Sledujte nás aj na

To, že v kryptosvete sa nachádzajú tzv. „veľryby“ nie je žiadna novinka. V čase, kedy sa Bitcoin (BTC) stále nachádza vo fáze rozvoja a masovej adopcie, je väčšina jeho mincí roztrúsená medzi veľkými hráčmi. Udáva sa, že až 40 % z celkového Bitcoinu je držaných na približne 1,000 peňaženkách.

Existuje skoro 22 miliónov Bitcoin peňaženiek a okolo 6 miliónov aktívnych užívateľov BTC. Jednoduchou matematikou prídeme na to, že moc sa pri BTC sústreďuje na vrchole. Je viac než pravdepodobné, že malé množstvo ľudí drží podstatné percento z celkového množstva mincí. Rozhodnutie jednej z veľrýb predať svoj balík BTC, tak môže narobiť poriadny rozruch na trhu.

V kryptomenovej terminológii je veľryba (po anglicky whale) osoba, ktorá drží také veľké množstvo určitej kryptomeny, že dokáže ovplyvňovať trh.

Je veľryba iba konšpiráciou?

Scenár, kedy sa za prudký pokles ceny viní veľryba je v poslednom čase asi najpopulárnejšou teóriou. Keď daná veľryba začala predávať Bitcoin majetok vo výške 2 miliárd dolárov, spustila sa reťazová reakcia ostatných predajcov, ktorí nechceli zostať poslední v poli.

Teória sa síce ešte nepotvrdila, no kryptomenoví nadšenci medzi časom už spustili pátranie po dvojmiliardovej veľrybej peňaženke.

Zatiaľ čo sa amatérski detektívi zaoberajú svojou teóriou, finanční experti žasnú nad spoluprácou komunity a jej pátraní po peňaženke. Skúsený ekonóm Kim Grauer z Chainalysis v New Yorku sa k situácii vyjadril:

Je v skutku zaujímavé, ako „detektívi“ zo sociálnej siete Reddit pracujú a vytvárajú tak predpoklady o tom, že veľryba svoje BTC naozaj predáva. Celé to vedie ku konšpirácii, že niekto sa snaží sabotovať BTC. Daná osoba možno len vykonáva administratívny presun svojich prostriedkov z bezpečnostných dôvodov, pričom ozajstní dôvod ani nepoznáme.

Lov na veľrybie peňaženky

Spoluzakladateľ CoinCorner, Danny Scott, komentoval tento rozruch okolo veľrýb:

Adresy bohatých kryptomenových peňaženiek budú vždy predstavovať istý typ lovu pokladu. Ľudia budú pátrať po tom, kto sú držitelia týchto adries a presun ich prostriedkov vždy vzbudí pozornosť.

Ďalej pokračoval a varoval tých, ktorí sa nachádzajú v kryptosfére, aby boli ostražití pri hľadaní a výskume:

V tejto sfére sa toho veľa nahovorí a preto je ťažké odhadnúť, čo sa v pozadí naozaj odohráva.

Záver

Situácia, ktorá viedla k nedávnemu predaju BTC nám znázorňuje, ako extrémne volatilný je kryptomenový trh. Pátranie po príčinách vývoja trhu spolu s verejnou účtovnou knihou (distributed ledger) blockchainu  je perfektnou ilustráciou povahy niektorých používateľov kryptomien.

Vďaka tomu, že na blockchaine je všetko viditeľné, vždy sa nájdu jedinci, ktorí budú neustále prechádzať transakciami a adresami, aby dosiahli výraznejší pohľad na finančnú scénu.

Zdroj: zycrypto.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...