Sledujte nás aj na

Venezuela sa nachádza v nezávideniahodnej situácii. Ekonomicky kolabujúca krajina pod vládou Nicolasa Madura nedokáže zabezpečiť čo i len najzákladnejšie potreby svojho obyvateľstva.

Inflácia dosahujúca priam absurdnú úroveň znehodnotila majetok či úspory bežných ľudí, ktorí len s veľkými ťažkosťami zháňajú zdroje na uživenie svojich najbližších. V tom prišiel fork meny NANO, ktorého existencia pomáha desiatkam rodín so zabezpečením ich každodenných potrieb.

Bezcenné bankovky využívané ako spotrebný materiál pri výrobe rôznych módnych doplnkov

Alternatívne prostriedky platby na vzostupe

Vďaka náročným pomerom v celej krajine sa Venezuelčania prirodzene uchýlili k rôznym formám platieb nepodliehajúcim astronomickému znehodnoteniu ako ich národná mena. Kryptomeny tak získavajú na popularite úctyhodným tempom a čoraz častejšie sa stávajú prostriedkom na spracovanie obchodu. Potenciálnym problémom sa môže stať výška poplatku za spracovanie transakcie, ktorá sa v prípade Bitcoinu vo Venezuele môže pohybovať aj na úrovni mesačnej mzdy. Odpoveďou je mena, resp. meny takzvanej „tretej generácie” fungujúce na odlišnom princípe poskytujúce prakticky okamžité prevody bez transakčných poplatkov. Takou menou je aj NANO a jeho fork, Banano.

Mena, ktorá vznikla zo žartu, môže byť využívanejšia ako jej „serióznejší“ konkurenti

Atraktívne a lákavé

NANO máme na trhu už čosi vyše roka a patrí k širšiemu okruhu mien s vysokou kapitalizáciou, nad $300 miliónov. Jednými zatracovaný, inými milovaný. Jedno je isté, čo sa týka obľúbenosti v chaosom zmietanej krajine, nachádza sa na popredných priečkach. Každá peňaženka má akoby vlastný blockchain (account-chain). To pomáha vytvárať asynchrónne transakcie bez zdĺhavého čakania na ich potvrdenie. Tieto atribúty vytvorili z NANO bránu, pomocou ktorej môžu občania platiť za tovary a služby v narastajúcom množstve pobočiek a obchodov.

Mince vytvorené z recesie aj pre bežných ľudí

Nevýhodou kryptomien často býva to, že sú neprístupné veľkej časti obyvateľstva vzhľadom na ich technickú náročnosť. Tento problém vyriešili zakladatelia kryptomeny NANO, ktorí vytvorili ďalšiu menu na tejto platforme, Banano. Banano sa dá charakterizovať ako mena, ktorá samú seba neberie príliš vážne (v tomto bode porovnateľná s Dogecoinom). Svoj mainnet spustila symbolicky 1. apríla. Dôležitý je fakt, že 10 % tejto meny bolo rozdaných prostredníctvom airdropu pre držiteľov NANO a zvyšné sa dajú získať relatívne ľahko. Prostredníctvom aktivity na ich Discorde, Reddite, súťaží či airdropov si používatelia môžu prísť na stovky mincí denne.

Vítaná pomoc pre desiatky rodín

Najpopulárnejšou metódou však bola hra „Banano Runner,“ ktorej účelom bolo ovládať bežiaci banán, ktorý zbieral iné banány a vyhýbal sa prekážkam (táto hra bola časovo obmedzená, no vďaka svojej popularite sa v budúcnosti určite vráti). Nazbierané banány z hry boli v pomere 1:1 konvertované na Banano a odoslané na peňaženku hráča. Hráči boli údajne schopní získať niečo okolo 1,200 Banano za hodinu, čo predstavovalo čosi vyše dvoch dolárov. Na porovnanie, minimálna mzda vo Venezuele sa v čase aktuálnosti hry pohybovala v prepočte na úrovni 786 Banano. Hráči z Venezuely tak mohli získať viac za necelú hodinu hry ako za celý mesiac strávený v práci!

Príbehov plných šťastných koncov občanov tejto zbedačenej krajiny za asistencie kryptomien nájdeme plno po celom internete. 25. mája používateľka vystupujúca pod nickom Mayrapina získala 10,000 Banano, za ktoré mala nakúpiť potraviny a zdokumentovať tento proces. Experiment dopadol následovne:

Ahojte! Rada by som zverejnila zoznam vecí, ktoré som za 10,000 Banano nakúpila:

Mayrapina pózujúca s plnými nákupnými taškami

2 kg repy
1 kg paradajok
1 kg cibule
3 kg banánov
1 kg papáje
1kg ryže
1 kg kukuričnej múky
1 kg  rýb
1 kg cukru
1 kg mäsa
2 kg rôznych zŕn
1 balík sušienok
1 balík cereálií
1/2 kg margarínu
1 paradajkovú omáčku
1 ryžovú múku
2 mydlá

Neuverili by ste, koľko známych či príslušníkov širšej rodiny nás navštívilo. Všetkým som povedala o Banano, je to úžasne lákavé, no hra ich predsa len zaujala najviac.

Len pár dní na to sa objavil ďalší používateľ, Hector, ktorý dodal celému projektu posielania akýchsi balíčkov záchrany úplne iný rozmer. Za pár dní vyzbieral 29 NANO (v tom čase približne $80). S takou sumou už dokázal divy, veď posúďte sami:

Cítim sa byť nesmierne šťastný, pretože dnes som dokázal presvedčiť istého obchodníka, aby mi za vyzbierané NANO predal 102 kilogramov jedla, vrátane kukuričnej múky, mäsa, ryže, cukru, fazule, omáčok a avokáda. Je to neuveriteľné, pretože teraz môžem ľuďom vo svojom okolí ponúknuť po dlhšom čase poriadnu stravu. Dnes ráno mi na dvere zaklopala istá pani a prosila o niečo pod zub. V momente, keď som jej dal niekoľko kilogramov potravín, žiarila radosťou. Toto bude dnes večer realitou pre ďalších 10 rodín, ktoré  dostanú lásku a jedlo vďaka Vašim príspevkom, priatelia.

V polovici júla Hector pridal ďalší príspevok, v ktorom ďakoval za neoceniteľné dary od komunity.

Pred tromi dňami som vymenil 61 NANO za  300 kilogramov potravín s iným obchodníkom. Pomohli ste 40 rodinám naplniť ich hladné žalúdky. Niektorí dokonca plakali od dojatia, keď videli balíčky, do ktorých sme ja a moja rodina jednotlivé suroviny zabalili.

Taktiež sa podelil o fotografiu z času po nákupe:

Hector ukazuje svetu tovar, ktorý už čoskoro potešil mnohých hladujúcich

Záver

Kryptomeny sú často masami vnímané v negatívnom svetle. Ich decentralizovaná sieť však preniká aj do slobodou oklieštených miest, kde sú obrovským prínosom pre tamojší ľud. Pre niekoho môžu znamenať akúsi formu zábavy, investovania, no nájdu sa aj takí, ktorí si vďaka nim pozdvihli svoje živobytie na dôstojnejšiu úroveň. Sú tu a sú voľne prístupné pre tých, ktorí ich potrebujú na ochranu svojho majetku pred nezmyselnými rozhodnutiami vládnucej elity. Slúžia ako štít pre mnohých bežných ľudí, ktorí sa len snažia prežiť v náročných podmienkach. A darí sa im to skvele.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...