Sledujte nás aj na

Muž z Veľkej Británie bol zatknutý v Holandsku za obvinenia z prania špinavých peňazí. Brit údajne v rokoch 2014 až 2016 prevádzkoval službu, v ktorej sa snažil legalizovať ilegálne peniaze pre klientov obchodujúcich na dark webe. Holandský štátny žalobca žiada pre obvineného trest odňatia slobody vo výške 5 rokov.

Peniaze majú pravdepodobne ilegálny pôvod

Podľa NL Times je pravdepodobné, že peniaze pochádzajú z rôznych ilegálnych obchodov s nezákonným tovarom na dark webe .

Dark web je časť internetu, do ktorej sa nedá dostať bežnými prehliadačmi, ale len použitím špeciálnych anonymizačných platforiem ako napríklad Tor.

Obvinený je 38-ročný Brit žijúci v Amsterdame. Údajne je tento muž zodpovedný za prepratie viac ako €11.5 miliónov v priebehu dvoch rokov. Predpokladá sa, že Bitcoin dostal od obchodníkov s narkotikami a inými druhmi pašovania nelegálneho kontrabandu. Tieto BTC predal na kryptomenovej burze a následne si peniaze posielal na vlastný bankový účet. Takto získané finančné prostriedky vybral v miestnej mene a hotovosť odovzdal pôvodným majiteľom BTC. Pri tomto všetkom si muž samozrejme časť peňazí nechával ako províziu za poskytovanie „služby“.

Prokurátor tvrdí, že obžalovanému sa takto podarilo získať nezvyčajne vysoký kapitál. Obvinení muž si údajne účtoval 5-8% z prepratej sumy. Muž a jeho manželka žili prevažne z neoprávnených príjmov. Prokurátor dodal, že ani jeden z manželov nezískaval peniaze legálnym príjmom. Podľa prokurátora pranie špinavých peňazí nie je prvou nelegálnou činnosťou podozrivého. Muž predtým pestoval konope a produkoval marihuanu. Počítač obvineného muža obsahoval množstvo fotografií rastlín konope.

Prokurátor uviedol:

„Muž si myslel, že na trhu a v systéme našiel chybu, tak ju využil. Obvinený najprv pestoval konope a vyrábal marihuanu, ktorú neskôr predával za Bitcoin. Čoskoro si ale uvedomil, že drogy pre značný obrat a zisk nepotrebuje a tak začal prať peniaze skrz Bitcoin iným ľuďom.“

Obvinený muž tvrdí, že všetci, s ktorými obchodoval v priebehu rokov 2014 – 2016 boli občania, ktorí dodržiavajú zákony. Odmieta tvrdenie, že sa podieľali na nezákonnom obchode. Predpokladá sa, že súd sa o tejto záležitosti rozhodne začiatkom marca.

Kryptomeny a pranie peňazí

Bitcoin a iné kryptomeny sú dlhodobo terčom kontroverzií spojených s praním špinavých peňazí. Avšak to, že kryptomeny v niektorých prípadoch môžu byť zneužité neznamená, že by mali byť odsudzované. Podobne je možné spáchať vraždu kladivom, avšak kvôli zlyhaniu jednotlivca sa nezakážu všetky kladivá.

Kritici kryptomien často argumentujú praním špinavých peňazí. Faktom je, že existuje oveľa viac príkladov prania špinavých peňazí, ktoré sa odohrávajú pomocou iných foriem peňazí. V poslednej dobe bola americká banka Bankcorp nútená zaplatiť vysokú pokutu za pranie peňazí. Jeden z najhlasnejších odporcov Bitcoin-u a kryptomien, Jamie Dimon z JP Morgan Chase, opakovane uviedol, že kryptomeny sú dobré iba na kriminálne použitie. Patrí sem aj pranie špinavých peňazí. Avšak len zopár týždňov po tom, čo sa Jamie Dimon neslávne vyjadril o kryptomenách, bol aj spoločnosť JP Morgan obvinená z prania špinavých peňazí.

Zdroj: nltimes.nlZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...