie tejto legislatívy do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. 28 členských štátov sa v apríli (dubnu) tohto roka dohodlo na podmienkach novej smernice.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...