Sledujte nás aj na

Zdá sa, že Ethereum je na pozoruhodnej križovatke technického charakteru. Týždňové hlasovanie o návrhu riešenia problému v súvislosti s obnovením až 587 hacknutých peňaženiek s obsahom 513,774,16 Etherea (ETH), sa v dnešných cenách rovná približne $360 miliónom. Toto hlasovanie zatiaľ nedospelo k žiadnemu výsledku.

Prinajmenšom taká bola nálada na stretnutí špičkových vývojárov Etherea koncom minulého týždňa, keď diskusia o kontroverznom návrhu kódexu nazvanom EIP 999 viedla niektorých k špekulácii, že jeho realizácia je teraz možná. V skutočnosti sú vývojári presvedčení, že návrh, ktorý vyžaduje technickú opravu, ktorá by vrátila $264 miliónov stratených finančných prostriedkov, je tak sporná, že niektorí používatelia sa môžu rozhodnúť žiadať novú verziu kódu.

Tí, ktorí súhlasia s návrhom, poukazujú na časté straty Etherea v dôsledku chýb v smart kontraktoch s tvrdením, že platforma by sa mala zabezpečiť proti takýmto chybám, ktorým by sa následne bolo možné vyhnúť. Jedným z riešení je tzv. Perun protokol, o ktorom sme Vás informovali v článku tu. Ale na druhej strane mnohí varujú, že editovanie kódu a blockchainu by mohlo poškodiť nielen bezpečnosť, ale aj integritu platformy.

,,Je jasné, bez ohľadu na to, z ktorej strany sa na to pozriete, že problém je dostatočne sporný, a ak [EIP 999] bude pokračovať a bude realizovaný, potom dôjde k vytvoreniu sporného hard forku „, povedal vývojár prehliadača Math Browne Alex van de Sande počas stretnutia 20. apríla

,,Je nevyhnutné, že vytvorí rozdelenie,“ pokračoval.

Napriek tomu je dôležité si uvedomiť veľkosť a vplyv jeho podporovateľov. Hlavným dôvodom pre zmenu kódu je napríklad Parity Technologies, softvérová spoločnosť, ktorá stojí za peňaženkou, ktorá bola ovplyvnená zmrazením fondu.

Ether (ETH), digitálny token používaný na Ethereum blockchaine, v hodnote miliónov dolárov ostal zmrazený v kryptopeňaženkách spoločnosti Parity Tech. Incident nastal po tom, čo niekto “náhodne” objavil kritickú chybu v zdrojovom kóde spomínanej peňaženky. Parity, ako poskytovateľ služby vtedy uviedol bezpečnostné varovanie so slovami: „Objavili sme kritickú zraniteľnosť, ktorá dovoľuje používateľom zmeniť samotný kód, a tak sa stať majiteľmi peňaženiek, ktoré nevlastnia.“

Spoločnosť, založená spoluzakladateľom Etherea Dr. Gavinom Woodom v roku 2015, je druhým najobľúbenejším softvérom, ktorý využíva takmer tretina siete.

Stretnutie vývojárov

Na stretnutí vystúpili dvaja predstavitelia spoločnosti Parity, riaditeľ komunikačného odboru Afri Schoedon a spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Jutta Steiner. Spoločne vyzvali vývojárov, aby pokračovali v práci s verziami softvéru vybaveného zmenou EIP 999.

,,Pre mňa je najlogickejším krokom implementácia EIP 999 a nevidím čomu by prospelo, čakať na ňu ďalšie štyri týždne ,“ povedal Schoedon.

Steiner to zopakoval a zdôraznil, že implementácia kódu nevyžaduje hard fork.

Na tomto tvrdení však došlo k výraznému nesúhlasu. Péter Szilágyi, vedúci vývojár spoločnosti Geth, softvéru Etherea vedeného spoločnosťou Ethereum Foundation, ktorý slúži väčšine používateľov, nesúhlasil a dodal, že ak je k dispozícii kód, je pravdepodobné, že vytvorí sporné rozdelenie.

Szilágyi povedal:

,,Hovoríme o presne tých istých sieťach a v podstate začíname boj. Nemyslím si, že dosiahneme konsenzus.“

Diskusia o tom, či vrátiť stratené, alebo odcudzené finančné prostriedky používateľom, v protiklade so zachovaním nemeniteľnosti blockchainu, sa objavila už na začiatku roka 2016 v dôsledku DAO hacku vo výške približne $60 miliónov. Vtedy sa komunita nedokázala dohodnúť na jednotnom riešení, v dôsledku čoho došlo k rozštiepeniu siete a vzniku Ethereum Classic (ETC) a Etherem (ETH).

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...