Sledujte nás aj na

NASA udelila grant Akronskej univerzite na výskum v oblasti analýzy údajov a ďalších tém súvisiacich s prieskumom vesmíru. Táto alokácia pomôže tímu vedenému profesorkou Jin Wei vybudovať robustný sieťový systém založený čiastočne na Ethereum blockchaine.

Pokrok vo výskume vyžaduje nové technológie

Prieskum vesmíru urobil v posledných rokov obrovský pokrok. Avšak mnohé z našich nástrojov sú kvôli prenosu dát a riadenia satelitov lokalizované na Zemi. Keďže sa družice postupne posúvajú ďalej od zeme, NASA musí posielať informácie stále hlbšie do vesmíru. Vzhľadom k tomu, že vzdialenosť rastie, odosielanie vysielania trvá viac a viac času. Družice však musia rýchlo komunikovať a zhromažďovať údaje, aby mohli včas reagovať na hrozby v podobe kozmického odpadu, ktorý by ich mohol nenávratne poškodiť.

Koncom roka 2017 NASA udelila tímu Jin Wei-ovej na univerzite v Akrone trojročný grant vo výške $330,000 na výskum s názvom „RNCP: Resilient Networking and Computing Paradigm for NASA Space Exploration“ (voľne preložené: Robustná sieťová a počítačová paradigma pre prieskum vesmíru NASA), ktorý využíva decentralizovanú výpočtovú infraštruktúru, teda blockchain. Navrhovaný systém by sa spoliehal na také technológie, akými sú Ethereum blockchainpokročilá umelá inteligencia (AI – Artificial Intelligence ).

Blockchain a ochrana satelitov

Hlavnými cieľmi výskumu je vývoj opatrení na ochranu satelitov NASA pred kolíziami s vesmírnym odpadom, ktorý obieha okolo Zemi. Takáto kolízia by mohla pri najhoršom byť fatálna a pri „najlepšom“ poškodiť spracovávanie veľmi zložitých údajov.

Popis projektu na webovej stránke univerzity uvádza, že práca Wei-ovej a jej tímu bude rozvíjať kognitívnu komunikáciu pre vedu a výskum NASA.  Toto zabezpečí vývoj nového protokolu, ktorý má zlepšiť efektívnosť vesmírnej komunikácie. Wei-ovej tím bude taktiež skúmať a vyvíjať decentralizované výpočtové mechanizmy, ktoré by mohli byť prínosom pri spracovaní obrovského množstva vysoko rozmerných dát,  často zhromažďovaných kozmickou technikou NASA.

„Snažíme sa o rozvíjanie technológií, ktoré dokážu rozpoznať environmentálne hrozby vo vesmíre a vyhýbať sa im,“ povedala profesorka Jin Wei.

Ak sa výskum podarí, Wei-ovej RNCP technológia umožní satelitom NASA pracovať autonómnejšie než je tomu dnes. Vďaka tomu bude riadenie satelitov vyžadovať menej vedcov, ktorí tak môžu venovať väčšiu pozornosť iným záležitostiam. V súčasnosti sú satelity úplne odkázané na človeka. Wei-ovej práca by mohla nakoniec pomôcť NASA presunúť svoju flotilu satelitov ďalej od planéty do hlbokého vesmíru.

Zdroj: ethnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...