Sledujte nás aj na

Bitcoin sa len pred pár týždňami dostal po dlhej dobe nad cenovú hranicu $10,000. Celý Internet zaplavili tieto správy a s rastúcou cenou vzrástol opäť aj záujem ľudí o Bitcoin. Ľudská chamtivosť ma nikdy neprestane udivovať. Bitcoin je pritom oveľa viac ako investícia. Cena je vlastne tá najmenej zaujímavá vlastnosť bitcoinu (BTC). Chamtivosť a „možnosť rýchleho zárobku“ nám pravdepodobne bráni vidieť ďalej. 

Menej než 1 % populácie používa Bitcoin

Jazda, ktorú Bitcoin v priebehu rokov predvádzal a stále predvádza, sa nedá nazvať inak ako divoká, dramatická, vzrušujúca a zdrvujúca naraz. Teraz nemám na mysli len cenu, ale všetky okolnosti, ktoré sieť Bitcoin sprevádzajú prakticky od jej začiatku

Zatiaľ čo sa mnohí nedokážu odlepiť od cenovej akcie BTC, je ľahké zabudnúť, že drvivá väčšina sveta nemá tušenie, čo Bitcoin alebo bitcoin vlastne je. Už sme spomínali fakt, že v našich končinách je bitcoin dlhodobo vnímaný ako riskantná investícia. Nevieme si ani predstaviť čo sa skrýva za pojmom totálna devalvácia meny. To si zažili ľudia vo Venezuele, ale aj iných krajinách. My sa máme natoľko dobre, že do BTC môžeme pravidelne investovať nejakú časť našich financií.

Víkendový ฿ulletin: 10 najdôležitejších udalostí v histórii kryptomien

Ku dnešnému dňu bolo na známej peňaženke blockchain.com zaregistrovaných celkovo len niečo viac ako 40 miliónov peňaženiek. Je to len ilustračný príklad, nakoľko sa jedná iba o jednu službu z mnohých, ktorá poskytuje tieto údaje. Celkovo však toto číslo nebude oveľa väčšie. Keby bolo aj dvakrát väčšie, stále to znamená, že Bitcoin používa alebo pozná približne 1 % celej svetovej populácie. Počulo o ňom isto oveľa viac ľudí.

Kým bitcoin je po viacerých stránkach pre mnoho ľudí stále odpudzujúci a možno náročný na pochopenie, majte na pamäti, že ak nejaký vlastníte, ste súčasťou veľmi úzkeho kruhu. Prípadná masová adopcia je stále však len hudba (možno nie až tak vzdialenej) budúcnosti.

Ak vlastníte 0.28 BTC, vlastníte viac Bitcoinov ako 99 % populácie

Bitcoin môže pomôcť polovici sveta v boji proti útlaku

V súčasnosti je na svete 49 krajín, v ktorých platí diktátorský režim. Tieto krajiny dokopy predstavujú približne až 50 % svetovej populácie. Takmer štyri miliardy životov, ktoré by bitcoin mohol pomôcť zmeniť. Je jasné, že tieto krajiny budú robiť všetko pre to, aby bitcoin zablokovali a znemožnili svojim občanom prísť s ním do kontaktu.

Dotknutí ľudia majú obmedzený prístup k bankovým službám, kvôli cenzúre médií majú tiež obmedzený prístup k informáciám. Ak v Číne nespadáte do daného rozsahu sumy sociálneho kreditu, z banky vás pravdepodobne dajú vyhodiť, nieto že vám dovolia založiť si účet. Opäť niečo, čo si v našich končinách nedokážeme ani predstaviť. V niektorých krajinách je systém postavený na hlavu. Podobné správanie sa štátu ku svojim občanom nemôže byť tolerované. 

Myslím si, že vo vyspelej civilizácii nie je miesto pre takéto správanie. Postupne si to uvedomujú aj ľudia a začínajú sa búriť. Zmena režimu – to už je niečo, čo si pamätajú mnohí z nás. Sociálno-ekonomických zmien budeme zažívať čoraz viac. Možno nie v Európe, ale vo svete to pozorovať budeme.

Čína môže zakázať obchodovanie s kryptomenami, ale Bitcoin je nezastaviteľný. Open-source distribuovaný systém nedokáže zastaviť žiadna vláda. Ak by aj chceli vypnúť Internet alebo nariaďovať ľuďom, čo môžete inštalovať a čo nie, tu by narazili na popieranie ľudských práv. A na druhej strane nadšenci sa snažia vymyslieť ako posielať a používať Bitcoin aj bez Internetu. Už dnes pošlete bitcoin cez SMS alebo prenesiete cez satelit. Napreduje to parádne.

Pät dôvodov prečo bitcoin nemôže byť nikdy celoplošne zakázaný

10-krát viac hashov za sekundu ako zrniek piesku na zemi

Ďalšia krásna vec, ktorú s Bitcoinom môžeme sledovať je, ako sa ľudia a firmy spojili, aby vytvorili obrovský globálny superpočítač. Súčasťou tejto siete sú samozrejme aj biznisy, ktorým ide výlučne o zisk, s tým sa nedá nič robiť. Len pár dní dozadu dosiahol hash rate Bitcoinu svoje nové maximum, 69 kvintiliónov hashov za sekundu (69 miliónov terahashov za sekundu – TH / s, alebo 10^18 hashov). Hash rate sa vzťahuje na výpočtový výkon používaný pri zabezpečení siete. Pre lepšiu predstavu je podľa výskumného tímu z University of Hawaii na Zemi asi 7.5 kvintiliónov zrniek piesku. Bitcoinová sieť tak za sekundu dokáže vychrliť približne 10-krát viac hashov než je zrniek piesku na našej Zemi.

Výkonnosť a s ňou z časti aj bezpečnosť siete majú od decembra 2018 stále rastúci trend. Od decembra 2018 sa hash rate zdvojnásobil a za posledné dva roky narástol až o 900 %. Obtiažnosť ťažby (mining difficulty) tiež dosahuje svoje All Time High (ATH), čo ďalej prispieva k robustnosti siete.

Z môjho pohľadu značí rast Bitcoinovej siete práve snahu obyčajných ľudí niečo v spoločnosti zmeniť. A je pre mňa viac než zaujímavé sledovať každý jeden úspech Bitcoinu. Vidím za tým úspech každého, kto sa na chode siete Bitcoin podieľa. Ak aj cena BTC klesne, a s ňou a spomínané metriky, nepochybujem, že to bude len dočasne. Verím, že ideu, a to čo Bitcoin symbolizuje bude chcieť zachovať mnoho z nás.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...