Sledujte nás aj na

Decentralizované aplikácie (dApps) sú nový druh aplikácií, ktoré vznikli spoločne s blockchainom. Nie sú kontrolované jednou osobou a ich využitie je prakticky neobmedzené. Ich spustenie si väčšinou vyžaduje prehliadač ako napríklad MetaMask. V tomto článku sa budeme sústrediť na dApps založené na Ethereum platforme, ktoré nie sú zatiaľ veľmi populárne (okrem bodu č.3).

1. uPort

uPort je výtvorom spoločnosti ConsenSys, jednej z najväčších inštitúcií pre rozvoj platformy Ethereum. Táto dApp umožňuje používateľovi vytvoriť svoju vlastnú digitálnu identitu. Podobné aplikácie by v budúcnosti mohli nahradiť občiansky preukaz alebo pas. Ďalšou možnosťou aplikácie by mohlo byť využívanie svojho volebného hlasu v parlamentných voľbách prostredníctvom smartfónu. Švajčiarske mesto Zug už zvažuje implementáciu uPort s občianskou identitou. Zatiaľ je táto dAppka na svojom začiatku a je veľmi jednoduchá, na druhú stranu dáva širokú predstavu o tom, ako by mohla vyzerať naša digitálna identita v budúcnosti.

uPort

2. Ethlance

Ethlance si kladie za cieľ rozrušiť obrovský priemysel: online stránky ponúkajúce pracovné ponuky pre freelancerov. Upwork.com je v súčasnosti najrozšírenejšou webovou službou pre hľadanie práce online, ale pretože je centralizovaná, je veľmi nákladná. Ak si svojou prácou zarobíte $500, musíte z toho zaplatiť $100 tejto platforme, a to platí pre každého.

Pretože Ethlance funguje na blockchaine a nie je ovládaná žiadnou osobou, neexistuje nikto kto by bral veľké zisky freelancerom. Jediná vec, ktorú musia používatelia zaplatiť je cena spojená s transakciou, ktorá je o dosť nižšia než pôvodné centralizované služby. Ethlance je tiež súčasťou komunity district0x, ktorá  spolu tvorí sieť decentralizovaných trhov.

Ethlance

Ethlance

3. CryptoKitties

Na konci roku 2017 bola Ethereum sieť nesmierne zasekaná a pomalá, a to aj „vďaka“ tejto zberateľskej hre. Jednalo sa o trendy výstrelok, ktorý ponúkal obchodovanie so zberateľskou edíciou jedinečných kreslených mačiatok. Niekoľko dní po spustení používatelia utratili neuveriteľný $1 milión za zberateľské kúsky týchto mačiek.

Okrem toho, že sú prakticky k ničomu ukazujú aspoň potenciál blockchainu a jeho obchodovanie či zabezpečenie digitálnych aktív. To bol ich hlavný princíp. Rozšíriť predstavu o tom, čo dokáže blockhain a myslím, že sa im to podarilo. CryptoKitties sa stále držia na popredných priečkach v top 5 hier založených na Ethereum s celkovým objemom cca 26 ETH a s 329 aktívnymi používateľmi za posledných 24 hodín. Novinkou je, že spoločnosť HTC bude priamo integrovať do svojho nového modelu U12+ apku, ktorá umožní hrať CryptoKitties svojím používateľom.

Cryptokitties

CryptoKittiesZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...