Sledujte nás aj na

Jedným z najväčších problémov kryptomien je skutočnosť, že ich cenou a prakticky celým trhom môžu relatívne ľahko manipulovať osoby, ktoré majú veľké množstvo danej kryptomeny. Títo ľudia, často označovaní ako „veľryby“, majú nad daným trhom veľkú kontrolu. Najlepší príklad tejto manipulácie možno vidieť v sérií nedávnych udalostí, kde vyšlo najavo, že len jeden človek bol primárne zodpovedný za pád ceny Bitcoinu z $16,000 na $6,000. Tento človek má meno Nobuaki Kobayashi.

17. marca konkurzný správca spoločnosti Mt. Gox, Nobuaki Kobayashi zverejnil niekoľko dôležitých informácií o tom, ako predáva BTC a BCH, ktoré má k dispozícii. Správy môžu uľahčiť stratégiu tým obchodníkom, ktorí veria, že zvyšok predaja Mt. Gox môže narušiť trh. Kobayashi tvrdí, že predaj konzultoval s odborníkmi v oblasti kryptomien a predával ich takým spôsobom, ktorý neovplyvňoval trhové ceny.

Čo je to Mt. Gox?

Mt. Gox bola kryptomenová burza so sídlom v Tokiu. Bola spustená v júli 2010 a v čase fungovania sprostredkovávala viac ako 70% všetkých Bitcoin transakcií na svete. Vo februári 2014 Mt. Gox náhle pozastavila obchodovanie, uzavrela svoje webové stránky a služby. V apríli 2014 začala spoločnosť likvidačné konanie.

Mt. Gox oznámila, že približne 850,000 Bitcoinov, ktoré patrili zákazníkom a spoločnosti bolo pravdepodobne ukradnutých, čo predstavovalo v tom čase viac ako $450 miliónov. Napriek tomu, že 200,000 Bitcoinov bolo „nájdených“, dôvody zmiznutia boli najprv nejasné. Nové dôkazy, ktoré v apríli 2015 predstavila bezpečnostná spoločnosť WizSec v Tokiu, viedli k záveru, že väčšina alebo všetky chýbajúce Bitcoiny boli odcudzené priamo z Mt. Gox peňaženky niekedy koncom roka 2011.

Kto je Nobuaki Kobayashi?

(Zdroj: investopedia.com)

Nobuaki Kobayashi je právnik z právnickej kancelárii Nagashima Ohno & Tsunematsu, ktorá sídli v Tokiu. Okresný súd v Tokiu ho vyhlásil za konkurzného správcu Mt. Gox v dokumente zverejnenom 24. apríla 2014. Úlohou Kobayashi-ho je predať zvyšné BTC a BCH tokeny a za vyzbierané peniaze odškodniť poškodených investorov, veriteľov a používateľov burzy Mt. Gox.

„Mt. Gox veľryba“ môže byť zodpovedná za novoročný prepad trhu

Konkurzný správca z Tokia, Nobuaki Kobayashi, je na sociálnych médiach a mnohých fórach zameraných na kryptomeny označovaný ako „Mt. Gox veľryba„.

V kryptomenovej terminológii je veľryba alebo po anglicky whale osoba, ktorá drží také veľké množstvo určitej kryptomeny, že dokáže ovplyvňovať trh.

V sobotu 17. marca správca sprístupnil verejnosti informácie o tom, ako postupne rozpredal kryptomeny.

Kobayashi údajne predal 6,000 BTC 22. decembra, keď sa cena pohybovala na úrovni okolo $16,000. Tento masívny predaj spôsobil reťazovú reakciu až cena klesla na $10,800. Následne Kobayashi opäť predal 8,000 BTC 17. januára, čo odštartovalo jeden z najsilnejších prepadov kryptomenového trhu v histórii. Kobayashi potom 31. januára predal ešte 6,000 BTC. Jeho posledný obchod sa uskutočnil 6. februára, keď cena BTC prekonala hranicu $6,000 dolárov.

Momentálne Kobayashi stále drží BTC a BCH tokeny v hodnote ďalších 1.9 miliardy dolárov, ktoré čakajú na predaj. Toto obrovské množstvo, ktoré čaká na predaj, sa týka obchodníkov s BTC, pretože si myslia, že predaj by mohol ublížiť trhovej hodnote BTC a BCH.

Vyjadrenia

,,Predával som BTC a BCH od decembra 2017 do februára 2018,“ vysvetľuje Kobayashi v odpovedi na otázky týkajúce sa predaja.

Kobayashi predaje konzultoval s odborníkmi na kryptomeny a nepredal ich pomocou bežnej burzy.

Počas predaja BCH a BTC konzultoval svoje postupy s odborníkmi a nepoužil tradičné metódy výmeny digitálnych aktív. Ďalej Kobayashi hovorí, že analýza pohybu verejných adries je zbytočná, pretože predpoklad, že majetok bol predávaný v týchto presných časoch, môže byť nesprávny.

„Po konzultácii so špecialistami na kryptomeny som predal BTC a BCH, nie prostredníctvom bežného predaja cez burzy BTC / BCH, ale spôsobom, ktorý nebol ovplyvnený trhovými cenami a zároveň zabezpečoval bezpečnosť transakcie v čo najväčšom možnom rozsahu,“ vysvetlil Kobayashi.

Spôsob predaja BTC a BCH schválil aj súd.

,,Zdržím sa vysvetlenia o podrobnostiach a spôsobe predaja, inak by mohol byť zabránený budúci predaj BTC a BCH.“

Pokiaľ ide o predaj BTC a BCH, v súčasnosti sa do budúcna nič neurčilo.

Okrem digitálneho majetku vo výške 1.9 miliardy dolárov, ktorý zostáva pod dohľadom správcu, dohliada aj na hotovosť získanú od posledného predaja. Približné podiely v hotovosti vo výške 44 miliárd JPY boli len nedávno zabezpečené, hovorí Kobayashi, ktorý určí, kedy veritelia získajú svoje reštitučné dohody.

Záver

Najzarážajúcejší aspekt celého incidentu s Kobayashim je fakt, že jediný človek by mohol byť zodpovedný za to, že celý trh padne na kolená. Prepad ceny BTC z $16,000 na $6,000 je toho príkladom. Obzvlášť znepokojujúca je skutočnosť, že Kobayashi len začína. Kobayashi ešte vlastní BTC a BCH v hodnote $1.9 miliardy. Tento objem predstavuje obchod, ktorý by mohol viesť k veľkej depresii kryptotrhu. Cena Bitcoinu je teraz do určitej miery v Kobayashi-ho rukách.

Zdroj: bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...