Sledujte nás aj na

Podľa analytika spoločnosti Fundstrat, Sama Doctora sa zdá, že výpočtová sila (hashrate) Bitcoin siete sa od začiatku leta zdvojnásobila. Tento údaj je obzvlášť pôsobivý, keď zoberieme do úvahy pretrvávajúci negatívny trend, ktorý v kryptomenovom trhu dlhodobo panuje.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter Sam Doctor píše, že aj keď zoberieme do úvahy modernizáciu existujúcich ťažobných zariadení, stále to vychádza na zvýšenie spotreby elektrickej energie o 1 GW v porovnaní s hodnotami na začiatku mája tohto roka. Výstupy z kryptomenových búrz naznačujú, že mineri sa momentálne uspokoja s nižšími krátkodobými ziskmi, avšak v prospech ich pozície na trhu.

Oproti máju je výpočtová sila BTC dvojnásobná

Ako nám vraví teória, zvýšenie výpočtovej sily (hashrate) BTC je pozitívom, pretože potenciálne zvyšuje robustnosť a odolnosť siete. Napriek tomu, že to pre minerov znamená pokles ich zisku, tento vývoj v oblasti BTC výpočtovej sily je v konečnom dôsledku dobrým znamením pre všetkých.

Jedna teória o tom, prečo dochádza k rastu výpočtovej sily BTC aj napriek negatívnemu trendu na trhu, pochádza od kryptomenovej burzy Bitmex.

Predstavitelia Bitmexu tvrdia, že pre ťažobné projekty o veľkom objeme, ako napríklad ten Bitmainu (výrobca špecializovaných ASIC tažobných zariadení), je klesajúca cena BTC výbornou príležitosťou rozšíriť svoj podiel na trhu. Keďže s klesajúcou cenou BTC sa stáva ťažba pre jednotlivcov/malé podniky menej rentabilnou, postupne z trhu odchádzajú.

„Znižovanie ceny kryptomien sú výbornou stratégiou pre spoločnosti ako Bitmain. Tieto spoločnosti vytlačia svoju konkurenciu z trhu tým, že znížia cenu kryptomeny (BTC) predajom tokenov, a teda spôsobia finančné ťažkosti malým hráčom.“ vysvetľuje predstaviteľ Bitmexu.

Podľa Fundstratu, v rámci kryptosféry obľúbenej investičnej firmy z Wall Street, napriek 70 % prepadu ceny BTC, výpočtová sila tejto kryptomeny vzrástla 100 %.

„Napriek medvediemu BTC trhu, výpočtová sila sa od májovej hodnoty 57 EH/s zdvojnásobila. Ak zoberieme do úvahy aktualizácie a vylepšenia existujúcich ťažobných zariadení, stále sa jedná o navýšenie spotreby o takmer 1 GW. “ tvrdí analytik Fundstratu Sam Doctor.

Pozícia Bitmainu na trhu stúpa

V júni sme Vás informovali o tom, že čínsky technologický gigant Bitmain, ktorý sa okrem ťažby kryptomien špecializuje aj na výrobu efektívnych ťažobných ASIC zariadení, bol zodpovedný za vyťaženie viac ako 42 % všetkých Bitcoin blokov. So stále pretrvávajúcim negatívnym vývojom na kryptomenovom trhu je pravdepodobné, že toto číslo je po dvoch mesiacoch väčšie.

Záver

Spolu so znížením obtiažnosti ťaženia nových blokov klesá aj výpočtová sila site. A naopak. Čím viac stúpa výpočtová sila, tým ťažšie je pre minerov „nájsť bloky“. V konečnom dôsledku teda zarábajú menej. Navyše, odmeny za ťažbu BTC sa menia každé štyri roky a príjmy z ťaženia sú ponechané napospas obtiažnosti ťaženia a volatilite BTC. Na teraz je otázne, čo vydrží dlhšie, malí mineri alebo negatívny vývoj kryptomenového trhu.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...